Астън Вила се завърна в Европа след 13-годишно отсъствие

Астън Вила ще играе отново в европейските клубни турнири след 13-годишно отсъствие. Това стана, след като бирмингамци спечелиха с 2:1 над отбора на Брайтън, който още преди последния кръг си беше гарантирал шестата позиция и участие в Лига Европа. С днешния успех "виланите" запазиха седмото място, като останаха на точка пред Тотнъм. Това означава, че тимът на Унай Емери ще играе в плейофите на Лигата на конференциите.

Емери заложи на същия състав, който започна при равенството с Ливърпул преди седмица. Роберто Де Дзерби пък предприе шест промени. Велтман, Уебстър, Аяри, Ундав, Мак Алистър и Фъргюсън започнаха.

Домакините поведоха в осмата минута, когато Рамзи проби отляво и забеляза добре Дъглас Луис, когото намери в близост до точката за изпълнение на дузпа. Бразилецът засече много добре, плъзгайки топката по земя в далечния ъгъл. В 20-ата минута изравнително попадение на Ундав бе отменено след намесата на ВАР заради засада. Шест минути след това Оли Уоткинс удвои аванса на бирмингамци. Бейли напредна на скорост и изпревари Стийл, чукна топката покрай вратаря, след което падна след съприкосновение с него. Топката стигна до Уоткинс, който я прати в опразнената врата.

В 38-ата минута Ундав все пак намали. Центриране от свободен удар стигна до германеца, който сам си свали топката с глава, като елиминира по този начин Мингс, след което стреля във вратата.

Второто полувреме бе малко нервно за домакините, но тези все пак запазиха преднината си и постигнаха нещо, което не можеха да си представят през октомври, когато бяха над зоната на изпадащите само заради повече отбелязани голове от останалите тимове. В онзи момент бирмингамци бяха спечелили само два от първите си 11 мача в Премиър лийг.

Снимки: Imago