България се бори, но взе само гейм на световните шампиони от Италия

Волейболистите от националния отбор на България загубиха втория си мач от приятелския международен турнир DHL Test, на който е домакин град Кавалезе (Италия).

Момчетата на селекционера Пламен Константинов се бориха срещу подмладения състав на световните шампиони от "Скуадра адзура", но отстъпиха с 1:3 (25:23, 21:25, 20:25, 24:26) в среща, играна тази вечер пред над 500 зрители в зала "Пала Арпад Вайс".

България срази Нидерландия в първия си мач за 2023 година

Българските "лъвове" обаче спечелиха първия си мач на турнира срещу Нидерландия с 3:1 гейма във вторник. Италия също победи "лалетата" със същия резултат късно в сряда вечерта.

Подмладена Италия загря за мача с България с успех над Нидерлания

Селекционерът на България Пламен Константинов заложи на стартов състав: Георги Сеганов, Димитър Димитров, Денис Карягин, Николай Пенчев, Алекс Грозданов, Николай Колев и Симеон Добрев-либеро.

Началото на първия гейм беше по-добро за българските момчета, които поведоха с 3:1 след две отлични блокади на разпределителя Георги Сеганов. Световните шампиони от Италия успяха да изравнят при 4:4 след две технични отигравания на Томазо Риналди. България отново дръпна при 8:6 след две мощни атаки на Димитър Димитров. "Скуадра адзура" стигна до ново равенство при 9:9 след атака и блокада на Юри Романо. Домакините дори излязоха напред в резултата при 12:10 след мощна атака през центъра на Джовани Сангуинети и силен ас на Матиа Ботоло, което пък накара Пламен Константинов да вземе прекъсване. Това даде ефект и България изравни при 13:13 след грешка от сервис на Сангуинети и отличен блок на Денис Карягин. Двата тима продължиха да играят напълно равностойно и точка за точка до 21:21, но в крайна сметка България измъкна гейма с 25:23 след блок-аут на Карягин и атака в аут на Юри Романо.

Втората част стартира равностойно до 4:4, след което Италия дръпна с 6:4 след атака през центъра на Лоренцо Кортезиа и технично отиграване на Матиа Ботоло. България веднага изравни при 6:6 след силен блок-аут на Денис Карягин и мощен ас на Димитър Димитров. Последваха грешка от сервис на Димитров и бомбен ас на Кортезия и 8:6 за световните шампиони. Българските "лъвове" отново изравниха при 9:9 след поредна атака на Димитров и страхотна единична блокада на Николай Колев. "Скуадра адзура" излязоха за пореден път напред в резултата при 13:11 след успешна атака на Томазо Риналди и силна контра на Кортезия. Въпреки тайм-аута за Пламен Константинов, последва неразбирателство в българското поле и 14:11 за Италия. Нова контра на Риналди и 15:11. Постепенно България успя да намали изоставането си до 17:18 при сервис на Алекс Грозданов и силни изяви на Димитър Димитров. Италия успя да си възстанови преднината си при 21:18 след блок-аут на Юри Романо и ас на Едоардо Канески. Домакините задържаха преднината си и изравниха геймовете след 25:21 в своя полза след силен блок-аут на Матиа Ботоло.

В началото на третия гейм България поведе с 3:0 след успешна контра на Николай Пенчев и силен ас на Аспарух Аспарухов, който влезе като резерва в края на втората част. Това накара селекционерът на Италия Фердинандо Де Джорджи да поиска тайм-аут. Прекъсването помогна на домакините, които веднага изравниха за 3:3 след две атаки на Юри Романо и единична блокада на Лоренцо Кортезиа. "Скуадра адзура" дори дръпна със 8:5 след страхотна атака от втора линия на Романо, контра на Матиа Ботоло и нов блок на Кортезиа, което пък принуди Пламен Константинов да вземе прекъсване. Играта между двата тима продължи равностойно до 16:13 след атака през центъра на Кортезиа и технично пускане на Ботоло. Италия запази предимството си и дори го увеличи до 20:16 след контра блок-аут на Ботоло. Въпреки усилията на българите, световните шампиони задържаха преднината си и спечелиха гейма с 25:20 след нова атака и страхотна блокада на Матиа Ботоло.

България стартира по-добре и в четвъртата част, като дръпна с 4:2 след атака на Димитър Димитров и силна контра на завърналия се в игра Денис Карягин. Разликата нарасна до 7:4 след атака в аут на Матиа Ботоло, след което Фефе Де Джорджи взе прекъсване за Италия. Въпреки това, последва отлична двойна блокада на Георги Сеганов и Светослав Гоцев и 8:4. Преднината на "трикольорите" стана 10:5 след ас на Сеганов. България задържа предимството си до 14:9 след нова успешна атака на Димитър Димитров и единичен блок на Алекс Грозданов. Постепенно световните шампиони успяха да стопят изоставането си до 14:16 след силни изяви на Юри Романо. Резултатът стана 21:17 за България след мощен блок-аут на Димитров, но "Скуадра адзура" веднага намали до 21:20 след атака и бомбен ас на Романо последвани от нова страхотна блокада на Лоренцо Кортезиа. След прекъсването за Пламен Константинов последва нов блок на Кортезиа и 21:21. Българите все пак стигнаха до геймбол при 24:22 след успешна контра през центъра на Гоцев. Италия обаче изравни при 24:24 след ас тип "чекмедже" на резервата Лоренцо Сала. Световните шампиони дори стигнаха до мачбол при 25:24 след блокада на Фабрицио Джирони. В крайна сметка Италия измъкна гейма с 26:24 след нов блок, този път на Томазо Риналди.

Над всички за България бе Димитър Димитров с 21 точки, но и неговите усилия не бяха достатъчни.

За световните шампиони Юри Романо реализира 17 точки, а Томазо Риналди и Лоренцо Кортезиа добавиха по 13 за победата.

ИТАЛИЯ - БЪЛГАРИЯ 3:1 (23:25, 25:21, 25:21, 26:24)

ИТАЛИЯ: Паоло Поро 1, Юри Романо 17, Томазо Риналди 13, Матиа Ботоло 12, Давиде Сангуинети 3, Лоренцо Кортезиа 13 - Филипо Федеричи-либеро (Фабрицио Джирони 1, Лоренцо Сала 1, Едоардо Канески 4, Марко Фаласки, Джулио Магалини 2, Давиде Гардини 1, Дамяно Катания-либеро)

Старши треньор: ФЕРДИНАНДО ДЕ ДЖОРДЖИ

БЪЛГАРИЯ: Георги Сеганов 4, Димитър Димитров 21, Денис Карягин, Николай Пенчев 8, Николай Колев 3, Алекс Грозданов 6 - Симеон Добрев-либеро (Стефан Чавдаров, Аспарух Аспарухов 6, Светослав Гоцев 2, Светослав Иванов 1, Делчо Раев, Мартин Божилов-либеро)

Старши треньор: ПЛАМЕН КОНСТАНТИНОВ.

Снимки: FIPAV