Арда вкара три на младоците на Ботев пред 10 000 души, "канарчетата" още нямат гол на "Колежа"

Арда (Кърджали) ще играе бараж за участие в европейските клубни турнири. Кърджалийският тим не сгреши при визитата си на Ботев (Пловдив) на "Колежа" и постигна класически успех с 3:0. Светослав Ковачев (33, 75) беше точен за гостите, а през втората част удвои. Ласана Н'Диайе (81) направи оформи крайния резултат. Главен съдия на срещата бе Станислав Тодоров, а двубоят бешее гледан от над 10 000 фенове на "Колежа". В състава на Ботев личаха имената на много юноши на тима, съставен изцяло от българи. Въпреки допуснатите три гола, стражът Стефан Смъркалев се отчете с доста спасявания, някои от които бяха наистина впечатляващи. Иначе Ботев продължава без отбелязан гол на "Колежа" след откриването на стадиона в края на месец април.

Срещата определено бе по-важна за гостите, които се бяха в битката за седмото място и бараж за Европа. Днес “небесносините” трябваше да преследват задължителна победа, с която ще си гарантират със сигурност битката срещу четвъртия за място Европа. Ако бяха завършили наравно или допуснали загуба на “Колежа”, то те трябваше да се надяват същото да сторят и “белите”, които днес победиха Локо (София).

Ботев от своя страна отдавна знаеше своята съдба, че ще е последен в групата и отдавна нямаше шанс за по-предно класиране. “Канарчетата” постигнаха най-после първа победа от началото на плейофите в миналия кръг, когато надвиха Локо (София). Те обаче все още нямат дори гол на новия “Колеж” и днес бе последният им шанс да сторят това за този сезон. В предишната среща на собствен терен Ботев направи 0:0 със Славия, преди това обаче имаше само загуби - от Левски, от Лудогорец и от Локо (София), и то все на нула. Преди началото на двубоя бранителят Виктор Генев бе изпратен от феновете на домакините. От клуба пък връчиха на борбения защитник специален плакет. Както е известно, Генев напуска Ботев, след като договорът му изтече.

В 8-ата минута Смъркалев се отчете със страхотно спасяване след шут на Ради Цонев от фаул. Младокът се разтегна добре и изби в корнер. В 33-ата минута Арда поведе в резултата с гол на Светослав Ковачев. Радослав Цонев подаде от фаул към оставения напълно свободен Ковачев. Защитата на Ботев проспа това заучено статично положение, а при шута на Ковачев имаше коварен рикошет, при който Смъркалев нямаше как да реагира. В добавеното време на първата част Абубакар Тунгара отправи удар с глава, който мина много близо покрай вратата на Ботев.

В 52-а минута Светослав Ковачев напредна добре с топка в крака и стреля, но шутът му попадна право в ръцете на Смъркалев. В 56-ата минута младият вратар на "канарчетата" се отчете със страхотно спасяване след удар на Тунгара от далечна дистанция. Топката беше начена право под горната греда, но Смъркалев с една ръка успя да я закачи и избие в гредата. В 64-ата минута вратарят на домакините отново беше последна преграда пред гола след удар на Ради Цонев в близкия ъгъл. Младокът внимаваше и парира в корнер. Три минути по-късно гредата отново помогна на Ботев след нов удар от фаул. Този път Светльо Ковачев разтресе горната греда с техничен удар. Без съмнение Стефан Смъркалев бе футболист, който най-често получаваше аплодисментите на феновете. В 69-ата минута Ковачев изстреля снаряд към вратата на домакините, но отново Смъркалев с хубав плонж и една ръка изби топката в корнер.

В 75-ата минута Светослав Ковачев отбеляза втория си гол в мача. Крилото навърза трима футболисти на Ботев, топката достигна до Ради Цонев и с голяма доза късмет се върна при Ковачев, който стреля слабо, но много премерено и точно в долния ляв ъгъл на вратата. Този път Смъркалев не реагира и видя как топката се оплита за втори път в мрежата му.

В 81-вата минута Ласана Н'Диайе беше намерен от Дюлгеров на линията на защитата. Нападателят пое отлично и с шут в горния ъгъл не остави никакви шансове на вратаря за намеса.

След третото попадение много хубав удар на Тунгара в обратния ъгъл премина на сантиметри от гредата.

БОТЕВ - АРДА 0:3
0:1 Светослав Ковачев (33)
0:2 Светослав Ковачев (75)
0:3 Ласана Н'Диайе (81)

Стартови състави:

БОТЕВ: 99. Стефан Смъркалев, 3. Мартин Христов, 5. Станислав Работов, 6. Мирослав Георгиев, 9. Константин Павлов, 10. Красиан Колев, 13. Мартин Ситев, 14. Димитър Папазов, 17. Лъчезар Балтанов, 27. Димитър Балинов, 31. Станислав Петков;

АРДА: 1. Анатолий Господинов, 2. Джулиет Али, 3. Умар Сако, 7. Абубакар Тунгара, 8. Милен Желев, 9. Преслав Боруков, 10. Светослав Ковачев, 17. Иван Коконов, 21. Радослав Цонев, 24. Алекс Петков, 99. Станислав Иванов;