Борнемут нанесе болезнена загуба на Тотнъм в Лондон

Борнемут поднесе поредната изненада в този 31-и кръг на Премиър лийг и победи с 3:2 като гост на Тотнъм. Така те спечелиха втора поредна победа като гост и продължават да се борят с всички сили за оставането си във Висшата лига. “Шпорите” взеха ранна преднина чрез попадение на Хюн-Мин Сон (14’), но допуснаха пълен обрат на “черешките” с попадения на Матиас Виня (38’) и Доминик Соланке (51’), Арно Данжума (88’) възстанови равенството и точно когато футболистите на Кристиан Стелини смятаха, че могат да стигнат до победата, това направиха тези на Гари О’Нийл след хубав гол на Данго Уатара.

Срещата пък започна с 15 минути закъснение, след като Борнемут закъсня поради катастрофа по пътя. Това бе сериозен удар по амбициите на домакините, които можеха да изпреварят Манчестър Юнайтед и Нюкасъл, макар и да имат мачове вповече от своите конкуренти за зона Шампионска лига.

Тотнъм започна много добре двубоя и наложи натиск още от самото начало. Те стигнаха до попадение още преди да е изтекъл четвърт час игра, когато дълго подаване от средата на терена бе достигнато от Иван Перишич в наказателното поле, той веднага намери Хюн-Мин Сон, а кореецът не се поколеба и с левия крак прати топката в мрежата на Нето за 1:0. Това бе гол във втори пореден мач за крилото, след като се разписа и преди седмица срещу Брайтън, когато също откри резултата.

Гостите от Борнемут имаха интересна възможност да отговорят на предизвикателството само минута или две по-късно, когато дълъг пас бе в предни позиции бе поет от Райън Кристи, но изстрелът му премина над вратата на Юго Лорис. За “шпорите” лоша новина дойде малко след преминаването на половин час от игровото време, когато Клеман Лангле получи травма и напусна.

“Черешките” нанесоха своя удар в 39-ата минута, когато футболистите на Гари О’Нийл се възползваха от груба грешка на Педро Поро в отбрана, неговите съотборници не реагираха добре и Матиас Виня се оказа след двойно подаване очи в очи в Лорис, като го прехвърли елегантно за 1:1. След попадението гостите взеха инициативата и започнаха да изглеждат още по-опасни в предни позици, като на няколко пъти имаха влизания в наказателното поле, които можеха да донесат и по-големи опасности за тяхната врата.

Само пет минути след началото на втората част играчите на Борнемут стигнаха до пълен обрат. Доминик Соланке осъществи двойно подаване с Маркъс Тавърниър, след което нападателят прати топката в мрежата на Лорис за 1:2.

Тотнъм опита да отговори на предизвикателството на гостите и постепенно наложи изключително сериозен натиск. Те овладяха топката и се настаниха трайно около наказателното поле на Борнемут. В 66-ата минута Хари Кейн падна в наказателното поле, но протестите за дузпа не бяха уважени. Малко след това едно стълкновение между капитана на Англия и играч на “черешките” бе прегледано за евентуален червен картон на Кейн, тъй като той остави впечатление, че посяга към главата на играча, но до такова решение не се стигна. Само минута след това той получи добра топка около точката за дузпа, но не успя да натисне топката.

Домакините стигнаха до попадение в 87-ата минута след много дълъг пас в предни позиции, който бе свален от Хюн-Мин Сон в наказателното поле към Ричарлисон, а бразилецът отбеляза. Попадението обаче бе отменено поради засада. Минутка по-късно друга резерва - Арно Данжума се оказа на добра позиция на границата на наказателното поле и със силен удар все пак възстанови равенството на 2:2. Най-добрата ситуация за “шпорите” в добавеното време дойде отново пред Ричарлисон, който се оказа напълно непокрит, но стреля встрани.

Борнемут нанесе решителния си удар минута преди края на добавеното време, когато бърза контраатака прати топката към резервата Данго Утара, а той показа великолепна техника, преодоля защитник и след това с десния крак отбеляза победното попадение за своя тим.

С тази загуба Тотнъм продължава да мечтае за зона Шампионска лига, но има едва 54 точки от 31 двубоя, а Манчестър Юнайтед, който е четвърти в момента, има 56, но от само 29 двубоя. Победителят Борнемут пък е вече 14-и в подреждането с 31 точки и е на четири от Нотингам Форест, който е първия тим под чертата.

Снимки: Gettyimages