Иваса с втора победа за сезона след една щура основна надпревара в Австралия

След като спечели спринтовото състезание в Джеда преди две седмици пилотът на ДАМС Аюму Иваса спечели своята втора победа за сезона във Формула 2, след като триумфира в основната надпревара на пистата „Албърт парк“ в Австралия.

Японецът стартира от полпозишъна в Мелбърн, но победата му не бе толкова лесна, колкото резултатите бих предположили. Иваса опази първото си място в началните турова на надпреварата, в която той стартира с меките гуми на Пирели, след което контролира развоя на събитията в първия стинт.

Японският състезател направи своето задължително спиране в бокса в края на осмата обиколка, когато на пистата бе изкарана колата за сигурност след инцидента между местния любимец Джак Дуън (Виртуози) и Джак Крауфорд (Хайтек) в спирането за 11-я завой. След стопа си Иваса се върна на пистата на шестата позиция, но всички пилоти пред него бяха стартирали с медиум смесите и тепърва щяха да спират в бокса.

Още в деветата обиколка Иваса прогресира с едно място, след като Дуън посети своите механици, за да премине от медиум към софт, а обиколка по-късно австралиецът направи обратната смяна, за да изкара до финала с медиум. При рестарта Иваса запази мястото си, но след това той постепенно започна да си пропрява път през колоната в щурите обиколки в средата на дистанцията, за да стигне до втората позиция малко след средата на състезанието.

В случая пред него бе единствено Фредерик Вести (Према), който се възползва максимално от чистата писта пред себе си и отвори аванс от близо 5 секунди, но тепърва трябваше да спира. На свой ред Иваса също успя да се откъсне малко пред преследвачите си, но тези разликите бяха заличени седем тура преди финала, когато отново на пистата излезе колата за сигурност.

Тя бе изкарана заради инцидента на Рой Нисани (Шаруз) на правата между завои 2 и 3, където израелецът стъпи върху тревата от дясната страна на пистата, завъртя се и се удари в стената, за да напусне надпреварата. Освен че събра колоната, тази неутрализация на състезанието позволи на Вести да направи своя пит стоп и да се върне на пистата на седмата позиция, въпреки че мина през зоната за сигурност на първия завой.

Подобни проблеми имаше и Енцо Фитипалди (Карлин), който се и завъртя, а при опита си за връщане на пистата докосна бетонната стена със задното си ляво окачване. Бразилецът успя да продължи, но буквално секунди по-късно, когато той повиши скоростта си, удареното окачване се счупи и той нямаше как да овладее колата си и се удари тежко в стена, като за малко не уцели и спрелия на трасето болид на Нисани.

Тази катастрофа на Фитипалди удължи периода с колата за сигурност, коята се прибра в бокса в края на 30-та от общо 33 обиколки. При рестарта движещият се на четвъртата позиция Виктор Мартинс (АРТ) блокира предните си гуми в спирането за предпоследния завой и се удари в Денис Хаугер (МП Моторспорт) още преди действителното подновяване на надпреварата.

Този удар извади и двамата от борбата за победата и позволи на Вести да се изкачи до петото място, а датският пилот се пребори и за четвъртата позиция, изпреварвайки Зейн Малони (Карлин) в спирането за първата крива. След това, с меките си гуми, той се опита да се пребори и с Артур Леклер (ДАМС) за последното място на подиума, но DRS влакчето, което се образува зад Иваса не му позволи да стори това.

Хаугер триумфира в спринтовото състезание от Формула 2 в Австралия

В края на състезанието победата бе за Иваса, втори завърши Тео Пуршер (АРТ), а трети на подиума се качи Леклер, за когото това е първо качване на подиума във Формула 2. На крачка от призовото класиране остана стартиралият 13-ти Вести, който успя да запише и най-бързата обиколка в хода на състезанието.

Точки от шестата надпревара за сезона във Формула 2 взеха още Малони, Джехан Дарувала (МП Моторспорт), Ричърд Вершоор (Ван Амерсфоорт), Дуън, Куш Майни (Кампос) и Роман Станек (Трайдънт). Лидерът в генералното класиране преди днешния старт Ралф Бошунг (Кампос) не успя да вземе точки, след като финишира на 18-то място и бе последен от завършилите.

Като цяло уикендът в Австралия бе кошмарен за швейцарския пилот, който остана 11-ти в квалификацията, след което дори не стартира в спринта след инцидент по време на опознавателната си обиколка. Така той загуби първото си място в генералното класиране, където лидер с актив от 58 точки е днешният победител Иваса, втори с 50 е Пуршер, а третото място се заема от Вести, който имаше 42 пункта на своята сметка. С пълната нула в Австралия Бошунг се смъкна до четвъртото място в общото подреждане, а неговият пасив от лидера е 25 точки.

Сезон 2023 във Формула 2 продължава след месец с двете състезания по улиците на азербайджанската столица Баку.

Снимки: Imago