Монако разпиля Барселона и пренаписа историята си с първи бронз от Евролигата

Отборът на Монако е тазгодишният носител на бронзовите медали в Евролигата. Монегаските достигнаха до историческите си първи отличия още в дебюта си на Финалната четворка на най-силния клубен европейски турнир, след като разпиляха Барселона с крайното 78:66 (24:13, 20:15, 16:17, 18:21) в “малкия финал” на надпреварата. Така тимът на Саша Обрадович може да бъде изключително доволен от представянето си в Каунас.

В интерес на истината монегаските загубиха само три от осемте изиграни четвъртини в двата си мача (две от тях с по 1 до 3 точки) като най-фаталната от тях се оказа третата част на полуфиналния двубой с Олимпиакос - 2:27. Така или иначе обаче клубът от Княжеството пренаписа своята история и след като спечели трофея от ЕвроКъп преди две години, сега е и бронзов медалист в Евролигата.

Барселона пък е големият губещ от Каунас, тъй като за разлика от миналия сезон, когато поне спечели бронза, то сега каталунците останаха без медал от надпреварата. Напълно според очакванията “лос кулес” не бяха особено мотивирани да се борят в днешния двубой, след като загубиха на полуфиналите от Реал Мадрид.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Двубоят в "Жалгирио Арена" стартира стартира без ранни амплитуди в резултата и с доста успешни изяви на двата отбора в дефанзивен план. Алекс Абринес и Алфа Диало си размениха по една тройка в първите минути от срещата, които не бяха особено високорезултатни - 6:5 в полза на Монако. Голямата звезда на Барселона Никола Миротич продължаваше да изглежда незабележим в нападение, но пък неговите съотборници се погрижиха да отговарят на съперника, като Томаш Саторански и Сертач Шанлъ запазиха равенството при 10:10 в средата на периода. Монегаските обаче не отстъпваха и още веднъж се опитаха да се отскубнат напред, след като Джордан Лойд изведе тима си с пет аванс при 15:10.

Естествено, напълно се очакваше отборът на Саша Обрадович да е далеч по-мотивиран в днешния мач заради факта, че за първи път играе на Финалната четворка. Неговите възпитаници увеличиха серията си до девет безответни точки и изведнъж си осигуриха преднина при 19:10. Алекс Абринес върна една тройка от другата страна, но в самия край на четвъртината разликата достигна двуцифрените размери чрез Донтей Хол и Матю Стразел - 24:13 в полза на Монако след първите 10 минути игра.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Монако заличаваше липсата на комуникация в защита с убедително представяне в нападение, като Ели Окобо и компания дори увеличиха аванса си до 13 точки при 30:17 на старта на втората четвърт. Последва дълготрайна размяна на кошове от двете страни и при преполовяването на втората четвърт монегаските поддържаха двуцифрен аванс в рамките на 11-13 точки. Възпитаниците на Саша Обрадович се стараеха да предизвикват хаос в защитата на "лос кулес" с постоянни пробиви и методично движение на топката, които даваха резултат, защото Алфа Диало направи дистанцията между двата тима цели 15 точки при 38:23.

Никола Миротич пък продължаваше да пропуска дори и от средно разстояние, а веднага след това Диало отново използва заслон от Мотиеюнас и реализира трудна стрелба през ръка, за да вдигне преднината на монегаските до 17 при 40:23. Миротич най-сетне се събуди с първата си тройка изобщо във Финалната четворка, но веднага след това Стразел отново бе допуснат да се разходи до подкошието на каталунците и за пореден път да реализира със стрелба тип "флоутър" - 42:26 в полза на клуба от Княжеството. Същата разлика се запази до края на първото полувреме, което завърши при 44:28 в полза на отбора на Монако.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Второто полувреме на двубоя започна по подобие на това от полуфинала на Монако с Олимпиакос - бързи пет точки от Нико Лапровитола съкратира дистанцията до 11 точки при 44:33. Все пак монегаските този път реагириха далеч по-навреме от катастрофата в петък и чрез Якуба Уатара и Джордан Лойд разликата се запази в рамките на десетте точки при 48:38. След краткотрайното затишие откъм резулатност Ели Окобо напомни за себе си и вкара труден пробив, преди Никола Миротич да отбележи третата си тройка от три опита и да върне разликата до 10 при 52:42 в полза на Монако.

Тимът на Шарунас Ясикевичус понатрупа доста нарушения в третата четвърт, от които тимът на Монако се възползва по възможно най-добрия начин, за да запази двуцифрения си аванс при 55:42 в своя полза. Опитите на испанците да се върнат в мача обаче удряха на камък, тъй като Джарън Блосъмгейм изригна с пет поредни точки и поведе монегаските към преднина от 60:43 с оставащи около 70 секунди до края на третия период. До края на четвъртината Барселона успя да върне само две точки, като решителната последна част започна при 60:45 в полза на символичните домакини.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Каталунците сякаш се бяха предали в последната четвърт, тъй като на терена едновременно бяха двама от младите състезатели в тима в лицата на Джеймс Ннаджи и Сержи Родригес. В такъв случай пък Монако не пропусна да увеличи преднината си и се сдоби с убедителен аванс от 17 точки при 66:49 след две минути игра в периода. Постепенно авансът на монегаските достигаше твърде внушителни размери и вече сякаш бе просто въпрос на време тимът да заслужи бронзовите медали за първи път в историята си - 72:51 за символичните домакини.

Шарунас Ясикевичус върна титулярите си на паркета в един финален опит за обрат в резултата, но тимът на Монако беше отлично подготвен за днешната среща и продължаваше да поддържа своя аванс - 74:58 с оставащи по-малко от три минути до края на редовното време. В последните минути от редовното време мачът се доиграваше, като крайният резултат бе фиксиран при 78:66 в полза на Монако.

Матю Стразел завърши с 14 точки за победата на Монако, докато Ели Окобо и Алфа Диало нанизаха по още 10 точки.

Никола Миротич единствен прескочи двуцифрения точков актив за Барселона - 15 точки.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

МОНАКО: Майк Джеймс 3, Джордан Лойд 9, Алфа Диало 10, Джон Браун 2, Донатас Мотиеюнас 2 (Матю Стразел 14, Ели Окобо 10, Донтей Хол 9, Джарън Блосъмгейм 9, Йоан Макунду 4, Чима Монеке 4, Якуба Уатара 2)

БАРСЕЛОНА: Томаш Саторански 7, Нико Лапровитола 5, Алекс Абринес 9, Никола Миротич 15, Сертач Шанлъ 2 (Джеймс Ннаджи 7, Кайл Курич 7, Ян Весели 6, Никола Калинич 4, Сержи Мартинес 2, Майк Тоуби 2, Рокас Йокубайтис)