Ботев (Пд) отново вдигна Купата 7 години по-късно! "Канарчетата" триумфираха в атрактивен сблъсък с Лудогорец с 3:2

Реми в първата партия от мача за световната титла по шахмат

Реми завърши първата партия от мача за световната титла по шахмат, за която тази година ще спорят руснака Ян Непомняшчи и Дин Лижън от Китай.

Непомняшчи беше с белите фигури в първата партия, а символичен първи ход в мача за званието световен шампион по шахмат направи Асхат Оралов – министър на спорта и културата на Казахстан.

Партията приключи след пет часа игра и общо 49 хода. Ян Непомнящчи имаше известно предимство и инициативата в партията и оказа натиск върху Дън Лижън. Но последният се защитаваше изобретателно и никога не допусна да изпадне в много сериозна опасност.

Втората партия е утре и ще започне от 13.00 часа българско време. Непомняшчи спечели Турнира на претендентите през 2022-а година и трябваше да спори за короната с норвежеца Магнус Карлсен, който обаче се отказа да защитава титлата си. При това положение на мястото на Карлсен в битката за званието ще играе китайският гросмайстор Дин Лижън, заел 2-ата позиция в турнира на претендентите.

32-годишният Непомняшчи за втори път играе за световната шахматна корона след 2021-а година, когато Карлсен го победи със 7,5:3,5. Китаецът Дин за първи път играе за титлата Световен шампион, като в неговата визитка най-сериозното постижение е победата в "Гранд Чес тур 2019", а също така има и три титли от Откритото първенство на Китай.

Титлата ще се разиграе в 14 партии с класическа контрола – 120 минути за 40 хода, след това 60 минути за 20 хода, както и 15 минути до края на партия с добавяне на 30 секунди за ход след 61-ия. Победителят може да стане ясен предсрочно, ако един от двамата шахматисти спечели 7,5 точки.