Славия се виждаше на бараж за Европа, но Арда сътвори чудо и остави "белите" с празни ръце

Арда сътвори впечатляващ обрат срещу Славия, побеждавайки "белите" с 3:2 в мач от 35-ия кръг на efbet Лига, който бе пряка битка за 7-ото място, което осигурява място на бараж за Лигата на конференциите.

Ерол Дост откри резултата за гостите в 24-ата минута, а в 54-ата Преслав Боруков изравни. "Белите" си върнаха преднината след гол на Ахмед Ахмедов в 73-ата минута, но Ласана Ндиайе върна интригата с попадение в 89-ата минута, а в 93-ата домакините осъществиха пълен обрат след още един гол на Преслав Боруков.

Преди тази среща Славия заемаше 7-ото място с преднина от три точки пред тима от Кърджали и щеше да си го гарантира дори при голово равенство, но с попадението на Боруков в 93-ата минута Арда измести "белите" от него заради по-добрите си показатели в преките двубои.

Драмата към края бе пълна не само заради чисто футболните аспекти, но и заради това, че софиянци претендираха, че е имало нарушение при третото попадение за домакините. Такова не бе отсъдено. В 99-ата минута те поискаха и дузпа след сблъсък между Дост и Сако, но Кабаков и Драганов отново не отсъдиха в тяхна полза.

Арда започна по-активно мача, но първото много опасно положение бе пред тяхната врата. В 6-ата минута футболистите на гостите комбинираха отлично отляво, след което Соарес се озова очи в очи с Господинов. Левият бек на "белите" не прояви егоизъм и подаде на непокрития Тасев, който направи по-трудното и не уцели празната врата.

Последваха още няколко добри комбинации на гостите по двете крила, които създаваха значителни главоболия на домакинската отбрана. При една от тях, в 24-ата минута, Славия спечели корнер. Тасев центрира и Дост с глава откри резултата.

В 31-ата минута Ел Мами от наглед неизгодна позиция успя да се пребори с Керчев и върна топката от аутлинията към Иванов. Първият шут на крилото бе блокиран, а след добавка стреля в аут.

Секунди преди края на първата част Боруков засече с глава центриране на Цонев от фал, но прати топката в ръцете на Кръстев, който улови. Стражът на "белите" стори същото и след нов удар с глава, този път на Иванов, за край на полувремето.

В началото на второто полувреме Минчев отправи изстрел от границата на наказателното поле, но той бе твърде слаб и не затрудни Господинов.

И когато имаше затишие на терена, дойде грешката на Томбак в 54-ата минута, след която Арда изравни. Защитникът позволи на Ел Мами да застигне топката на аутлинията и да я центрира към Боруков, а таранът я изпрати в мрежата на гостите след шут с левия крак.

В 66-ата минута "белите" комбинираха отлично пред наказателното поле на домакините. Тя завърши с подаване на Иванов към непокрития Николов, който направи сериозен пропуск и стреля в аут от 6-7 метра.

Седем минути по-късно Гасама изнесе по невероятен начин топката през центъра на терена преодолявайки няколко противникови футболисти, след което подаде на Иванов, който бе непокрит отляво по нападението на гостите. Опитният състезател продължи великолепно атаката с пас по земя към Ахмедов и появилият се секунди по-рано таран реализира с първото си докосване.

Домакините не се предадоха и в 89-ата минута отново изравниха. Това стори Ндиайе, който се възползва от неразчетено излизане на Кръстев и от малък ъгъл отбеляза между краката на вратаря.

Драмата обаче тепърва предстоеше. В 92-ата минута Ковачев центрира, Крачунов стреля с глава, Кръстев отрази, но добавка на Боруков доведе до трети и победен гол за Арда. "Белите" имаха претенции за нарушение при играта с глава на Крачунов, но реферите прегледаха ситуацията с ВАР и признаха попадението.

В 99-ата минута Славия поиска дузпа след единоборство между Сако и Дост, но Кабаков не отсъди такава.

Така кръг преди края двата отбора са с равни точки, но 7-ото място е заето от Арда заради по-добрите показатели в преките двубой. Битката за него ще се реши след няколко дни, когато футболистите на Тунчев гостуват на Ботев (Пловдив), а Славия приема Локомотив (София).

АРДА - СЛАВИЯ 3:2

0:1 Ерол Дост 24
1:1 Преслав Боруков 54
1:2 Ахмед Ахмедов 73
2:2 Ласана Ндиайе 89
3:2 Преслав Боруков 92

АРДА: 1. Господинов, 2. Али, 3. Сако, 8. Желев, 9. Боруков, 10. Ковачев, 17. Коконов, 21. Цонев, 24. Петков, 26. Ел Мами, 99. Иванов

СЛАВИЯ: 12. Кръстев, 3. Томбак, 37. Керчев, 55. Гасама, 4. Соарес, 17. Дост, 71. Стоянов, 73. Минчев, 88. Тасев, 33. Иванов, 10. Николов