Уелтон прати Левски в Европа!

Отборът на Левски спечели последната квота за Европа и ще играе в Лига на конференциите през следващия сезон! Бразилската звезда на "сините" Уелтон донесе победата с 2:0 над Арда в баража между четвъртия и седмия в класирането на efbet Лига на стадион "Георги Аспарухов". Той отбеляза и двата гола, като първо се разписа в 36-ата минута с красиво изпълнение, а след това удвои в 58-ата минута с глава.

Столичани напълно заслужено спечелиха срещата и продължават да нямат поражение в баражите за Европа, след като това бе четвърти успех от четири опита през последните седем години за тях.

Така 26-кратните шампиони се присъединиха към първите три клуба в елита Лудогорец, ЦСКА - София и ЦСКА 1948, които вече имаха гарантирани места за евротурнирите.

Около 10 000 фенове на столичани пристигнаха на "Герена", за да подкрепят домакините и напуснаха доволни срещата, като се надяват през следващите седмици да има положителни промени в клуба и да мечтаят за нещо много по-сериозно от бараж през следващата кампания.

Както е известно, датата на мача породи много полемики, тъй като на два пъти беше сменяна. Първоначално от БФС обявиха, че срещата ще се проведе в неделя, а впоследствие я изместиха с ден по-рано. Това предизвика недоволството на "сините", които играха в сряда и щяха да имат само два дни за почивка. От футболната ни централа се съобразиха с искането на столичния клуб и решиха двубоят да остане за неделя.

От Арда обаче не бяха никак доволни от това решение, тъй като договорите на част от футболистите от състава изтекоха вчера и Ласана Н'Диайе и Ел Мами Тетах не взеха участие, но пък Умар Сако игра. Кърджалийци съобщиха, че дори ще подадат жалба във ФИФА срещу определената дата на баража.

Елин Топузаков направи цели четири промени от загубата с 0:2 от ЦСКА - София в последния мач от плейофите. Сонко Сундберг е наказан, а Ивелин Попов, Илиян Стефанов и Асен Чандъров сядат на пейката за сметка на Асен Митков, Филип Кръстев, Джавад Ел Джемили и Кристиан Димитров.

Пламен Андреев въпреки грешките срещу "червените" отново бе на вратата, а Жереми Петрис, Келиан ван дер Каап, Кристиан Димитров и Цунами бяха в защита. Андриан Краев и Асен Митков бяха опорни халфове, докато Уелтон, Филип Кръстев, Джавад Ел Джемели действаха зад Рикардиньо.

Александър Тунчев бе направил само една рокада в състава от успеха с 3:0 над Ботев Пловдив. Иван Коконов седна на пейката за сметка на Александър Георгиев. Анатолий Господинов, Джуниет Али, Умар Сако, Абубакар Тунгара, Милен Желев, Алекс Колев,Радослав Цонев, Светослав Ковачев, Станислав Иванов и Преслав Боруков бяха останалите титуляри.

Въпреки загубите в последните два мача с Лудогорец и ЦСКА - София доста хора пристигнаха на трибуните и имаше настроение сред привържениците на "сините".

Не бяха изминали още и три минути от първия съдийски сигнал, когато Ради Цонев пробва рефлекса на Андреев, който спаси. В деветата минута Уелтон стреля и Господинов изби, а при добавката вратарят спря и Рикардиньо. Две минути по-късно бразилецът отправи нов силен изстрел, който Господинов парира.

Лявото крило продължи да тормози Желев, правейки пробиви отляво. Господинов пресече едно опасно негово центриране, а още два удара на бразилеца бяха далеч от целта. Петрис на контраатаката пък вместо да изведе Ел Джемели, който бе титуляр за първи път на "Герена", сбърка елементарно.

35 Левски 2:0 Арда, бараж за Лига на конференциите

В 30-ата минута Андреев спаси Левски. Вратарят на "сините" изби с една ръка много силен удар от въздуха на Светослав Ковачев, който бе оставен непокрит от защитата и засече отлично центриране на Георгиев

Веднага след това Станислав Иванов пропусна да накаже бившия си тим, когато от добра позиция стреля над вратата.

В 36-ата минута публиката стана на крака, след като Краев със страхотно 40-метрово подаване намери Уелтон, който проби и с технично изпълнение в типично бразилски стил прати коженото кълбо в далечния ъгъл. Това бе негов гол №10 за клуба и общо седми за този сезон.

Попадението даде самочувствие на играчите на Топузаков, които подкрепяни от публиката, пропуснаха да увеличат своята преднина. Ел Джемели проби през центъра и стреля мощно фронтално срещу Господинов, който изби, крилото обаче първи стигна до топката и центрира остро, но Рикардиньо не успя да засече топката в празната врата.

През втората част "сините" продължиха да бъдат по-активни въпреки опитите на гостите да върнат попадението. Първо Александър Георгиев, а после и Преслав Боруков стреляха слабо и не затрудниха капитана на домакините. В 52-ата минута Ел Джемели центрира и Алекс Петков се размина с автогол, избивайки с глава в ъглов удар.

Няколко минути по-късно Уелтон, който определено бе най-добрият футболист на терена, удвои за радост на "сините". След корнер за Арда Левски направи светкавична контраатака започнала през Ел Джемели, Уелтон,  Рикардиньо и Асен Митков преди да бъде завършена от Уелтон с глава за 2:0.

Осмият гол за сезона доближи на едно попадение Уелтон от голмайсторите на тима Рикардиньо и Кръстев, който малко по-късно бе спрян от Господинов при опита си да го прехвърли и да стане топ реализатор на столичани за сезон 2022/20023 г.

Левски пропусна още една възможност, а в края на мача и нервите на Арда не издържаха и Милен Стоев влезе в спор с половината отбор на домакините.

Цунами пък получи девети жълт картон, който ще го извади от първите два кръга на следващия шампионат.

Асен Митков, който игра много силно бе изпратен с аплодисменти от феновете, като дава надежда, че през следващата кампания ще получи повече шансове особено след сигурното напускане на Кръстев.

Нови голове нямаше и Левски бе изпратен с аплодисменти, като играчите направиха почетна обиколна на "Герена", чийто трибуни скандираха "Левски, Левски", а също така "Топчо, Топчо". Легендарният бранител води тима след напускането на Мъри Стоилов и постигна целта на клуба да се класира за Европа.

ЛЕВСКИ 2:0 АРДА
1:0 Уелтон (36)
2:0 Уелтон (58)

ЛЕВСКИ: Пламен Андреев, Жереми Петрис, Келиян ван дер Каап, Кристиан Димитров, Цунами, Андриан Краев, Филип Кръстев, Уелтон, Асен Митков, Джавад Ел Джемели, Рикардиньо

АРДА: Анатолий Господинов, Джуниет Али, Умар Сако, Абубакар Тунгара, Милен Желев, Алекс Петков, Александър Георгиев, Радослав Цонев, Светослав Ковачев, Станислав Иванов, Преслав Боруков
НАЧАЛО: 19:00 часа
СЪДИЯ: Радослав Гидженов
СТАДИОН: "Георги Аспарухов", София