Боян Иванджиков и Андрея Дяксова спечелиха Купа България 2023 по ориентиране

Боян Иванджиков и Андрея Дяксова спечелиха тазгодишното издание на най-голямото състезание по ориентиране у нас – Купа България 2023. Двамата грабнаха победите в елитните групи съответно при мъжете и жените, след изключително интересна и оспорвана тридневна надпревара край Боровец.

В състезанието заявиха участие над 850 състезатели от цяла България, като имаше и участници и от чужбина. Състезателите бяха разпределени в 42 различни групи по пол и възраст, като с най-голям интерес се очакваше надпреварата в двете елитни групи – Мъже 21 Елит (М21Е) и Жени 21 Елит (Ж21Е).

Надпреварат по традиция се проведе в три етапа – в петък, събота и неделя, като последният етап бе във формат „преследване“. В него участниците стартираха на минутна разлика спрямо изоставането си от лидера след първите два етапа. И докато при жените Андрея Дяксова запази лидерството си до финала, то при мъжете имаше обрат.

В последния трети ден Ивайло Каменаров (Компас Крос Русе) стартира като водач в М21Е, но бе застигнат и задминат от стартиралия от трета позиция Боян Иванджиков (Валди София). Това е първа победа за Боян в М21Е на Купа България, като той е възпитаник на дългогодишния рекордьор по победи в състезанието Теодор Тодоров.

Неговият треньор има седем победи по време на състезателната си кариера, като рекордът му бе подобрен през 2017 година, когато Кирил Николов – Дизела спечели осмата си титла на Купа България.

В битката за триумфа при мъжете бе замесен и дългогодишният национален състезател Иван Сираков от Вариант 5 Търговище, който стартира от втора позиция, но контузия му попречи да завърши надпреварата. Така бронзът остана за Валентин Шишков от Трапезица 1954 (Велико Търново).

В женската елитна група Андрея Дяксова (Карлък Смолян) се възползва от изградената си преднина през първите два състезателни дни и удържа победата и в последния старт. Тя се прибра малко преди опитната състезателка Илиана Илиева (Узана Габрово), която стопи част от изоставането си. На трета позиция завърши Кристина Иванова (Браун тим Велико Търново).

Първите два етапа на Купа България 2023 бяха и контролни стартове за определяне на националните отбори на България за предстоящото Световно първенство по ориентиране в Швейцария през юли. За селектираните състезатели предстои подготвителен лагер в Швейцария, където ще стане ясен и окончателният състав на България за шампионата.