Базел шокира Фиорентина в добавеното време и е на крачка от финал

Отборът на Базел надигра като гост тима на Фиорентина с 2:1 в първи 1/2-финален сблъсък от Лигата на конференциите. За италианците се разписа Артур Кабрал (25'), а за швейцарците точни бяха бе Анди Диуф (71') и Зеки Амдуни (90'+2').

Домакините от Фиорентина започнаха с подчертано офанзивна схема от 4-3-3. Подрамката на вратата застана Пиетро Терачано, а последната линия в отбрана пазиха Лука Раниери и Лукас Мартинес Куарта. В халфовата линия личеше името на бронзовия медалист от Мондиал 2022 в Катар - Софиан Амрабат, а на върха на атаката действаше триото Николас Гонсалес, Артур Кабрал и Жонатан Иконе.

Гостите от Базел отговариха на предизвикателството, като обърнаха особено внимание на халфовата си линия, започвайки мача в схема 3-5-2. Марвин Хитц пази на вратата, а в защита бе триото Михаел Ланг, Касим Нуху и Анди Пелмар. По крилата швейцарците ще изнасяха топката чрез Дан Ндойе и Рикардо Килафибри, а италианската врата ще тормозиха Жан - Кевин Огюстен и Зеки Амдуни, който реализира и попденото попдание.

Първото положение в мача бе в полза на домакините. В 4-ата минута Артур Кабрал стигна до изгодно центриране около точката за изпълнение на дузпа и стреля с глава, но ударът му мина покрай дясната греда.

120 секунди по-късно домакините отново пропиляха страхотна възможност. Този път Бонавентура прати топката високо над напречната греда.

Въпреки силният домакински натиск, гостите бяха тези, които пратиха топката първи във вратата на съперника. Това се случи в 8-ата минута на мача, но в крайна сметка нулевото равенство се запази, защото страничният съдия вдигна високо флагчето си и не зачете попадението. Решението бе препотвърдено и след преразглеждане на ситуацията чрез системата VAR.

Попадението не даде импулс в играта на Базел и Фиорентина продължи с натиска си в минутите след това. Първп Додо прати опасно центриране в наказателното поле, но швейцарците избиха, а малко по-късно Раниери си освободи пространство, овладявайки топката след изпълнение на корнер и стреля, но ударът му мина вдясно от вратата, пазена от Марвин Хитц.

В 19-ата минута Базел най-накрая стигна до ново сериозно положение. Пред Анди Диуф се отвори страхотна възможност в малкото наказателно поле, шутира в средата на вратата, но Пиетро Терачано реагира с изящно спасяване, за да предотврати нов гол във вратата си, който този път щеше да бъде редовен.

В 23-ата минута швейцарците отново пропиляха изгодна възможност. Ваутер Бургер спечели битката в наказателното поле със защитник на домакините и засече топката с глава след изпълнение на корнер, но ударът му бе неточен и топката излезе в аут.

120 секунди по-късно нещата се обърнаха на 180 градуса и италианците нанесоха своя удар. Домакиините стигнаха до изпълнение на ъглов при което Лукас Мартинес Куатра се ориентира добре и отклони коженото кълбо към малкото наказателно поле, където дебнеше Артур Кабрал и матира с глава Марвин Хитц.

След попадението играта се разпокъса, като Фиорентина продължаваше да стои една идея по-добре на терена. "Виолетовите" обаче стигнаха до нова опасност чак в 38-ата минута, когато Кристиано Бираги намери начин да стреля от границата на наказателното поле и стреля неточно.

Две минути по-късно домакините пропиляха нова възможност, с която можеха да се откъснат с комфортна преднина на почивката. Мандрагора опита да намери Николас Гонсалес, който се намираше в перфектна позиция, но не се ориентира достатъчно добре и Марвин Хитц предотварти опасността.

В заключителните секунди от редовното време на полувремето гостите отново намериха пролука към вратата на италианците, но ударът на Зеки Амдуни от границата на наказателното поле мина високо над вратата и така Базел се оттегли на почивката с гол пасив.

Второто полувреме започна с опит от страна на Базел да контролира играта и швейцарците овладяха притежанието на топката. Съвсем скоро стигнаха и до реални голови положения. В 49-ата минута Дан Ндойе стигна до топката в наказателното поле и стреля, но ударът му бе блокиран и отклонен в ъглов удар. При изпълнението на корнера Вутер Бургер също стреля, но прати коженото кълбо на сантиметри от лявата греда.

В следващите минути швейцарците продължиха с натиска си, но първо нападението на Бургер в 54-ата минута завърши с нарушенеи, а малко по-късно Рикардо Калафиори не съумя да отправи удар в решителния момент, защото защитник на италианците му отне топката.

След това настъпиха нови силни минути за Фиорентина. Те отговориха на предизвикателството с удари на Мандрагора и Иконе, както и с едно опасно центриране на Додо, но те не бяха достатъчно прецизни и в крайна сметка резултатът остана непроменен.

След това за един сравнително дълъг диапазон от време головите положения секнаха и на терена преобладаваха единоборствата. Това доведе до леко нараняване за Дан Ндойе, което обаче не бе прекалено сериозно и той продължи играта си, както и жълт картон за Хайко Фогел.

И тъкмо, когато изглеждаше, че швейцарците няма как да се върнат в срещата, те гостите проявиха характер и изравниха резултата. В 71-ата минута невероятна индивидуална изява на Анди Диуф завърши с удар от наказателното поле и топката попадна в долния десен ъгъл на вратата.

След гола домакините отново натиснаха и опитаха да затворят срещата с успех в своя полза. Първо, Кабрал прибра хубаво подаване на границата на наказателното поле и с едно движение изстреля удар към вратата, но я вдигна високо над напречната греда. След това Бираги центрира опасно в наказателното поле, но бранителите на Базел изчистиха в корнер, при чието изпълнение Лукас Мартинес Куатра се включи точно навреме, за да засече центрирането от последвалия корнер, но завършекът му от зоната около точката на дузпата беше по-скоро лош и прелетя над напречната греда.

Последните 10 минути от редовното време предложиха двуостра игра, в която и двата отбора искаха да стигнат до победата. Най-близо до попадението бе Зеки Амдуни от Базел, който в 84-ата минута остана непокрит при изпълнение на ъглов удар и засече топката с глава, но тя премина на сантиметри от лявата греда.

В изтичащите секунти на добавеното време пък Мандрагора от домакините си опита мерника от средна дистанция след рикушет, но не нацели по най-добрия начин коженото кълбо и стреля в аут.

Така развръзката остана за добавеното време на мача, когато Базел нанесе съкрушителен удар. Дариан Мал изведе Зеки Амдуни, който демонстрира брилянтно хладнокръвие в наказателното поле, оплитайки топката в мрежата.

След това домакините опитаха да върнат попадението в оставащите минути от мача, но съумяха да стигнат само до едно положение в 4-ата минута на добавеното време, когато Кастровили се освободи в наказателното поле на изгодна стрелкова позиция и стреля, но защитата на швейцарците се справи и задържа преднината за финалния успех.

Реваншът между Базел и Фиорентина на швейцарска земя е точно след седмица на 18 май (четвртък) и ще започне от 22:00 българско време.

Снимки: Imago