Няколко атлети по три титли се откроиха на националния шампионат за юноши и девойки под 18 години

Националният шампионат за юноши и девойки под 18 години се състоя на 10-11 юни 2023-а на националния стадион „Васил Левски“ в София. Няколко бяха двукратните национални шампиони в индивидуалните дисциплини, а най-силните резултати на състезанието регистрира Радина Величкова от „Ботев“- Пловдив.

15-годишната възпитаничката на Ива Пранджева спечели три титли на 100 м, скок дължина и щафета 4х100 м.

Резултатите на Величкова на 100 м бяха 11.87 (-1.3) в сериите и 11.68 (0.9) във финала и огромна преднина пред останалите. Постижението във финала е трети резултат за девойки под 18 години в Европа за тази година. Подгласничка на Радина на 100 м беше Рая Димитрова (Свети Георги – София) – 12.27, а на на трето място разделиха Никол Ангелова (Звездите – Петрич) и Пламена Стоянова (Дунав – Русе) – 12.61.

Величкова спечели и скока на дължина с 6.01 (-0.2) и помогна на щафетата на „Ботев“ – Пловдив за първото място с 47.75.

Друг трикратен шампион бе Мартин Димитров (Локомотив – Пловдив), който спечели на 100 м – 10.95 (0.2) и на 200 м – 21.89 (4.1), както и с щафетата 4х100 м.

Димитър Панделиев (Супер-спорт – Варна) бе непобедим на 400 м и 400 м с препятствия, както и на 4х400 м. Панделиев бяга 50.35 на гладкото бягане и 56.21 на препятствията.

При момичетата Десислава Лазарова (Юниверсал – София) бе също с две титли. Софиянката спечели в последните метри със силен финален спринт на 2000 м стийпълчейз със 7.32.45 и на 3000 м с 11:05.96.

Силен резултат записа на скок височина Ирен Саръбоюкова (Хеброс – Харманли), която оглави класирането с 1.80. Тя бе втора и на скок дължина с личен рекорд от 5.96. На троен скок при девойките Петя Бозукова (Ботев – Пловдив) бе първа с 12.29, трета на скок дължина с 5.59 и златна щафетата 4х100 м на клуба си.

Впечатление направи и постижението на чук на родената през 2009-а Теодора Андреева (Черно море – Балчик), която изпрати 3-килограмовия уред на 48.45 и бе убедително над втората, която е нейната сестра близначка Симона Андреева – 35.33. Техен наставник е баща им Андриан Андреев, а брат им Валентин е шампион на чук за мъже.

Ива Деливерска (Енерджи – Пловдив) постави два национални рекорда на 100 м с препятствия за девойки под 18 години с 13.69 (1.1) в сериите и 13.51 (1.8) на финала.

Снимка и текст: atletikabg.com