Национална лига футзал: Левски - Черно море

България излъга драматично Румъния за трета победа на ЕвроВолей 2023

Волейболистките от националния отбор на България постигнаха трета победа на Европейското първенство.

Момичетата на селекционера Лоренцо Мичели надделяха много трудно и драматично над Румъния с 3:2 (26:24, 18:25, 25:17, 22:25, 15:12) в 3-ия си мач от Група В на шампионата, игран тази вечер в зала "Паладзето дело Спорт Джани Асти" в Торино (Италия).

Така българските "лъвици" останаха твърдо на второто място във временното класиране в групата с 3 победи, 1 загуба и 8 точки. Утре (23 август) България ще изиграе последната си среща от Група В срещу отборът на Швейцария, който днес почива.

Двубоят е отново от 19,00 часа българско време и ще бъде излъчен на живо по MAX Sport 2.

От друга страна това беше последния мач за Румъния, която завършва с 2 победи, 3 загуби и 7 точки. За момента Северните ни съседки са 3-и в класирането, като със сигурност ще продължат напред към 1/8-финалите на първенството.

След равностойното начало на първия гейм България поведе с 5:2 след атака от краче на Мира Тодорова последваха от две успешни контри на Радостина Маринова. Разликата леко нарасна до 8:4 след силна контра на капитанката Мирослава Паскова-Кънева. Преднината на "лъвиците" стана 11:6 след мощна контра на Мария Йорданова. Постепенно Румъния намали изоставането си до 9:11 след добра атака и отлична блокада на Елизабет Инне. Румънките дори стигнаха до равенство при 11:11 след контри на Аделина Будай-Унгуряну и Инне. България си върна предимството при 15:13 след две поредни грешки на Северните ни съседки. Резултатът стана 18:14 за България след отличен блок на Борислава Съйкова и аут на Родика Бутерез. България увеличи преднината си до 22:16 след нов аут на Унгуряну и силна контра блок-аут на Радостина Маринова. Румънките съумяха да стопят пасива си до 22:23 при сервис на младата разпределителка Ярина-Луана Аксинте, а след това се стигна до 24:24 след грешка при мрежата на Мира Тодорова. В крайна сметка България измъкна гейма с 26:24 след сгрешен сервис на Румъния и страхотен блок на Мира Тодорова.

В началото на втората част Румъния дръпна с 2:0 след отлична изява и ас на разпределителката Ярина-Луана Аксинте, а след това с 5:1 след грешка на Радостина Маринова и нова директна точка от сервис, този път на Аделина Будай-Унгуряну. Това накара селекционерът на България Лоренцо Мичели да поиска тайм-аут. Въпреки това, разликата се запази до 8:4 след успешна атака на Родика Бутерез. Постепенно българските момичета намалиха пасива си до 9:11 след атака през центъра на Борислава Съйкова и силна контра блок-аут на Ради Маринова. Играта продължи равностойно до 15:13, след което България успя да изравни за 15:15. Румъния веднага си върнаха преднината при 18:15 след силни атаки на Елизабет Инне и Аделина Будай-Унгуряну, което пък накара Лоренцо Мичели да вземе второ прекъсване. Независимо от усилията на българките, разликата стана 23:18 след отлична блокада и силна контра на Инне, след което Румъния затвори гейма в своя полза при 25:18 след атака в аут на Мария Йорданова и изравни за 1:1.

Третият гейм стартира по-добре за българските момичета, които поведоха бързо с 5:2 след ас на Радостина Маринова последван от блок на Мария Кривошийска и контра на Елена Бечева, двете които влязоха като резерви. След нова отлична блокада, този път на Ради Маринова резултатът стана 6:2, а селекционерът на Румъния Гийермо Наранхо Ернандес взе тайм-аут. Разликата нарасна до 9:4 след контра блок-аут на Маринова и нова блокада на Кривошийска. Постепенно Румъния успя да стопи изоставането си до 10:12 след грешка в атака на Мария Йорданова и пусната топка на Аделина Будай-Унгуряну, което пък принуди Лоренцо Мичели да поиска прекъсване. Българките си върнаха преднината при 18:12 след нови отлични изяви на Кривошийска и Бечева и аут на Елизабет Инне. Резултатът стана 20:12 за България след аут на Родика Бутерез и контра на Ради Маринова, след което "лъвиците" спечелиха гейма с убедителното 25:17 след отлична блокада на Мира Тодорова.

