Могъщ Матей Казийски приключи ерата “Тренто” с титла №5 на Италия! Сребро за Алекс Николов

Матей Казийски го направи отново!

Матей Казийски изведе Итас Трентино (Тренто) до категорична победа над Кучине Лубе (Чивитанова) с 3:0 ( 25:20, 25:20, 25:19) в 5-ата решаваща финална среща в Суперлигата на Италия, която се игра пред 4000 зрители в “BLM Group Arena”.

Така Тренто спечели финалната серия с 3-2 победи и ликува със своята 5-а титла в историята си, а легендата на клуба и българска звезда Матей Казийски е с основен принос за всяка една от тях - 2008, 2011, 2013, 2015 и 2023 г.

Родният ветеран бе избран за MVP в двубоя и с гордост вдигна трофея на стълбичката на победителите. С този успех на практика приключи ерата му  “Тренто” , след като от следващия сезон ще носи екипа на Алианц (Милано).

Със среброто остана най-добрият млад волейболист на България Александър Николов, който направи всичко възможно, за да защити титлата на Лубе, която бе спечелена от съотборниците му преди 12 месеца, но съперникът бе по-добър и заслужи титлата.

19-годишният Алекс, който бе най-резултатен за своя отбор с 12 точки, демонстрира невероятно израстване и още в първия си сезон на Апенините е превърна в основна фигура за един от най-добрите тимове в Европа.

Старши треньорът Анджело Лоренцети изведе Тренто до титлата, но от следващия сезон той ще води Сър Сейфти (Перуджа).

Домакините от Тренто не можеха да разчитат в този двубой на сръбския център Сречко Лисинац, който преди дни претърпя операция и бе заменен от белгиеца Вуут Д’Хеер.

Лубе нямаше как да разчита на звездата си Иван Зайцев, който се контузи във финал №3.

Матей Казийски реализира първата точка в двубоя с контраатака - 1:0. Двоен блок спря атака на Александър Николов и Тренто дръпна с 3:0. Мощна атака на Матей Казийски от зона 4 за 4:1. Технична атака на Алекс Николов по блокадата - 2:4. Домакините дръпнаха с 5 точки при 8:3. Джанлоренцо Бленджини взе прекъсване за Лубе. Матей Казийски атакува успешно по диагонала от зона 2 за 10:5. Лучано Де Чеко остави без блокада Александър Николов, който с лекота направи 9:13. Единична блокада на Бартелеми Шинениезе - 10:13. Великолепна атака на Марлон Янт Ерера по правата от зона 4 - 12:14. Александър Николов атакува мощно от зона 2 - 13:14. Анджело Лоренцети взе прекъсване за Тренто. Матей Казийски и компания отново поведоха с 4 точки при 18:14. Джанлоренцо Бленджини взе второто си прекъсване в първата част за Лубе.  Блокада на Лучано Де Чеко спря атака на Матей Казийски - 16:18. Марлон Янт Ерера игра по блокадата за 17:18. Мощна атака на Матей Казийски по диагонала от зона 2 - 19:17 за Тренто. Алекс Николов остана на единична блокада и той атакува мощно по правата от зона 2 - 18:19. Грешка на Алесандро Микиелето доведе до равенство в резултата при 19:19. Анджело Лоренцето също взе своето второ прекъсване за Тренто в първата част. Блокаут на Даниеле Лавия и 20:19 за Тренто. Троен блок спря атака на Алекс Николов - 19:21. Вуут Д’Хеер спря с блокада атака на Марлон Янт Ерера - 22:19. Ас на Даниеле Лавия - 23:19. Начален удар на Габриеле Нели принуди гостите да сгрешат и Тренто спечели първата част с 25:20.

Даниеле Лавия бе най-резултатен за Тренто в първата част с 8 точки (1 ас, 2 блока). Матей Казийски се отчете с 5 точки (1 блок). Алекс Николов бе най-резултатен за Лубе в първата част с 5 точки.

Блокада на Симеоне Анцани спря атака на Алесандро Микиелето и 5:3 за Лубе. Блокада спря атака на Марко Подрасчанин и 6:3 за Лубе. Анджело Лоренцети взе прекъсване за Тренто. мощна атака на Александър Николов и 8:4 за Лубе. Симоне Анцани атакува  в центъра за 9:6. Блокаут на Матей Казийски 8:10. Алеснадр Микиелето атакува по блокадата за 9:11. Ас на  Вуут Д’Хеер - 10:11. Алекс Николов отигра в атака от зона 2 за 12:10. Ас на Матей Казийски възстанови равенството при 12:12. Джанлоренцо Бленджини взе прекъсване за Лубе. мощна атака на Марлон Янт Ерера даде преднина на Лубе от 14:13. Технично отиграване на Матей Казийски и 14:14. Контраатака на Вуут Д’Хеер и Тренто поведе с 15:14. Ас на Вуут Д’Хеер и Тренто поведе с 19:17. Алекс Николов атакува покрай двойна блокада за 18:19. Алесандро Микиелето атакува технично за 20:18. мощна атака на Алесандро Микиелето то зона 4 - 21:18. Ас на Матей Казийски и 22:18. Двойно блокада спря атака на Алакс Николов и Тренто спечели втората част с 25:20.

Алесандро Микиелето бе най-резултатен във втората част с 8 точки (1 блок). Матей Казийски добави 6 точки (2 аса).
Алекс Николов бе най-резултатен за Лубе с 5 точки.

Ас на Матей Казийски даде преднина от 5:3 за Тренто. Страхотна игра в защита на Матей Казийски даде възможност на Алесандро Микиелето да направи 6:3. Джанлоренцо Бленджини взе прекъсване за Лубе.  Марлон Янт Ерера намали до 5:6. Ас на Марко Подрасчанин - 9:6. Алесандро Микиелето атакува мощно за 13:10. Джанлоренцо Бленджини взе прекъсване. Аут в атака на Алекс Николов 10:14. Габи Гарсия замени Алекс Николов. Ас на Габи Гарсия намали разликата до 2 точки при 15:17. Анджело Лоренцети взе прекъсване аз Тернто. Единична блокада на Алесандро Микиелето и 19:15. Алесандро Микиелето атакува от зона 4 за 21:15. Блокада на Марко Подрасчанин срещу атака на Габи Гарсия и 22:16. Алекс Николов се завърна в игра. Рикрадо Сбертоли пусна топката технично в полето на Лубе и Тренто спечели третата част с 25:19, мача с 3:0 гейма и финалната серия с 3-2 победи.

Матей Казийски реализира 13 точки (3 аса, 1 блок, 47% ефективност в атака - +9).

Най-резултатен за Тренто стана Алесандро Микиелето със 17 точки (3 блока, 44% ефективност в атака, 13% перфектно и 69% позитивно посрещане - +10).

Даниеле Лавия добави 11 точки (1 ас, 2 блока, 53% ефективност в атака, 36% перфектно и 64% позитивно посрещане - +2).

Александър Николов стана най-резултатен за Лубе с 12 точки (46% ефективност в атака, 40% позитивно посрещане - +3).

Марлон Янт Ерера добави 11 точки (1 блок, 32% ефективност в атака, 15% перфектно и 35% позитивно посрещане - -1).