Късна дузпа на Левандовски помогна на Барселона в труден момент

Отборът на Барселона се измъчи при гостуването си на Осасуна, но все пак се наложи с 2:1 в среща от 4-тия кръг на Ла Лига. Както и срещу Виляреал седмица по-рано, Роберт Левандовски вкара победния гол. Този път той стори това от наказателен удар в 86-ата минута. Шампионите бяха излезли напред в добавеното време на първата част чрез Жул Кунде, а Чими Авила беше изравнил в 76-ата. При нарушението за дузпата Алехандро Катена от Осасуна получи директен червен картон.

Това е трети пореден успех за състава на Чави Ернандес, с което първата пауза за първенство идва при разлика от 2 точки с лидера Реал Мадрид.

На стадиона в Памплона обаче Барса изобщо не впечатли и в дълги моменти не държеше инициативата. Голът на Левандовски от дузпа се оказа единственият удар на тима през второто полувреме. През първата част пък Марк-Андре тер Стеген спаси две сериозни опасности.

Мачът ще се запомни с дебюта на цели трима играчи на Барса. Привлечените в последния момент в петък Жоао Кансело и Жоао Феликс, както и дошлият по-рано Иниго Мартинес, който досега не беше картотекиран, влязоха като резерви. Португалският защитник записа около половин час на десния бек, португалският нападател зае позиция на лявото крило след 80-ата минута, а испанецът се появи в добавеното време.

16-годишният Ламин Ямал отново беше титуляр за "блаугранас", а на пейката пак беше оставен Феран Торес, който се отличи с голове в предходните два мача. Срещата тази вечер беше паметна за Гави, защото е неговата под №100 за Барселона. Със своите 19 години и 29 дни испанският национал постави рекорд за най-млад футболист, който достига този брой двубои за отбора.

За Осасуна направи впечатление, че сред резервите за началото бяха оставени Чими Авила и Анте Будимир. Това обаче беше заради факта, че в четвъртък тимът беше играл в Лигата на конференциите и треньорът прибегна до много смени.

Играчите на Барселона организираха опасна акция още в първата минута и удар на Френки де Йонг нацели страничния стълб. Евентуален гол обаче вероятно нямаше да бъде признат, защото като че ли Илкай Гюндоган беше в засада при акцията.

Гостите продължиха в същия дух и упражняваха натиск. Така в 10-ата минута Гюндоган пропусна да насочи кълбото в мрежата от 6-7 метра след пробив на Ямал.

Постепенно играчите на Осасуна се преместиха по-напред и в 23-тата стигнаха до първата си опасност, но Марк-Андре тер Стеген спаси коварен изстрел на Арнаис. Това не се оказа единичен епизод и футболистите в червено продължиха да атакуват при всяка възможност. Така в 31-вата Аймар Орос засече пас отдясно, но и този път германският страж на Барса отрази.

Барселона обаче излезе напред, макар да беше против логиката на случващото се. В добавеното време на първата част Кунде беше точен с глава след центриране на Гюндоган от ъглов удар.

Малко след началото на втората част Гави беше изблъскан, в резултат на което ухото му се разкървави и се наложи да получи медицинска помощ.

Както се случи и преди почивката, "лос кулес" стартираха полувремето добре, но след това позволиха на Осасуна сравнително лесно да организира атаки.

При поредната такава Авила спокойно си нагласи топката на левия крак и с неспасяем за Тер Стеген шут изравни за 1:1. Това се случи в 76-ата минута.

Тимът на Барселона обаче успя да си върне преднината. Това стана след точно изпълнена от Левандовски дузпа в 86-ата минута. Наказателният удар беше отсъден, след като полякът беше задържан от Катена. Първоначално главният съдия показа жълт картон на защитника на Осасуна, но след консултация с ВАР го смени с червен.

В даденото 10-минутно добавено време централният нападател на домакините Анте Будимир падна на земята на границата на наказателното поле на Барса, претендирайки за фал на Иниго Мартинес. Реферът обаче беше категоричен, че това не е нарушение.