И четвъртата част започна отлично за България, която дръпна с 6:3 след отлични изяви а Ради Маринова и Мария Йорданова. След тайм-аута за Гийермо Наранхо Ернандес и Румъния разликата в полза на "лъвиците" нарасна до 9:3 след две страхотни блокади на Йорданова и Мария Кривошийска. Постепенно румънките намалиха пасива си до 8:10 след ас на Аделина Будай-Унгуряну и успешен блок на Роксана Роман, което пък накара Лоренцо Мичели да поиска прекъсване. Двата тима продължиха напълно равностойно до 14:12, след което се стигна до 14:14 след две поредни грешки на българките. България веднага си върна предимството при 17:14 след блокада и контра блок-аут на завърналата се в игра Мирослава Паскова и мощна атака на Ради Маринова. За пореден път Румъния изравни за 17:17 след две поредни атаки на Унгуряну. Северните ни съседки дори излязоха напред в резултата при 19:17 след нови две грешки на "лъвиците" и втори тайм-аут за Лоренцо Мичели. Въпреки това, разликата в полза на Румъния стана 21:18 след аут на влязлата като резерва Вангелия Рачковска. Грешка на Унгуряну и блокада на Мира Тодорова и 21:20. Нов блок на Тодорова и 21:21. Румъния все пак стигна до геймбол при 24:22 след атака на резервата на Дидона Задорожнай и грешка на Мира Тодорова. В крайна сметка румънките затвориха гейма след 25:22 след успешен блок на Родика Бутерез, с което вкараха мача в решителен тайбрек.

В началото на петия гейм България дръпна с 4:1 след блок-аут на Елена Бечева, отличен ас на Мира Тодорова и блокада на Ради Маринова. Това принуди селекционерът на Румъния Гийермо Наранхо Ернандес да вземе прекъсване. Въпреки това, разликата нарасна до 8:2 за "лъвиците". Постепенно Северните ни съседки за пореден път намалиха изоставането си до 7:10 и тайм-аут за Лоренцо Мичели. Последваха страхотна блокада на Мира Тодорова и 11:7. Румънките отново стопиха пасива си до 10:11 след блок на Елизабет Инне и аут на Тодорова. Румъния стигна до 11:11 след успешна контра на Инне. Успешен блок-аут на Ради Маринова и грешка на Аделина Будай-Унгуряну и 13:11 за България. Контра блок-аут на Елена Бечева и 14:11. В крайна сметка България затвори тайбрека с 15:12 след нов блок-аут на Бечева, а с това и мача с 3:2.

Най-полезна за България стана Радостина Маринова с 22 точки (2 блока и 38% ефективност в атака) за победата. Мария Йорданова добави 11 точки, а Петя Баракова, Мира Тодорова и влязлата като резерва Мария Кривошийска се отчетоха с по 9 точки за успеха.

За румънките Аделина Будай-Унгуряну реализира 21 точки (1 блок, 3 аса, 41% ефективност в атака и 33% позитивно посрещане), а Елизабет Инне приключи с 18 точки (42% ефективност в атака), но и това не беше достатъчно за победа.

БЪЛГАРИЯ - РУМЪНИЯ 3:2 (26:24, 18:25, 25:17, 22:25, 15:12)

БЪЛГАРИЯ: Петя Баракова 9, Радостина Маринова 22, Мирослава Паскова-Кънева 6, Мария Йорданова 11, Мира Тодорова 9, Борислава Съйкова 2 - Мила Пашкулева-либеро (Мария Кривошийска 9, Вангелия Рачковска 1, Елена Бечева 8)

Старши треньор: ЛОРЕНЦО МИЧЕЛИ

РУМЪНИЯ: Ярина-Луана Аксинте 3, Елизабет Инне 18, Родика Бутерез 13, Аделина Будай-Унгуряну 21, Раиса Йоан 6, Роксана Роман 3 - Диана Вереш-либеро (Диана Аритон, Ана Раду, Дидона Задорожнай 7, Сорина Миклаус)

Старши треньор: ГИЙЕРМО НАРАНХО ЕРНАНДЕС.

Снимки: CEV.EU