"Парангалица Рън" тества физическата и психическа издръжливост на участниците

На 3 и 4 Юни Ски парк "Картала" за трета поредна бе домакин на планинския маратон “Парангалица Рън”. Състезанието отново предложи три трасета на участниците: Вертикален киломер с дължина 4.7 км и 960м положителна денивелация, Parangalitsa Half Sky – с дължина 23км и 1300 положителна денивелация м и най-дългото трасе Parangalitsa Sky Marathon – 44км и 2400м D+. Времето бе приготвило динамична обстановка за всички състезатели - дъжд, мъгла, слънце, силен вятър, а поради сравнително ниските температури за сезона, високата част на планината бе покрита и със значително количество сняг.

Стартът на дисциплината "Вертикален километър"- Parangalitsa VK бе обявен Събота (03.06.), в 16:00. Поради лошото време обаче, стартът бе изместен за 17:00, а трасето бе скъсено и Финалът бе преместен от вр. Исмаилица на голна станция на кабинков лифт "Картала". Така състезателите преминаваха дистанция от 3.3км с 830м положителна денивелация. Освен предизвикателното изкачване, бегачите трябваше да преодолеят и неблагоприятното време - те стартираха в дъжд, който във високата част на трасето преминаваше в суграшица, където и вятърът силно заявяваше своето присъствие.

Първото място в старта на Парангалица ВК при мъжете завоюва най-добрият ни състезател по ски алпинизъм - Никола Калистрин. Той избяга трасето за впечатляващите 00:33:43. Две минути след него финала премина италианецът Матео Бола с време 00:35:31. Трети се класира Тенчо Жеков - 00:36:39.

При дамите победителка стана белгийката Шарлое Котон, която премина "вертикалния километър" за 00:43:37. Втора се класира Екатерина Осичкина, с време 00:44:57. Третото място зае българката Мария Николова - 00:46:08.

За трета поредна година стартът на Парангалица ВК попада в календара на Световните серии по вертикален километър.

На следващия ден, в неделя в 8:00 часа сутринта, стартираха и участниците по другите две трасета - Parangalitsa Sky и Parangalitsa Sky Marathon. Поради обилната снежна покривка по билната част на оригиналния маршрут на Parangalitsa Sky Marathon, трасето бе променено, като дължината му от 42 км се запази, а общата положителна денивелация бе 2100м. Стартът и на двете трасета бе даден в обратна посока - участниците се отправиха към вр. Исмаилица и билото, водещо над х. Македония, с цел преминаване на високата част от маршрута в по-благоприятното сутрешно време. След х. Македония бегачите по 23 километровото трасе се насочваха по долината обратно към Финала на долна станция на ски лифт "Картала", а 44 километровото трасе се насочваше към Семково през водопад Каралааница, а след това по долината на Динков дол обратно към х. Македония и в посока Финала в Ски център „Картала“. Подкрепителен пункт и екип по сигурността бе разположен на х. Македония.

Победител в Parangalitsa Sky 23К при мъжете стана Тенчо Жеков, с време 02:36:15. Втори финала премина Георги Стефанов, който ппреодоля дистанцията за 02:45:11. Секунди след него, трети, финишира Емил Янчев - 02:45:36.

При дамите първото място зае Мартина Заднепровска с време 03:25:07. Три минути след нея финишира Сара Минкова - 03:28:08, а трета се класира Жаклина Жекова, преминавайки дистанцията за 03:33:35.

След предизвикателното бягане по най-дългата дистаниця - Parangalitsa Sky Marathon 42К, победата грабна Йордан Тодоров с време 04:48:24. Втори финала пресече Владимир Милушев (05:07:13). Минута след него трети стана Димитър Атанасов с време 05:08:05.

При дамите победата бе за Мария Цочева с време 06:13:20. Второ място зае Десислава Цветанова, приминавайки финала за 06:25:57. Трета се нареди Гергана Божкова с време 07:01:51.

Състезанията са контролни стартове за определяне на националния отбор на България за предстоящото Европейско първенство за мъже и жени в Черна гора и Световно първенство за юноши и девойки в Италия.