Барселона надделя над Виляреал в спектакъл с два пълни обрата

Барселона победи с 4:3 Виляреал в гостуването си в мач от третия кръг на Ла Лига. Двата тима поднесоха истински спектакъл на феновете със седем попадения и два пълни обрата. Футболистите на Кике Сетиен започнаха по-добре срещата и бяха по-опасни в първите минути, но именно тогава каталунците нанесоха първия удар и само в рамките на три минути Гави (12’) и Френки де Йонг (15’) взеха солидна преднина. Това развитие обаче не обезвери “жълтата подводница” и домакините отговориха с голове на Хуан Фойт (26’), Александър Сьорлот (40’) и Алехандро Баена (50’), които оформиха първия пълен обрат в двубоя. Това обач е не бе всичко и след нови стихийни три минути чрез Феран Торес (68’) и Роберт Левандовски (78’) футболистите на Чави осъществиха втори пълен обрат в този мач и да грабнат трите точки.

Виляреал стигна до първата опасна ситуация в петата минута, когато Александър Сьорлот бе изведен зад гърба на отбраната на каталунците и се разписа в мрежата на Марк-Андре тер Стеген. В крайна сметка попадението бе отменено поради засада на Етиен Капу при подаването. Домакините обаче продължиха натиска си и няколко минути след това отново норвежеца стреля опасно, но стражът парира.

Футболистите на Чави отговориха подобаващо и още в 12-ата минута излязоха напред в резултата, след като Ламин Ялам центрира прецизно от границата на наказателното поле, а там Гави се озова в отлична позиция и с глава прати топката в мрежата за 0:1.

Каталунците удвоиха своята преднина само три минути по-късно, когато Роберт Левандовски получи в добра позиция, топката му бе избита от Алфонсо Педраса, но тя отиде право в краката на Френки де Йонг, който реализира спокойно за 0:2. В 21-ата минута Левандовски бе изведен в добра позиция и стреля, но опитът му бе блокиран от Матео Габия.

В средата на първата част играчите на Виляреал бяха близо до гол, но отново Тер Стеген се намеси много добре и изби в корнер. Дори германецът обаче бе безпомощен след последвалото изпълнение на ъгловия ъдар, когато Хуан Фойт надскочи бранителите и с глава да намали изоставането на своя тим. Точно след изминаването на половин час игра отново германецът трябваше да се намесва след хубаво изпълнение на фал на Алехандро Баена.

Все пак сериозните усилия на Виляреал дадоха резултата в 40-ата минута, когато футболистите на Кике Сетиен изплетоха забележителна и много красива атака, която премина през няколко футболисти в жълто, за да може в крайна сметка Алфонсо Педраса да поднесе на тепсия топката Александър Сьорлот пред напълно опразнената врата и той нямаше как да сбърка за 2:2.

Ламине Ямал можеше отново да изведе гостите напред в добавеното време, когато осъществи отличен пробив, нахлу в наказателното пеналта и стреля, но бе блокирна от бранител.

На почивката треньорът на Барселона Чави замени Андреас Кристенсен с Ерик Гарсия. Неговите възпитаници опитаха да са опасни в първите минути на втората част, но само пет минути след нейното начало домакините осъществиха великолепна контраатака по левия фланг чрез Алфонсо Педраса и Алехандро Баена, а последният реализира за 3:2 и оформи пълния обрат за Виляреал.

Играчите на Барселона бяха съвсем близо до възстановяване на равенството още в 55-ата минута, когато младокът Ламине Ямал получи на десния фланг, преодоля бранител, размени двойно подаване с Левандовски след което отправи много плътен удар, но той срещна гредата. Домакинте сгрешиха грубо и след час игра при разиграването, Ориол Ромеу намери полския нападател, който изстреля истински снаряд, но този път и Филип Йоргенсен се намеси отлично и спаси. Датският страж трябваше да се намесва и в 65-та минута, когато Де Йонг намери отлично останалия напълно сам Маркос Алонсо.

Натискът на гостите даде резултат в 68-ата минута, когато Гави първо опита да стреля, а впоследствие успя със сериозно физическо присъствие да блокира двама бранители, за да даде възможност на появилия се малко по-рано в срещата Феран Торес да стреля на два пъти и в крайна сметка да отбележи за 3:3.

Това попадение обаче далеч не бе всичко, тъй като Барселона отново излезе напред след по-малко от три минути игра, когато Ямал се възползва от продължаващото объркване в редиците на домакините, получи от Де Йонг и стреля силно, Йоргенсен успя да избие в гредата, но изключително опитният Левандовски бе на точното място и реализира за 3:4.

В следващите минути Виляреал се изнесе в по-предни позиции в търсене на ново изравняване, но това по-скоро разклати подредбата на футболистите. Появилите се от скамейката Ансу Фати и Феран Торес бяха много активни и създаваха много опасности в появилите се доста празни пространства. В последните минути на двубоя Роберт Левандовски отново се озова в отлична позиция, но се поколеба дали да подава на Фати и вместо това стреля слабо, а стражът на домакините спаси, което бе и последната по-сериозна ситуация в двубоя.

След седмица Барселона ще гостува на Осасуна, а Виляреал ще иска да се върне на победния път срещу Кадис.

Снимки: Gettyimages