Хеттрик на Бароан и пореден гол на Ивелин Попов донесоха успех на Ботев в дербито на Тракия

Ботев (Пловдив) надви Берое с 4:1 в среща от 12-ия кръг на efbet Лига. Антоан Бароан (35, 47) беше точен за домакините от дузпа, а в началото на второто полувреме удвои с прекрасен удар от далечна дистанция. Малко по-късно нападателят оформи своя хеттрик след втора отлично изпълнена дузпа. Джани Тума (85) отбеляза почетното попадение за Берое, а само две минути по-късно Ивелин Попов (87) се разписа след индивидуален пробив. Гостите бяха с човек по-малко точно половин час. Причината беше червен картон на вратаря Хуан Лунгарсо. Мачът се очакваше с огромен интерес заради своята история. Тракийското дерби винаги предлага много емоции и така беше и днес, защото по трибуните на стадион „Христо Ботев“ местата си заеха феновете на футбола.

Както е известно, Ботев бе наказан с мач пред празни трибуни заради хвърлен предмет по наставника на ЦСКА – София Нестор Ел Маестро. В крайна сметка от БФС бяха благосклонни към Ботев и позволиха на феновете да напълнят частично „Колежа“. Срещата между двата тима бе ръководена от Ивелин Занев. В стартовите състави на двата тима имаше едва двама българи. Това бяха капитаните Ивелин Попов и Божидар Пенчев.

Мачът започна с много слаб и неточен удар на Сантиаго Годой. Ботев отговори секунди по-късно с далеч по-добър опит на Степонавичус, при който топката премина на сантиметри от гредата. В 18-ата минута Берое направи сериозен пропуск пред противниковата врата. Джорджи Говеа качи топката на главата на Вини Тирбулет, който беше изпуснат от обърканата защита на Ботев. Нападателят стреля с глава, но не успя да насочи удара си в очертанията на вратата.

В 22-рата минута Балоянис изпълни корнер. Той центрира добре в наказателното поле, където Степонавичус бе оставен непокрит. Литовецът стреля с глава, но насочи удара си право в ръцете на вратаря на Берое. Четири минути по-късно Тирублет отново направи фрапантен пропуск. Слаба намеса на Даниел Кайзер позволи на нападателят на стреля към вратата от метър разстояние до голлинията. Вместо това Тирбулет шутира право във вратаря.

В 33-ата минута Ботев получи правото да изпълни дузпа за нарушение на капитана Божидар Пенчев. Джеймс Ето'о подаде в наказателното поле, където Пенчев опита да изпревари Бароан, но вместо това подкоси нападателя и го събори. ВАР потвърди решението на главния съдия и така Бароан взе топката. Нападателят прати вратаря на гостите в грешния ъгъл и изведе "канарчетата" напред.

След попадението Ботев можеше да удвои преднината си, но първо Акере се забави и беше изпреварен от защитник миг преди да стреля към вратата, а след това и Бароан се размина с топката при центриране от корнер. В заключителните минути на първото полувреме, както и в добавените три минути Берое натисна Ботев в неговата половина. Гредата спаси "канарчетата" след хубав шут на Сантиаго Годой, при който Кайзер нямаше какво да направи, но имаше късмет.

Второто полувреме започна мечтано за Ботев. Пловдивчани удвоиха преднината си с прекрасен удар на Антоан Бароан от далечна дистанция. Той видя, че стражът на гостите Хуан Лунгарсо е излязъл леко напред и с прехвърлящ шут, в който имаше нужната сила, опъна мрежата на Берое.

В 63-ата минута Берое остана с човек по-малко заради червен картон на вратаря Хуан Лунгарсо. Стражът излезе, за да пресече подаване към Антоан Бароан, но игра с ръка пред наказателно поле. Първоначално съдията не видя добре ситуацията, но след намесата на ВАР той промени решението си и показа директер червен картон на стража.

От последвалия фаул Ботев стигна до втора дузпа в мача. Шутът на Реда Рабей се отби в ръката на Енцо Барето. Играчите на Берое обградиха главния съдия и му потърсиха сметка, което доведе до два жълти картона. И този път зад топката застана Антоан Бароан, който не сбърка.

В 74-ата минута Джани Тума проби по десния фланг, но стреля покрай вратата. С човека по-малко Берое все пак стигна до гола. В 85-ата минута Джани Тума беше намерен в наказателното поле и с безпощаден удар огъна ръцете на стража Даниел Кайзер.

Ботев мигновено вдигна оборотите и Ивелин Попов отново направи разликата три гола. Индивидуален пробив през центъра завърши с пореден гол за Попето с жълто-черната фланелка.

В добавеното време и Лъчезар Балтанов можеше да добави името си към голмайсторите, но страхотна намеса на вратаря попречи това да се случи.

БОТЕВ - БЕРОЕ 4:1
1:0 Антоан Бароан (35 д)
2:0 Антоан Бароан (47)
3:0 Антоан Бароан (70)
3:1 Джани Тума (85)
4:1 Ивелин Попов (87)

Стартови състави:

БОТЕВ: 92. Даниел Кайзер, 5. Джонас Там, 10. Ивелин Попов, 11. Антоан Бароан, 14. Фаустас Степонавичус, 15. Джеймс Ето‘о, 16. Самуел Акере, 19. Антоан Конте, 20. Антонио Перера, 21. Точукву Ннади, 38. Константинос Балоянис;

БЕРОЕ: 1. Хуан Лунгарсо, 2. Густаво Каскардо, 3. Франко Рамос, 6. Джорди Говеа, 8. Божидар Пенчев, 9. Сантиаго Годой, 10. Енцо Хойос, 15. Енцо Барето, 17. Едуин Ласо, 21. Тиаго Сийас, 91. Вини Тирбулет;