Класика за Манчестър Сити прати "гражданите" на 1/4-финал в ФА Къп

Манчестър Сити се класира за 1/4-финалите на ФА Къп, след като победи с 3:0 като гост Бристол Сити. "Гражданите" стигнаха до комфортен успех с два гола на Фил Фоудън и попадение на Кевин Де Бройне.

Тази вечер се изиграха и още три мач от осминафиналната фаза на турнира. В тях Стоук Сити отстъпи с 0:1 на Брайтън, Лестър загуби с 1:2 от Блекбърн, а Фулъм се наложи с 2:0 над Лийдс.

Домакините от Бристол Сити нямаха загуба от началото на годината и опитаха да затруднят именития си съперник. Мениджърът Найджъл Пиърсън заложи в предни позиции на Самюъл Бел и Нахки Уелс.

За Ман Сити един от редките си шансове да започне като титуляр получи Калвин Филипс. На вратата бе друга резерва Щефан Ортега, който обаче напусна на полувремето и бе заменен от титуляра Едерсон. В атака действаше триото Рияд Марез, Хулиан Алварес и Фил Фоудън

Срещата започна взривоопасно и още преди изминаването на първите 60 секунди Калвин Филипс от Манчестър Сити реши да изненада съперника и стреля от границата на наказателното поле, но ударът му срещна напречната греда. В третата минута пък играчите на Бристол Сити отговориха на предизвикателството и опитаха чрез Самюъл Бел да стигнат до попадение, но ударът му бе избит в ъглов удар.

"Гражданите" се възползваха от вярата на домакините, че могат да се надиграват с тях и Сити нанесе своя удар в 7-ата минута. Рияд Марез намери свободния Фил Фоудън, който засече топката и я изпрати в мрежата на вратата пазена от Макс О'Лиъри.

Бристол опита да върне попадението, но не направиха нищо значимо освен засада и нарушение в атака на Самюъл Бел. Алекс Скот също можеше да направи нещо, но завърши пробива с лек удар, който не създаде трудности на Щефан Ортега.

"Гражданите" напомниха за себе си в 23-ата минута минута Кевин де Бройне направи впечатляващ пробив и само добрата реакция на защитниците на Бристол Сити предотварти втори гол. Веднага след това Рияд Марез опита изстрел от малък ъгъл, но опитът му бе блокира и топката излезе в ъглов удар.

Вече може да спечелите 200 000 лева от Sportal.bg в новата секция "Домът на феновете"

След това Манчестър Сити установи контрол над случващото се и започна да разиграва топката. Чак в 32-ата минута те опитаха отново да накажат съперниците си, но ударът на Кевин де Бройне отиде високо над вратата.

Четири минути по-късно Бристол опита отново късмета си. Добро отиграване от страна на Самюъл Бел му отвори пространство пред наказателното поле за удар, но опитът му беше лишен от точност и топката отлетя на над напречната греда.

Малко преди да изтече редовното време на първата част Кевин де Бройне отново опита късмета си след страхотно обръщане и бомбен изстрел, но за пореден път прати топката извън оюертанията на вратата. В добавеното време пък Калвин Филипс направи същото и не позволи на "гражданите" да се оттеглят на почивката с по-комфортен аванс.

Второто полувреме започна изненадващо и под рамката на вратата стартира не Щефан Ортега, а на негово място дойде Едерсон. Навярно Гуардиола се е изплашил от крехкия аванс на "гражданите" и е пожелал някой по-опитен да довърши срещата.

Играчите на гостите наложиха твърд стил на подаване и за първи път направиха опит за опасно слизане към противниковата врата в 51-ата минута, когато Фоудън изведе Алварес, но подаването бе прекалено силно и последният не успя да стигне до топката на време.

Игровите ситуации започнаха да липсват и чак когато мина един час игра се случи нещо по-интересно, когато Зак Вайнър от Бристъл Сити свали на земята противников играч след по-грубо влизане и съдитята отсъди нарушение. Кевин де Бройне застана зад топката, но ударът му се отби в стената. След това Алварес също опита да застраши вратата на съперника, но ударът му границата на пеналтерията бе уловен със самочувствие от Макс О'Лиъри.

В 71-ата минута се случи едно от най-лошите неща за Гуардиола. Рияд Марез се контузи и спешно бе заменен от Джак Грийлиш.

Само три минути по-късно обаче Манчестър Сити демонстрира, че няма да се откаже от търсенето на втори гол и Фил Фоудън вкара отново. Той стреля в наказаателното поле и след рикушет топката се оплете в мрежата на домакините.

В 81-ата минута Кевин де Бройне окончателно уби интригата с трето попадение. Той намери пространство за удар от границата на наказателното поли и опитът му намери долния десен ъгъл с фантастичен завършек.

Въпреки че "гражданите"придобиха солидно предимство, те задържаха контрола над топката и рядко до края на срещата предаваха владението на Бристол (Сити). Гостите дори продължиха с агресивната си игра и Кевин де Бройне секунди преди да изтече редовното време извърши необяснимо нарушение.

В продължението не се случи нищо интересно и така Манчестър Сити спечели.

Сега "гражданите" ще имат шанса за нещо повече в турнира след като миналогодишният им антагонист Ливърпул отпадна рано в надпреварата.

Снимки: Gettyimages