Очаквайте в 17:00 - Женско футболно първенство: Пълдин - Локомотив (Стара Загора)

Черноморец го направи! Исторически финал за “акулите” в НБЛ и пореден провал за Рилски спортист

Отборът на Черноморец сътвори сензацията на сезона в Националната баскетболна лига, след като елиминира лидера в редовния сезон Рилски спортист с 3-1 победи в общия резултат от полуфиналната серия между двата тима. Това се случи тази вечер в един от най-паметните мачове в българския баскетбол в последните години, в който "акулите" записаха драматичен успех с 95:90 (10:15, 19:14, 18:23, 21:16, 27:22) в невероятно зрелище с две продължения в новооткритата зала "Арена Бургас". По този начин тимът на Васил Евтимов продължава напред към финала, където ще се изправи срещу действащия шампион Балкан Ботевград. Рилецо пък ще спори за бронзовите медали с отбора на ЦСКА.

Така бургазлии достигат до първи финал в първенството в клубната си история и напълно затвърдиха определението "скрит фаворит за титлата". В хода на кампанията тимът на Васил Евтимов демонстрира страхотен прогрес, който бе съпътстван с привличането на класни нови попълнения като топреализатора на тима Джордан Тъкър, който и днес се погрижи да бележи важни стрелби за отбора си. От другата страна пък Рилски спортист за поредна година пропуска златна възможност да се сдобие с първа титла в своята история, като през настоящия сезон тимът дори няма да играе във финала, след като в последните две години самоковци оставаха със сребърните медали.

Васил Евтимов: Сега ще направим всичко възможно да станем шампиони

Рилски спортист определено може да съжалява за изпуснатата победа днес, тъй като при оставащи 87 секунди от редовното време тимът водеше с 11 точки при 67:56. Самоковци обаче допуснаха да бъдат застигнати със серия от 2:12 и така изпуснаха водачеството си. В двете продължения драмата бе пълна, като в края на първото Деян Карамфилов донесе нова възможност на Рилски да мечтае за победата, но в последните секунди от второто лидера на Черноморец Георги Боянов довърши опонента с ключова тройка и още два усепшни наказателни удара.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

По изключително странен начин започна двубоят за домакините от Черноморец, тъй като техният плеймейкър Мунис Туту си изкара две лични нарушения в рамките на 80 секунди игра и по този начин бе изпратен на резервната скамейка. Малко преди това именно той стана автор на първите две точки в мача, като бургазлии демонстрираха страхотна защита в подкошието и не позволиха точки за съперника в първите две минути игра - 2:0. Самоковци обаче продължаваха да бъдат настоятелни и агресивни в опитите си да натискат съперника в оцветената зона от паркета и с четири поредни точки от Димаджио Уигинс се стигна до първия обрат в мача при 2:4. Въпреки че допусна цели седем грешки още в първите пет минути, отборът на Черноморец дори не изоставаше в началото на мача, тъй като Брайс Нзи възстанови равенството при 6:6.

Тимът на Людмил Хаджисотиров най-сетне започна да се възползва от постоянните грешки на своя съперник, като самоковци дръпнаха с четири точки при 8:12 към края на четвъртината. Мунис Туту пък се завърна на паркета, независимо от това, че играеше с два фала. Топреализаторът на домакините Джордан Тъкър все още нямаше нито един опит за стрелба от игра, докато от другата страна благодарение на успешните си наказателни изстрели разликата се качи до седем точки при 8:15. Завърналият се Туту скъси дистанцията до пет точки при 10:15 след края на първата четвърт.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Имайки предвид какво се случваше във вторите части на предните три мача, то сега Рилски беше длъжен най-сетне да се стегне във въпросния период. Той започна добре за самоковци, които вкараха първата си тройка в мача чрез Йордан Минчев, като гостите поддържаха аванс от шест точки при 14:20. Броят грешки за "акулите" достигна 12, но така или иначе разликата се запази в рамките на четири точки в полза на Рилски спортист при 16:20. Тъкър най-сетне се събуди след близо 15-минутния си сън и с първата си тройка в мача намали изоставането на Черноморец до едно притежение при 19:22 в средата на втората част.

