Никола Цолов завърши 14-ти в първото състезание в Монако

Българският пилот Никола Цолов бе автор на едно от малкото изпреварвания в хода на първото състезание от Формула 3 по улиците на Монте Карло, в което той финишира на 14-то място.

Цолов стартира спринтовата надпревара от четвъртия кръг за сезона от 15-та позиция на стартовата решетка и запази мястото си в първата обиколка. След това последва един сравнително дълъг период зад колата на сигурността, а след нейното оттегляне българинът започна да притиска Никита Бедрин (Йенцер).

Никола Цолов стартира 15-ти в двете състезания в Монако

В крайна сметка пресата на Никола даде резултат и той успя да изпревари състезаващия се с италиански лиценз руснак в спирането за фибата в 16-та от общо 23 обиколки. Цолов се показа от вътрешната страна на завоя много късно и дори се стигна до лек контакт между двамата, който бе отбелязан от комисарите, но до разследване така и не се стигна.

В оставащите обиколки до финала Никола притисна и Зак О'Съливън (Према) в битката за 13-та позиция, като в един момент разликата между двамата падна до 0.3 секунди. Конфигурацията на трасето в Монте Карло обаче не позволи на Българския лъв да изгради същинска атака и той трябваше да се задоволи с 14-то място на финала.

За него това е и най-доброто класиране в състезание от началото на сезона, в който до момента неговото най-добро постижение бе 15-та позиция от спринта в Австралия. Тогава Никола пресече финала 15-ти, но бе класиран 11-ти след наказанието на Люк Браунинг (Хайтек) и дисквалификациите на тримата пилоти на МП Моторспорт.

Иначе в самото състезание днес победата бе за стартиралия от полпозишъна Пепе Марти (Кампос), който нямаше никакви проблеми в хода на дистанцията и заслужено стигна до успеха. Втори завърши Леонардо Форнароли (Трайдънт), а топ 3 допълни съотборникът на Никола в АРТ Гран При Грегоар Соси.

Швейцарецът трябваше да стартира от полпозишъна, но бе наказа с три места след квалификацията вчера и зае четвъртото мястото на стартовата решетка. Все пак той успя да спечели една позиция в първия завой, в който мина от външната страна на Тейлър Барнард (Йенцер).

В генералното класиране във Формула 3 лидер с 63 точки продължава да бъде Габриел Бортолето (Трайдънт), втори с 46 пункта е Соси, а трети с 35 е днешният победител Марти. Никола Цолов е 18-ти в общото подреждане без нито една точка в своя актив. Българинът е първи от пилотите, които все още не са влизали в точките през годината.

Четвъртият кръг за сезон 2023 във Формула 3 приключва утре с основната надпревара, която ще стартира в 9:00 часа сутринта българско време. Тя ще бъде с продължителност от 27 обиколки, а в нея Никола Цолов отново ще стартира от 15-та позиция на стартовата решетка.