Лудогорец с исторически успех! Първа българска победа над Аякс в Амстердам

Лудогорец победи като гост с 1:0 Аякс в плейофите на Лига Европа, с което записа първа българска победа над европейския колос в Амстердам. Попадението за шампионите реализира Матиас Тисера с удар отблизо в 62-ата минута. Въпреки престижния успех, "орлите" напускат турнира, а за груповата фаза с общ резултат 4:2 от двете срещи се класира нидерландският тим. Утре футболистите на Ивайло Петев ще научат съперниците си в групите на Лигата на конференциите.

Интересното в състава на "орлите" беше, че те излязоха без капитана си Кирил Десподов. Името на родния национал все по-усилено се свързва с трансфер в Олимпиакос в последните дни и днес той седна на резервната скамейка. Иначе Ивайло Петев направи общо две смени. Освен Десподов аут от стартовия състав остана и Серджио Падт. На тяхно място влязоха Кайо Видал и Симон Слуга

В състава на Аякс смените също бяха две. Голямата звезда Мохамед Кудус, който наниза хеттрик преди седмица в Разград, беше продаден на Уест Хам и на негово място стартира Карлос Боржес. Бранко ван дер Боомен беше другата промяна, като започна вместо Стивън Бергхаус.

11 Аякс 0:1 Лудогорец

Още във втората минута централният нападател на Аякс Брайън Броби изправи стадиона на крака, изскачайки на добра позиция в наказателното поле на българския отбор. Симон Слуга обаче излезе навреме и предотврати по-голяма опасност за своята врата. В 14-ата минута полузащитникът на домакините Кенет Тейлър стреля опасно по тревата, но топката само мина близо до целта.

Първият шанс за "орлите" дойде в 22-ата минута, когато Иван Йорданов пробва да застраши от фаул мрежата на Божиите синове, но българският национал шутира много неточно в публиката. След 20 минути Бърнард Текпетей направи добро взаимодействие с Аслак фон Витри и стреля към вратата на домакините, но ударът му беше блокиран от бранител.

Феновете на Аякс освиркват своите в мача срещу Лудогорец

В 45-ата минута домакините поискаха дузпа за падане в пеналтерията на Стивън Бергвайн, но съдията прецени, че то е твърде театрално и даде знак крилото да се изправя. Скоро след това дойде и сигналът за край на първото полувреме, което не се хареса на нидерландската публика и тя изпрати недоволна своите любимци.

Втората част започна равностойно, като в 62-ата минута Лудогорец наказа своя опонент. Влезлият след почивката Доминик Янков получи пас от Бърнард Текпетей, след което проби по десния фланг. Последва пас пред голлинията, където дебнеше друга резерва - Матиас Тисера. Аржентинецът нанесе удар, който първоначално беше отразен от нидерландския вратар Джей Гортер. При добавката обаче нямаше грешка - гол и 1:0 за българския шампион.

В 76-ата минута Матиас Тисера се размина на сантиметри с второ попадение. Аржентинецът получи подарък от отбраната на Аякс и моментално потърси далечния ъгъл на вратата, но топката излезе в аут. След 180 секунди Тисера и Рик Джонатан можеха да сътворят голяма опасност в наказателното поле на амстердамци, но комбинацията между двамата не се получи.

До края до нови попадения не се стигна и така последният съдийски сигнал дойде при 1:0 за Лудогорец, за да бъде записана първата победа на български отбор над Аякс в Нидерландия

АЯКС 0:1 ЛУДОГОРЕЦ

0:1 Матиас Тисера (62)

Стартови състави:

Аякс: 12. Джей Гортер, 2. Девайн Ренш, 18. Яков Медич, 4. Йорел Хато, 5. Оуен Вайндал, 21. Бранко ван дер Боомен, 33. Бенямин Тахирович, 8. Кенет Тейлър, 11. Карлос Боржес, 9. Брайън Броби, 7. Стивън Бергвайн.

Лудогорец: 12. Симон Слуга, 16. Аслак Фон Витри, 26. Сонко Сундберг, 24. Оливие Вердон, 44. Марсел Хайстер, 82. Иван Йорданов, 8. Клод Гонсалвеш, 6. Якуб Пьотровски, 77. Кайо Видал, 99. Руан Секо, 37. Бърнард Текпетей.

Снимки: Startphoto