Опитът на Италия си каза думата и “адзурите” са в Топ 8 на Световното

Мъжкият национален отбор на Италия се класира за четвъртфиналите на Световното първенство по баскетбол в Япония, Индонезия и Филипините. Селекцията на Джанмарко Поцеко надви трудно Пуерто Рико с крайното 73:57 (25:15, 14:21, 12:11, 22:10) в директния мач между двата тима за продължаване напред към елиминационната фаза на шампионата, който се проведе в Манила.

Така италианците си осигуриха място на четвъртфиналите, като очакват да разберат дали ще завършат на първата или втората позиция в своята група, което ще стане ясно след края на срещата между Сърбия и Доминиканската република. Възможните съперници на “Скуадра адзура” на четвъртфиналите са САЩ и Литва.

Мачът беше изключително труден за европейците, които имаха сериозни затруднения със стрелбата си през първото полувреме, като единствено по-голямата им борбеност и грешките на пуерториканците им позволяваха да водят в резултата. В третата четвърт обаче Пуерто Рико постигна пълен обрат при 41:43, но с ключови тройки на Луиджи Датоме и отлични изяви на Джампаоло Ричи през второто полувреме тимът на Италия пребори съперника си и се класира напред.

Джампаоло Ричи и Стефано Тонут нанизаха по 15 точки за победата на Италия. Симоне Фонтекио записа дабъл-дабъл от 12 точки и 12 борби, а Луиджи Датоме финишира с 11 точки в своя мач №200 с националната фланелка.

Звездата на Пуерто Рико Тремонт Уотърс бе удържан до 13 точки и 9 асистенции, като допусна и 7 грешки. Джордан Хауърд приключи с още 11 точки.