Леден коктейл "Куба Либре" за България във VNL

България изпусна 4 мачбола и вече е предпоследна в Лигата на нациите

Националният отбор на България по волейбол загуби от Куба с 2:3 (24:23, 19:25, 20:25, 25:16, 16:18), след като не успя да реализира 4 мачбола в тайбрека на мача от Лигата на нациите.

Срещата се игра във френския град Орлеан, като българският отбор остава само с една победа от 8 мача, постигната над Словения в началото.

83 Лига на нациите: България - Куба

Отборът вече е на предпоследното 15-о място с 6 точки и геймово отношение 10:21.

Куба записа втори успех и се изкачи на 12-а позиция с 5 точки.

Българският тим имаше предимство при блокадите - 13 срещу 8 за Куба, както и при непредизвиканите грешки. Куба бяха по-добри на сервис и атака.

Стартовият състав на България бе от Александър Николов, Димитър Димитров, Алекс Грозданов, Николай Колев, Георги Саганов и Мартин Атанасов. По-късно в игра се появиха Теодор Салпаров, Светослав Иванов, Илия Петков, Делчо Раев и Аспарух Аспарухов.

Димитър Димитров реализира първата точка в мача с технична атака. Атака на Димитър Димитров от зона 2 - 2:0. Технична атака в центъра на Алекс Грозданов и 5:5. Александър Николов атакува технично за 7:6. Остра атака на Николай Колев в центъра и 8:7.  Пайп на Алекс Николов - 10:9. технична атака на Мартин Атанасов в блокадата донеса 11:10. Двоен блок на Димитър Димитров и Алекс Грозданов спря атака на Мигал Анхел Лопес - 12:10. Ас на Алекс Грозданов - 14:11. Блокада спря атака на Алекс Николов - 14:14. Мощна атака на Алекс Николов попадна в главата на Хесус Ерера, за което получи жълт картон. Единична блокада на Николай Колев спря пайп на Мигел Анхел Лопес - 16:14. Двоен блок спря атака на Димитър Димитров и равенство при 17:17. Блокада ан Алекс Грозданов спря атака на Мигел Анхел Лопес за 20:19. Ас на Хесус Ерера - 20:21. Алекс Николов атакува мощно от зона 4 за 22:21. националите стигнаха до геймбол при 24:23. мощен начален удар на Димитър Димитров принуди кубинците да атакуват в аут и България спечели първата част с 25:23.

Мощна атака по правата на Димитър Димитров и 7:5. Единична блокада на Мартин Атанасов спря атака на Марлон Янт Ерера - 8:5. Николай Колев атакува в центъра за 9:7. Хосе Масо атакува в аут и 12:8 за България. Николас Ернесто Нивес взе прекъсване за Куба. Димитър Димитров атакува успешно от зона 4 за 13:9. При 10:13 Пламен Константинов взе прекъсване за България. Ас на Мигел Анхел Лопес - 11:13. Алекс Николов атакува по диагонала от зона 4 за 14:12. Осниел Маргерехо атакува по диагонала от зона 4 и Куба поведе с 15:14. При 14:16 Делчо Раев замени Георги Сеганов. Хесус Ерера атакува мощно от зона 2 за 19:15 за Куба. Хавиер Консепсион атакува мощно в центъра за 20:15. При 15:21 Аспарух Аспарухов замени Димитър Димитров. Мартин Атанасов атакува успешно за 18:22. Кубинците стигнаха до геймбол при 24:18. Куба спечели втората част с 25:19, след като Мартин Атанасов сгреши началния удар.

България успя да поведе с 9:7 в началото на третата част. Постепенно кубинците засилиха силата на на изпълнението на начален удар и поведоха с 19:17. мощна атака от зона 6 на Алекс Николов - 18:19. Аспарух Аспарухов атакува успешно за 19:21. Ас №4 на Хесус Ерера и 23:19. Аут на Мартин Атанасов и Куба стигна до геймбол при 24:19. Блокаут на Хосе Масо и кубинците спечелиха третата част с 25:19.

Делчо Раев и Аспарух Аспарухов останаха в игра за България в началото на 4-ия гейм. Единичен блок на Алекс Грозданов и 2:2. Атака на Алекс Николов направи резултата 5:3. Мощна атака на Алекс Николов даде преднина на България от 12:9. Николас Ернесто Нивис взе прекъсване за Куба. Хесус Ерера докосна мрежата и 13:9 за България. Аспарух Аспарухов отигра чисто в атака за 15:10. Уникален блок с една ръка на Алекс Грозданов и 16:10 за България. Блокаут на Алекс Николов и 17:10. Мартин Атанасов атакува по правата от зона 4 за 22:13. Блокада на Мартин Атанасов направи резултата 24:15. перфектна комбинация Делчо Раев - Николай Колев и България спечели четвъртта част с 25:16.

Ас на Мартин Атанасов донесе първата точка в тайбрека. Хесус Ерера сгреши началния удар - 2:1. Алекс Николов отигра в атака над блокадата за 3:3. Алекс Николов успя да изравни за 4:4. Ас на Алекс Николов 5:4. Мартин Атанасов атакува успешно за 6:5. Българска блокада направи резултата 8:6. Националите поведоха с 11:8. Алекс Николов атакува мощно за 12:9. Мартин Атанасов изведе България до мачбол - 14:11. Кубинците спасиха два мачбола. При 14:13 Пламен Константинов взе прекъсване за България. Осниел Маргерехо изравни за 14:14. Мартин Атанасов изведе националите до мачбол №4 при 15:14. Хесус Ерера изравни при 15:15. Пайп на Алекс Николов и 16:15. Ас на Хесус Ерера и Куба стигна до геймбол при 17:16. нов ас на Хесус Ерера и Куба спечели тайбрека с 18:16 и мача с 3:2 гейма.

Най-резултатен за България бе Александър Николов с 23 точки, 12 точки добави Мартин Атанасов.

Най-много точки в мача отбеляза кубинецът Хесус Ерера - 26 точки.

БЪЛГАРИЯ - КУБА 2:3 (25:23, 19:25, 19:25, 25:16, 16:18)
БЪЛГАРИЯ: Георги Сеганов, Димитър Димитров 6, Александър Николов 23, Мартин Атанасов 12, Николай Колев 10, Алекс Грозданов 12 - Теодор Салпаров-либеро (Илия Петков, Делчо Раев, Аспарух Аспарухов 7)
Старши треньор: ПЛАМЕН КОНСТАНТИНОВ
КУБА: Ливан Табоада 2, Хайме Хесус Ерера 27, Марлон Янт Ерера 1, Мигел Анхел Лопес 19, Хосе Исраел Масо 6, Хавиер Консепсион 9 - Ален Горге-либеро (Осниел Маргерехо 12, Мигел Давид Гутиерес 1, Хосе Мигел Суарес 1, Кристиан Мануел Тондайк, Ендриел Алберто Педросо)
Старши треньор: НИКОЛАС НИВЕС.

СНИМКИ: volleyballworld.com