Рилецо отново изпадна в шок в тази част и допусна пълен обрат в резултата, след като първо Тъкър отбеляза на втори шанс, а след това Макол Мойен отбеляза дебютните си две точки в мача - 23:22 в полза на бургазлии. Серията на тима на Васил Евтимов бе увеличена до 10:0 чрез Мунис Туту, но след това Брандън Рандълф се реваншира за нарушението си срещу своя сънародник и именно той бе в основата на поредния обрат в двубоя - 26:27 в актива на самоковци. И двата отбора пропуснаха доста шансове да си осигурят преднина в края на първото полувреме, което завърши при абсолютно равенство - 29:29.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Рилски спортист най-сетне започваше да намира ритъма си при стрелбата, след като през първото полувреме стреляше 2/13 от далечно разстояние. Деян Карамфилов откри третата четвърт с точно попадение зад дъгата, като след това Йордан Минчев добави още две такива, за да може Рилецо да дръпне в резултата при 33:38 в своя полза. Естествено, Черноморец не позволи на своя опонент да се изплъзва напред, като вместо това "акулите" отново си върнаха водачеството, благодарение на силни изяви на Джордан Тъкър и Симеон Лепичев - 41:40 в полза на домакините.

В следващите минути двата отбора си разменяха кошове, както при оставащи около три минути и половина до края на третата част резултатът бе 43:45 в полза на Рилецо. Възпитаниците на Васил Евтимов продължаваха да стоят съвсем близо до съперника си, като на два пъти центърът на Черноморец Макол Мойен връщаше равенството на таблото, за последно до момента при 47:47. Едва в самия край на третата четвърт отборът на Рилски спортист успя да се отскубне на пет точки дистанция от бургазлии, след като американското дуо Димаджио Уигинс и Брендън Рандълф поведе тима към аванс от 47:52 преди началото на последната част.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

И двата отбора поставиха сковано начало на финалния период, като от едната страна Черноморец пропускаше да се доближи до своя съперник, докато пък Рилски спортист така и не можеше да увеличи разликата и да диша малко по-спокойно. Все пак благодарение на важна борба в нападение гостите удариха първи в последната четвърт чрез лесно поднасяне на Александър Янев, който направи дистанцията седем точки при 47:54. След прекъсването от Васил Евтимов неговите баскетболисти излязоха по-мотивирани, като те реализираха серия от пет поредни точки чрез Брайс Нзи - 52:54 в средата на последния период. От лагера на самоковци обаче отговориха с успешна стрелба от далечно разстояние на Еван Бати, който съхрани аванса на тима си - 52:57. Домакините от Бургас обаче не изпускаха от погледа си своя съперник и с мощна забивка на Брайс Нзи дистанцията се запази в рамките на едно притежание при 56:59 с оставащи малко под пет минути до края на редовното време.

Николай Титков не успя да възстанови паритета, докато едно нападение по-късно ексфакторът на Рилски Йордан Минчев доближи отбора си до победата с важна тройка за 56:62. Впоследствие Черноморец допусна две поредни критични грешки в офанзивен план, които бяха наказани от Димаджио Уигинс - 56:64 за гостите, които също така спечелиха време с две последователни борби в нападение. Поредното безлично нападение от страна на "акулите" позволи на Деян Карамфилов да се озове сам на тройката и да наниже ключов изстрел в срещата - 56:67 с оставащи около 70 секунди до края на двубоя.

Храбрият отбор на Черноморец обаче не беше изрекъл последната дума в мача и върна интригата с две поредни тройки, за да стопи изоставането си до само пет точки при 62:67 с 45 секунди на таблото. Играта се накъса в последните секунди заради употребата на видео повторението от страна на съдийския екип, като в крайна сметка гостите водеха с 63:68 с оставащи 26 секунди на таблото. Черноморец получи притежание след обратно решение на бургазлии, а Георги Боянов реализира невероятна тройка, за да възстанови надеждите на своя отбор за пълен обрат - 66:68 с оставащи 17 секунди на часовника.

Георги Боянов: През целия мач си повтарях "Бойчо Брънзов, бъди с нас"

Впоследствие се стигна до още една дискусионна ситуация, която отново бе прегледана с помощта на видео повторението - Чавдар Костов направи грешка в нападение и подари шанс на Черноморец да изравни или дори да елиминира Рилски спортист. Така в последната си атака в редовното време "акулите" стигнаха до кош, след като първо Джордан Тъкър не може да реализира тройката си, но след това Симеон Лепичев грабна борбата в нападение и намери пресичащия Николай Титков, който поднесе за 68:68 - продължение.

