След 10 години господство на Магнус Карлсен шахматът има нов властелин

Динг Лирен е новият световен шампион по шахмат. В невероятно драматичен плейоф днес китаецът победи Ян Непомнящий в четвъртата партия по бърз шах, след като първите три завършиха с реми.

Последната от предвидените партии също вървеше към равенство, но Динг, който бе с черните, рискува и това се оказа печелившо решение и на 68-ия ход руснакът се предаде. Лирен постигна проходна пешка, която бе на една стъпка до дама и с 33 секунди до края нервите на Непо не издържаха.

В класическите 14 партии двамата завършиха наравно 7:7 след множество обрати и по три разменени победи. Така се стигна до днешния плейоф, като ако и в четвъртата партия се бе стигнало до реми, предстояха две пратии по блиц шах. Ако и при тях нямаше излъчен победител, щеше да се играят партии до успех за някого.

Така след 10 години, в които Магнус Карлсен бе неизменно на върха на света на шахмата, Динг Лирен го наследява, като става 17-ият световен шампион и първият представител на Китай, който става световен шампион. Норвежецът реши да не защитава предишната си титла и оваканти позицията. Непомнящий от своя страна губи втори пореден мач за титлата след като преди две години в Дубай загуби именно от Карлсен. Освен признанието за №1 в играта Лирен ще прибере и 1.1 милиона евро. За Непо остават 900 000.