Победата остава мираж - паднахме и от Албания

България загуби с 0:2 като гост на Албания в контролна среща, играна пред 16 000 зрители в Тирана. По този начин отборът на Младен Кръстаич продължава да няма победа през 2023 година. Казим Лачи откри резултата за домакините в 41-ата минута и вдигна на крака стадион "Еър Албания". Ернест Мучи удвои преднината на "орлите" с удар от двайсетина метра в 81-ата минута. Това е първа загуба на България от Албания от 60-те години на миналия век.

Селекционерът на "лъвовете" Младен Кръстаич направи шест промени спрямо загубата от Литва (0:2) от квалификациите за Евро 2024 преди три дни. Под рамката на мястото на Иван Дюлгеров започна Димитър Митов. Иван Турицов, Алекс Петков, Симеон Петров, Лукас Петков и Георги Русев също намериха място сред титулярите за сметка на Кристиан Димитров, Виктор Попов, Ивайло Чочев, Андриан Краев и Преслав Боруков. Както и срещу литовците, от първата минута стартираха Валентин Антов, Марин Петков, Илия Груев, Спас Делев и капитанът Кирил Десподов.

Днешният двубой се очертава като последен за сръбския наставник начело на българския национален отбор. "Трикольорите" все още са без победа в евроквалификациите и заемат последното място в група G.

Срещата започна с лек натиск на домакините, които захождаха около наказателното поле пред Димитър Митов. В десетата минута Арлинд Айети стреля с глава след центриране отляво, но българският вратар улови без проблеми. В 22-ата минута нашите отвърнаха с удар на Спас Делев, спрял се в ръцете на Томас Стракоша. След десетина минути Ернест Мучи пробва рефлекса на Митов по диагонала.

В 35-ата минута Спас Делев напусна терена на носилка и Младен Кръстаич трябваше да прави принудителна смяна - на мястото на нападателя на Лудогорец влезе Мартин Минчев

В 41-ата минута Албания откри резултата. Акция отляво на "орлите" завърши с прострелно центриране на Мюрто Узуни, след което отблизо Казим Лачи намери мрежата - 1:0 за домакините. Полузащитникът на Спарта (Прага) реализира почти на празна врата, със силен шут пред погледите на падналите на земята Валентин Антов и Димитър Митов

Второто полувреме започна с две смени в българския отбор - Виктор Попов замени Иван Турицов, а Христо Иванов - Георги Русев. В 50-ата минута край тъчлинията се заформи меле, като Младен Кръстаич беше сред първите, които се намесиха, за да спрат блъсканицата.

След минута Валентин Антов сбърка в средата на терена, но "орлите" не съумяха да се възползват от това. Последва добра възможност за Христо Иванов, но халфът на Локомотив (Пловдив) не намери добре топката и пропусна.

Последваха минути, в които България наложи териториален натиск и притисна домакините, но точни удари в очертанията на вратата на Томас Стракоша липсваха. В 78-ата минута Станислав Иванов замени Лукас Петков, с което крилото на Арда (Кърджали) записа дебют с националната фланелка.

В 81-ата минута Албания удвои своята преднина. Ернест Мучи напредна през центъра и от двайсетина метра простреля с хубав удар Димитър Митов, който се скара на колегите си от защитата и полузащитата, че са оставили нападателят на Легия (Варшава) да шутира необезпокоявано. След това мачът се доиграваше, за да дойде последният съдийски сигнал, посрещнат с местен поп-фолк и радост от домакините.

Албания 2:0 БЪЛГАРИЯ

1:0 Казим Лачи (41)
2:0 Ернест Мучи (81)

Стартови състави:

Албания: 23. Томас Стракоша (К), 2. Иван Балиу, 18. Арлинд Айети, 13. Енеа Михай, 3. Марио Митай, 9. Ясир Асани, 21. Кристиян Аслани, 14. Казим Лачи, 10. Недим Байрами, 17. Ернест Мучи, 11. Мюрто Узуни.

БЪЛГАРИЯ: 12. Димитър Митов, 19. Иван Турицов, 14. Алекс Петков, 6. Валентин Антов, 3. Симеон Петров, 16. Марин Петков, 4. Илия Груев, 15. Лукас Петков, 9. Спас Делев, 11. Кирил Десподов (К), 10. Георги Русев.

Снимки: Startphoto