ПЪРВО ПРОДЪЛЖЕНИЕ:

По подобие на третата четвърт Рилски спортист повеждаше на два пъти в първата минута от продължението, но след това Черноморец неизменно се връщаше в мача. Крилото на домакините Брайс Нзи пък изкара петото лично нарушение на Александър Янев - 72:72. Малко след това гостите отново поведоха, но допуснаха нелепа грешка и позволиха на Джордан Тъкър да реализира от тройката за 75:74 при оставащи около три минути от продължението. Центърът на лидерите в редовния сезон Димаджио Уигинс обаче демонстрираше страхотен мерник от наказателната линия и отново върна предимството на своя отбор при 77:78, а малко след това Брендън Рандълф изведе самоковци напред с три при 77:80 на влизане в последните две минути игра. Черноморец отново започна да се пропуква в най-важния момент, допускайки нова грешка в нападение и пращайки Деян Карамфилов на наказателната линия - 77:82.

Възпитаниците на Васил Евтимов отново показаха характер и съкратиха дефицита си на само точка след безупречни изпълнения от фала на Симеон Лепичев и Макол Мойен - 81:82 при оставащи 47 секунди на таблото. Чавдар Костов допусна нова грешка в офанзивен план, а след това Мойен се озова на наказателната линия, откъдето той не сбърка нито веднъж - 83:82 и топка за Рилски спортист с мисъл за избягване на елиминация. В последната секунда от продължението Деян Карамфилов успя да си извоюва отиване на наказателната линия, като националът пропусна първия фал, но не сбърка при втория - 83:83 и оставащи само 1.7 секунди до края на първото продължение. Симеон Лепичев успя да реализира тройка със сирената, но при изтичането на времето топката все още беше в ръката му и така стрелбата му бе анулирана - 83:83 и второ продължение!

ВТОРО ПРОДЪЛЖЕНИЕ:

С размяна на кошове започнаха вторите допълнителни пет минути - Йордан Минчев и Георги Боянов отбелязаха по две точки, като по този начин резултатът стана 85:85. С третата си тройка в мача Джордан Тъкър изведе Черноморец напред с три, преди Йордан Минчев да използва физическите си данни и да стигне до лесен кош от другата страна - 88:87. Изумителен факт - Тъкър изпусна два поредни наказателни удара, а след това грешките му бяха наказани от Чавдар Костов, който се реваншира за неточностите си от по-рано с тройка за 88:90, като в този момент двата тима влязоха в последните две минути от поредното продължение.

Лидерът на домакините Георги Боянов изравни резултата с последователни точни изстрели от линията, като двата тима влязоха в последните 60 секунди игра при равенство - 90:90. Изключителна тройка на Боянов без почти никаква парабола доближи бургазлии до финала - 93:90 с оставащи 30 секунди на часовника. Именно Ловеча бе в основата на следващата акция в мача - нарушение в нападение срещу него от страна на Йордан Минчев и загубено притежание за Рилски спортист. Тъкър обаче не можа да подпечата победата на своя тим, но след това Чавдар Костов пък не успя да изравни със стрелбата си от тройката. Така бе отсъдено неспорстменско нарушение на Деян Карамфилов и всичко за лидера в редовния сезон приключи - краен резултат 95:90 и общ такъв 3-1 за Черноморец в серията.

Георги Боянов завърши с дабъл-дабъл от 21 точки и 11 борби за Черноморец. Джордан Тъкър прибави 19 точки, 9 борби, 6 асистенции и 5 откраднати топки. Брайс Нзи вкара още 15 точки, Симеон Лепичев се отличи с 13 точки и 10 овладени топки, Мунис Туту наниза 12 точки, а Макол Мойен се разписа с 10 точки и 8 борби.

Людмил Хаджисотиров: Съдийството беше безобразно

Йордан Минчев беше над всички за Рилски спортист с 24 точки, 10 борби и 5 асистенции. Димаджио Уигинс реализира 20 точки и овладя 13 борби, а Деян Карамфилов приключи с 16 точки, 8 асистенции и 6 откраднати топки, а Брендън Рандълф също вкара 16 точки.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

ЧЕРНОМОРЕЦ: Мунис Туту, Джордан Тъкър, Симено Лепичев, Георги Боянов, Макол Мойен

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Деян Карамфилов, Чавдар Костов, Йордан Минчев, Александър Янев, Димаджио Уигинс