Феноменален Дончич поведе Словения към втори успех на Световното

Националният отбор по баскетбол на Словения взе втората си победа на Световното първенство в Япония, Филипините и Индонезия. Европейският шампион от 2017-а година днес се справи с Грузия след 88:67 (16:17, 29:16, 17:18, 17:25) в "Окинава Арена" и по този начин оглави еднолично своята група "F".

Следващите мачове в същия поток ще срещнат Грузия и Венецуела на 30 август от 11:00 и Словения с Кабо Верде от 14:30 часа. По-рано днес пък южноамериканската страна изгуби шансове за класиране и битка за медали, след като селекцията на Емануел Тровоада я надигра след обрат.

Двете страни започнаха равностойно. В началото резултатът бе открит единствено чрез стрелби от линията, а Лука Дончич бе много активен за доброто представяне на родината си. Грузинците обаче изравниха и дълго време съумяха да държат дистанцията максимално скъсена, дори повеждайки на моменти чрез успешните си стрелби от разстояние. Във втората част словенците отново си върнаха комфортната преднина и се прибраха спокойни на почивката.

"Кръстоносците" обаче стартираха ударно третия период и показаха, че няма да се предадат без бой. Въпреки това силната стрелба на грузинците сякаш се изпари и вече и двата състава стреляха с ниски проценти за успех. В последните 10 минути словенците отново съумяха да дръпнат напред в резултата и да лишат съперника си от малкото останала надежда.

Звездата на Далас Лука Дончич и днес бе най-резултатен с дабъл-дабъл от 34 точки и 10 борби, като неговото присъствие и подкрепа спечелиха мача за родината му. Клемен Препелич вкара още 15, а Зоран Драгич наниза 12.

За "кръстоносците" на върха бе Сандро Мамукелашвили с 21 точки и 7 борби.