Бразилска самба на Реал Мадрид отнесе Валенсия на „Бернабеу“

Реал Мадрид записа убедителна победа с 5:1 при домакинството си на Валенсия от 13-ия кръг на Ла Лига. Даниел Карвахал (3’) даде ранен аванс на „Кралския клуб“, след което бразилците Винисиус Жуниор (42’, 49’) и Родриго (50’, 84’) отбелязаха по две попадения. Гостите успяха да вкарат само един гол чрез Уго Дуро (88’).

Карло Анчелоти направи само две промени в стартовия си състав след успеха с 3:0 над Брага в Шампионската лига, като те бяха в защита. Лукас Васкес и Антонио Рюдигер отстъпиха местата си съответно на Даниел Карвахал и Антонио Рюдигер. Тандемът в атака отново беше оформен от Родриго и Винисиус Жуниор, а зад тях и този път действаше Браим Диас в отсъствието на контузената зведа Джуд Белингам. Гостите бяха подредени в 4-4-2 с Диего Лопес и Дуро като нападатели.

Символично начало на мача на "Сантиаго Бернабеу" даде новият почетен президент на Реал Мадрид Хосе Мартинес – Пири. Това явно донесе късмет на домакините, които поведоха в резултата още с първата си голова възможност в третата минута. Тогава Тони Кроос с дълъг пас намери Карвахал пред наказателното поле, а десният бек се разписа със страхотно воле.

В следващите минути "лос бланкос" изпълниха на два пъти пряк свободен удар. При първия Дейвид Алаба стреля неточно, а при втория Кроос разтресе напречната греда. В деветата минута Родриго нанесе удар с глава при корнер, но не намери целта. "Прилепите" веднага отговориха с шут на Дуро от чудесна позиция, но Андрий Лунин успя да го отрази. В 15-ата минута именно Дуро излезе сам срещу вратаря, но Лунин отново отчая нападателя със своята намеса. Секунди по-късно Винисиус направи много опасен пробив в наказателното поле, но изстрелът му претърпя рикошет в крака на Габриел Паулиста и излезе в корнер. При последвалото изпълнение именно бразилецът опита нов шут, който мина покрай вратата.

В следващите минути се стигна до пропуски на Хави Гера и Родриго пред двете врати. Втората половина на полувремето премина при определено по-ниско темпо. Чак в 40-ата минута Дуро не успя да нанесе добър удар при центриране и топката излезе в аут. При последвалата атака на мадридчани Родриго центрира, а Винисиус плонжира и отклони топката с лявото си рамо за 2:0. В добавеното време преди почивката Родриго се опита да вкара от пряк свободен удар, но изпълнението му се оказа неточно.

Втората част стартира по брилянтен начин за „лос бланкос“, които си решиха мача с два бързи гола. В 49-ата минута Винисиус отбеляза второто си попадение в срещата с прецизен далечен шут по земя.

Само минута по-късно Родриго пресече пас на противниковия вратар и се възползва от възможността да направи преднината на домакините още по-голяма със своя шут. Тези попадения наистина убиха интригата в двубоя и последва дълъг период без каквито и да било удари.

Все пак в 73-тата минута Винисиус потърси хеттрик с далечен шут, който обаче беше уловен от Гиорги Мамардашвили. Пет минути по-късно Карвахал стреля от почти нулев ъгъл, но с това си спечели само корнер след намесата на противниковия страж. В 84-тата минута резервата Фран Гарсия намери с пас в наказателното поле Родриго, който финтира Габриел и със своя удар направи резултата 5:0.

В 88-ата минута "лос че" успяха да стигнат до почетно попадение, след като Дуро засече центриране на резервата Уго Гонсалес, разписвайки се с прекрасно воле. В добавеното време Лунин не позволи на гостите да отбележат и втори гол. Вратарят спаси опасен изстрел на Лопес, което беше и последното положение в двубоя.

Така вторият в класирането Реал Мадрид събра 32 точки и остава на две от лидера Жирона. Валенсия е на деветата позиция с 18 пункта.

РЕАЛ МАДРИД - ВАЛЕНСИЯ 5:1

1:0 Карвахал (3')

2:0 Винисиус (42')

3:0 Винисиус (49')

4:0 Родриго (50')

5:0 Родриго (84')

5:1 Дуро (88')

Реал Мадрид: Лунин, Карвахал, Начо, Алаба, Менди, Валверде, Кроос, Камавинга, Диас, Родриго, Винисиус

ВаленсияМамардашвили, Корея, Габриел, Москера, Гая, Гера, Пепелу, Перес, Канос, Лопес, Дуро