Виртуозно представяне на Холанд, Де Бройне и Грийлиш доближи Ман Сити на пет точки зад Арсенал

Шампионът Манчестър Сити се доближи на пет точки зад Арсенал в битката за първото място в Премиър лийг, след като безпроблемно победи с 4:1 Саутхамптън като гост. Последният във временното класиране успяваше до известна степен да се противопостави на „гражданите“ през първото полувреме и допусна попадение едва в добавеното време, когато Ерлинг Холанд вкара 43-тия си гол за Сити през този сезон. След почивката обаче тимът на Джосеп Гуардиола се развихри. Джак Грийлиш (58') удвои, след което асистира на Холанд (58') за зрелищен втори гол на норвежеца. След това Гуардиола замени своя топ реализатор, който лекуваше контузия до скоро, и пусна на мястото му Хулиан Алварес (75'), който също се разписа, след като бе точен от дузпа. Преди последното попадение на гостите Секу Мара успя да вкара почетния гол за „светците“. С пореден значим принос бе и Кевин Де Бройне, който изработи две от попаденията и дузпата за своя отбор и стана играчът, достигнал най-бързо до 100 асистенции в Премиър лийг. Така Сити показа добра форма преди важното домакинство срещу Байерн (Мюнхен) от 1/4-финалите на Шампионската лига. Паралелно с това „гражданите“ засилиха напрежението върху Арсенал преди утрешното гостуване на „топчиите“ на Ливърпул.

Рубен Селеш бе направил четири промени в сравнение със загубата от Уест Хам. Армел Бела-Кочап, Ейнсли Мейтланд-Найлс, Карлос Алкарас и Камалдин Сулемана започнаха за „светците“.

Джосеп Гаурдиоала предприе само една промяна от дербито с Ливърпул преди седмица. Тя бе очаквана, защото Ерлинг Холанд се възстанови от своята контузия и зае мястото си на върха на атаката на Сити. Хулиан Алварес остана на пейката.

Още в шестата минута гостите много добре изнесоха, преодолявайки пресата на „светците“. Гюндоган намери Грийлиш, който стреля от 15-ина метра, но Базуну спаси. Десет минути след това Саутхамптън организира опасна контраатака, започнала след късо изпълнение на корнер от страна на „гражданите“. Сулемана се откъсна напред на скорост и само Аке беше между него и Едерсон. Ганаецът обаче не бе уверен какво точно да направи и стражът на Сити излезе напред и се справи със ситуацията.

В 32-рата минута гостите поискаха дузпа, след като топката срещна ръката на Уорд-Праус след отиграване на Грийлиш. Наказателен удар обаче правилно не бе отсъден.

В 41-вата Де Бройне центрира отляво, получи се рикошет, който направи топката трудна за Базуну. Холанд засече с глава на далечната греда, но не намери целта.

В самия края на първата част Сулемана пропусна втора много добра ситуация. Лавия елиминира добре Родри и пусна към крилото вляво. Саулемана стреля към далечния ъгъл, но топката премина встрани. Секунди по-късно Де Бройне центрира отляво, а Холанд се измъкна от бранителите на Саутхамптън и засече с глава от шест метра, вкарвайки 43-ия си гол за Сити от началото на сезона. За белгиецът пък това бе стотната асистенция в Премиър лийг, като той стана играчът, достигнал тази кота за най-малък брой срещи - 237.

В 49-ата минута Бела-Кочап засече с глава центриране на Уорд-Праус, но над вратата. Две минути след това Гюндоган стреля фалцово от границата на наказателното поле, но топката премина на сантиметри от сглобката на далечния ъгъл.

В 58-ата Де Бройне изработи още едно попадение, след като видя спринта на Грийлиш и го изведе добре отляво. Базуну изби първоначалния удар на английския национал, но след това Грийлиш сам направи добавката за 0:2.

В 68-ата минута Холанд направи 0:3, след като по акробатичен начин, с гръб към вратата, засече центриране на Грийлиш. Веднага след това Гуадиола замени норвежеца с Алварес.

В 72-рата минута Сулемана много добре проби, преодолявайки няколко бранители на Сити, след което асистира на Секу Мара за почетното попадение на Саутхамптън. Хулиан Алварес обаче много скоро след това възстанови преднина на „гражданите“ от три гола, след като бе точен от дузпа, отсъдена заради нарушение на Уокър-Питърс срещу Де Бройне. До края мачът се доиграваше.

Снимки: Imago