Барселона си взе подобаващо "довиждане" с "Камп Ноу" с убедителна победа

Барселона победи Майорка с убедителното 3:0 в мач от предпоследния 37-ми кръг на Ла Лига. Ансу Фати вкара още в първата минута за каталунците, а след това удвои в 24-тата минута. Гави добави трети гол в 70-ата минута. Ранен червен картон получи нападателят на гостите Амат Ндиайе. През цялото време каталунците бяха по-добрият отбор и не оставиха съмнение в превъзходството си. Барселона имаше и допълнителен стимул в мача, тъй като заради предстоящата реконструкция на стадиона това бе последният път, в който те излизат на "Камп Ноу" за дълго време напред. Очаква се каталунците  да се завърнат в дома си едва през ноември 2024 година, като дотогава ще играят на Олимпийския стадион в града.

Tака тимът на Чави се върна към победния път след двете последователни загуби от Реал Сосиедад и Валядолид. Майорка пък записа четвърто поредно поражение като гост в първенството и остана на 12-о място в класирането.

Наставникът на Барселона Чави не можеше  да използва в срещата контузените Роналд Араухо и Педри. Специалистът бе направил няколко промени в състава си в сравнение с мача с Валядолид, като на местата на Сержи Роберто, Маркос Алонсо, Ерик Гарсия, Пабло Торе и Рафиня се появиха съответно Жорди Алба, Жул Конде, Серхио Бускетс, Ансу Фати и Усман Дембеле. Последните двама партнираха на Роберт Левандовски в атаката на каталунците.

Наставникът на гостите Хавиер Агире  имаше някои кадрови проблеми, като не можеше да използва контузените Лудвиг Аугустинсон, Антонио Раийо и Матия Настасич, а Антонио Санчес е наказан. Гостите разчитаха в атака на Ведат Муричи и Амат Ндиайе.

Барселона откри резултата още в първата минута. След чудесно подаване Левандовски изведе Гави, който чукна топката към Ансу Фати, който с лекота намери мрежата - 1:0 за каталунците. Проблемите за Майорка продължиха и след това. В 13-тата минута Амат Ндиайе влезе много грубо на Алехандро Балде. Първоначално му бе показан жълт картон, но след преглед с ВАР главният съдия Хорхе Фигероа прецени, че трябва да го изгони и така гостите останаха с човек по-малко. В крайна сметка в резултат на грубия фал Балде не успя да продължи мача и бе заменен от Сержи Роберто.

В 24-тата минута домакините вкараха втори гол. След хубава комбинация Роберт Левандовски намери Ансу Фати, който отблизо отбеляза втория си гол в мача - 2:0 за Барселона. Това окончателно пречупи гостите и до края на мача на терена имаше само един отбор. До края на първата част Левандовски и отново Фати имаха възможности за гол, но в крайна сметка стражът на Майорка Доминик Грайф се намеси.

Пълното превъзходство на каталунците продължи и след почивката. Първо Жул Кунде имаше добра възможност в началото на втората част след опасен удар с глава, но бе неточен. Натискът на Барселона продължи, след като в 54-ата минута опасен удар с глава на Усман Дембеле отблизо бе блокиран от Мартин Валент. Роберт Левандовски пък удари напречната греда на Майорка в 67-ата минута след изстрел от пряк свободен удар.

Три минути по-късно все пак дойде и третото попадение в срещата за каталунците. Усман Дембеле подаде добре към Гави, който с хубав удар с левия крак за трети път намери мрежата на Майорка. След този гол темпото в мача поспадна, като Чави предприе няколко смени и пусна в игра Рафиня, Маркос Алонсо, Феран Торес и Ерик Гарсия. С големи аплодисменти бяха изпратени сменените Серхио Бускетс и Жорди Алба, които напуснаха със сълзи на очи терена. До края на срещата повече голове не паднаха и срещата завърши при този резултат, а Барса се прости подобаващо с "Kамп Ноу" в този му вид.

БАРСЕЛОНА (4-3-3): Тер Стеген; Балде, Кристенсен, Кунде, Алба; Гави, Бускетс, де Йонг; Дембеле, Левандовски, Фати

МАЙОРКА (5-3-2): Грайф; Мафео, Валент, Копете, Гая, Коста; Баба, Морланес, Родригес; Амат, Муричи