Верстапен разби конкуренцията в квалификацията в Австралия, Перес стартира последен

Световният шампион Макс Верстапен не остави шанс на своите съперници в квалификацията преди утрешната Гран При на Австралия и ще започне третия старт във Формула 1 за 2023 година от полпозишъна. В същото време неговият съотборник Серхио Перес, който изостава със само точка от Верстапен в генералното класиране, имаше кошмарна квалификация и ще потегли от последното място на стартовата решетка.

Мексиканецът затъна в зоната за сигурност на третия завой още в първата си летяща обиколка в сесията. Мексиканецът се оплака по радиото, че е имал същите проблеми със спирачките на своя RB19, които го измъчиха и по време на третата тренировка по-рано днес.

Очевидно в Ред Бул не успяха да намерят причината за тези трудности на Перес в паузата между тренировката и квалификацията, което коства много на мексиканеца, който ще трябва да потегли последен утре. Надеждите на Перес ще са в хода на дистанцията от 58 обиколки той да повтори прогреса на Верстапен от Гран При на Саудитска Арабия преди две седмици, в която нидерландецът стартира 15-ти и финишира втори зад Перес.

При отсъствието на победителя от Джеда от битката за местата в челото на стартовата решетка за втората позиция на старта се пребори Джордж Ръсел, който обаче бе с 0.236 секунди по-бавен от Верстапен в спора за полпозишъна. Втората редица в утрешния ден ще бъде за втория пилот на Мерцедес Люис Хамилтън и Фернандо Алонсо, а на третия ред ще се наредят Карлос Сайнц и съотборникът на Алонсо в Астън Мартин Ланс Строл.

Миналогодишният победител в Гран При на Австралия Шарл Леклер ще стартира седми в утрешния ден, а до него на четвъртата редица ще застане Алекс Албон от Уилямс. Най-бавни в решителната фаза на квалификацията бяха Пиер Гасли и Нико Хюлкенберг, които ще стартират от петия ред.

В края на втория сегмент на квалификацията едва 0.007 секунди разделиха Албон и Естебан Окон в борбата за последната позиция в топ 10 на стартовата решетка. Заедно с Окон участието си в сесията за място след нейните втори 15 минути приключиха още Юки Цунода, Ландо Норис, Кевин Магнусен и Ник де Врийс, които ще стартират съответно 12-ти, 13-ти, 14-ти и 15-ти в утрешния ден.

Елиминирани след първата фаза на квалификацията освен Перес бяха още единственият представител на домакините Оскар Пиастри, Гуаню Джоу, Логан Сарджънт и победителят в Гран При на Австралия от 2019 година Валтери Ботас. В края на сесията Пиастри бе с 0.046 секунди по-бавен от Цунода, който бе последният пилот, прогресирал до втория сегмент на сесията за място.

Състезанието за Гран При на Австралия, трети кръг за сезон 2023 във Формула 1, започва утре в 8:00 часа сутринта българско време и ще може да бъде следено на живо със Sportal.bg.

Снимки: Imago