Испания продължава без загуба на Мондиала, след като подчини и Иран

Отборът на Испания приключи с победа първата фаза на Световното първенство по баскетбол в Япония, Индонезия и Филипините. "Ла фурия" на Серджо Скариоло победи Иран с 85:65 (16:17, 27:17, 21:18, 21:13) в "Индонезия Арена", Джакарта.

Испанците си бяха осигурили класиране в следващия етап на Мондиал 2023 още след победата си над Бразилия с 96:78, но днес те доказаха, че тяхната класа никак не е за подценяване. Така "Ла фурия" и "селесао" излизат от група "G", за да се присъединият към Канада и Латвия в поток "L", първите мачове от който ще се изиграят на 1 септември.

Иран и Кот д’Ивоар пък стават част от група "P" в двубоите за 17-о до 32-ро място.

Играчите на страната от Близкия Изток успяха да изненадат испанците и достигнаха до аванс след края на първия период при 17:16. Скоро след това обаче Сантяго Алдама даде превеса на родината си. До почивката Уили и Хуанчо Ернангомес дръпнаха още повече за своите и се прибраха при 43:34. Бързото темпо на игра изглежда служеше в полза на момчетата на Серджо Скариоло, като Усман Гаруба точно след скоростна атака донесе на тима си първата двуцифрена разлика в срещата, а третата част приключи отново в ръцете на "Ла фурия" при 64:52.

Испанците не спираха с добрата игра, въпреки че на терена липсваше Руди Фернандес, който Скариоло явно искаше да запази максимално свеж за битките с Канада и Латвия. За сметка на това пък голяма част от схватката изигра Хуанчо Ернангомес, без когото обаче световните шампиони едва ли щяха да имат същата доминация на паркета. Мачът се доиграваше в последните 10 минути и приключи при 85:65 в полза на "Ла фурия".

Хуанчо Ернангомес бе най-резултатен за "Ла фурия" с 21 точки и 5 борби. Зад него се нареди Уили Ернангомес с 16 точки и 9 борби, а с 11 точки и 8 борби си тръгна Сантяго Алдама.

За Иран пък на върха бе Мохамед Амини с 19 точки и 3 борби.