Катастрофално начало на европейския поход за Лудогорец - шампионите надиграни в Косово

Шампионът на България Лудогорец започна катастрофално европейската си кампания в Шампионската лига. Тимът, воден от наставника Ивайло Петев, загуби визитата си на Балкани в Косово с 2:0. Кореница (45+1) беше точен за домакините през първото полувреме, а Зюба (55) удвои. Пред Доминик Янков се откри най-чистото голово положение за родния тим, но той стреля в гредата. "Орлите” стартираха участието си от първия квалификационен кръг на най-комерсиалния турнир на Стария континент с надеждата, че ще стигнат за трети път в историята си до груповата фаза на надпреварата. Преди това разградчани са постигали тази цел през 2014 и 2016 година. За съжаление, днес те бяха тотално надиграни от шампиона на Косово. Ако не успеят да заличат пасива си в реванша след седмица, то "орлите" ще продължат своето европейско участие в Лига на конференциите.

Лудогорец започна по-активно срещата и "орлите" опитаха на два пъти да организират добри атаки. Аслак фон Витри получи подаване на границата на наказателното поле, след което отправи удар, който премина встрани от вратата.

Балкани отговори в 17-ата минута чрез своя капитан Куч. Той получи топката пред дъгата на наказателното поле. Последва силен шут с левия крак, който премина на няколко метра вратата на Падт. В 22-рата минута се създаде сериозно напрежение в наказателното поле на Лудогорец. След центриране от левия фланг последва серия от рикошети, а накрая топката се отби в крака на Кирил Десподов. Серджио Падт обаче внимаваше и не позволи на кълбото да влезе в мрежата му.

Секунди по-късно Грипши получи от Рахмани, а нападателят не се поколеба и стреля. Нонато протегна крак и блокира в корнер. От последвалия ъглов удар домакините имаха претенции за дузпа, които съдията подмина. Според тях Франко Русо докосна топката с ръка, което беше факт, но главният съдия на срещата сметна, че няма основание да посочи бялата точка.

Последваха много силни минути за домакините, които притиснаха Лудогорец в неговата половина. В 28-ата минута Кореница пробва триков удар с пета, който беше изключително неточен. За съжаление, още в следващата минута българският шампион трябваше да прибегне до принудителна смяна. Аслак Фон Витри напусна терена заради контузия, а мястото му в защита бе заето от Пипа.

Отново Кореница беше оставен да шутира към вратата на Лудогорец в 31-вата минута. Ударът на нападателя премина високо над вратата. В 34-ата минута Грипши не бе никак далеч от това да отбележи с мощен удар от далечна дистанция, който премина на метър от страничната греда.

Логичното се случи и след по-добрите си действия домакините стигнаха до гол в добавеното време на първата част. Отбраната на "орлите" действа много колебливо при центрирана топка от левия фланг. Кълбото прескочи цялата защита на българския тим, а Меритон Кореница отправи силен удар от воле с десния крак, след което с лек рикошет от крака на Хейстер топката се оплете в мрежата на Падт.

Второто полувреме започна силно за домакините и още в 47-ата минута Падт трябваше да се намесва решаващо след удар на Грипши, в който имаше както сила, така и точност. Нидерландецът обаче заключи своята врата. Шокът за Лудогорец беше пълен в 55-ата минута. След статично положение отборът на Балкани стигна до втори гол. Центриране към втора греда намери напълно свободния Зюба, който преодоля Падт от близка дистанция с глава.

Балкани можеше да направи резултата класически в 63-ата минута. Траши получи топката в наказателното поле на Лудогорец, след което последва удар, който Падт спаси с тялото си. В 67-ата минута Лудогорец отправи първия си точен удар в срещата. Нареси стреля с глава, но Колиджъ се намеси.  В 84-ата минута българският шампион създаде най-чистата опасност пред противниковата врата. Технично подаване на Клод Гонсалвеш с пета намери Доминик Янков в наказателното поле. Халфът стреля покрай вратаря, но стражът на Балкани закачи топката с върха на обувката си и изби в гредата.

До края на срещата до нов гол не се стигна и след седмица, на 19-и юли, Лудогорец ще има нелеката задача да заличи пасива си от два гола в домакинството си в Разград.

БАЛКАНИ - ЛУДОГОРЕЦ 2:0
1:0 Кореница (45+1)