Неудържимите латвийци взеха скалпа и на световните шампиони

Отборът на Латвия продължава да твори сензация след сензация на Световното първенство по баскетбол. След като елиминираха Франция от Мондиал 2023, дебютантите на форума записаха поредната си бляскава победа на шампионата в Индонезия, сразявайки световните шампиони от Испания със 74:69 (17:16, 12:16, 18:26, 27:11) след феноменален обрат в последната четвърт.

Така латвийците вече са много близо до класиране към четвъртфиналите на първенството, а за да го направят, ще трябва да победят Бразилия в директния мач между двата тима в неделя. В момента Латвия и Испания водят група “L” с по 3-1, Канада е с 3-0, а бразилците са с 2-2.

До началото на последната четвърт изглеждаше така, че “Ла Фурия” най-сетне ще сложи спирачки на устрема на дебютантите. Селекцията на Серджо Скариоло разполагаше с удобен аванс от 11 точки при 58:47 на старта на периода, но балтийският тим изравни резултата след пет минути игра след две поредни тройки на Кристерс Зорикс за 61:61.

Малко след това отново №66 от състава на символичните гости оформи пълния обрат при 63:65 пред шокираните погледи на испанците, а впоследствие Давис Бертанс и Родионс Куруцс направиха аванса на тима на Лука Банки пет точки при 65:70 с оставащи по-малко от 90 секунди до финалната сирена. Испания се върна в мача с успешен изстрел отдалеч на Дарио Брисуела, но световните шампиони от Китай 2019 така и не успяха да стигнат до шанс за изравняване и Латвия постигна героичната победа след 69:74.

Давис Бертанс завърши с 16 точки за успеха на Латвия. Родионс Куруцс добави 13 точки и 8 борби, Роландс Шмитс и героят Кристерс Зорикс нанизаха по 11 точки, с колкото завърши и Андрейс Гражулис.

Уили Ернангомес бе най-добър за Испания с 14 точки, а Дарио Брисуела и Усман Гаруба отбелязаха по още 11 точки.

В неделя от 12:45 Латвия се изправя срещу Бразилия, а в централния мач от 16:30 Испания ще играе срещу Канада.