Енигма спечели дербито с Фаб Файв, големи разлики в останалите региони

Енигма Фойерверк победи Фаб Файв с 79:74 най-интересния двубой, който бе и единствен от регион Запад на ББЛ А група. Срещата се изигра в „Овергаз Арена“ в София. Двата тима си размениха по една част през първото полувреме. След серия от обрати в началото, баскетболистите в черно-бели екипи поведоха с 23:17 след десет минути игра, но много силна втора четвърт даде предимство на съперника им на почивката – 40:33 след 18 точки до момента на Кирил Райков. Енигма дръпна и с двуцифрен аванс след паузата, а преди решителната четвърт водеше с 59:51. Разликата скочи до 15 в оставащото време и въпреки че Фаб Файв почти я заличи в края, до нов обрат не се стигна.

Кирил Райков записа 31 точки и 10 борби за победителите, като игра без смяна. Христо Николов се отчете с 27 точки, 9 борби и 7 асистенции, а Иво Славчев има 10 точки и 9 борби. За съперника Георги Христов отбеляза 15 точки, с 13 е Денис Петков, по 12 имат Георги Кръстев (8 борби) и Стефан Янев.

В регион Юг Вихър Айтос се наложи над Локомотив Пловдив със 78:57, след като водеше през повечето време в зала „Иван Симеонов“ в Пазарджик. Баскетболистите на Дечо Коешинов на практика си свършиха работата още до почивката. Те се откъснаха с 24:8 след десет минути игра, а в края на полувремето водеха 43:20. Разликата от 23 точки се запази и преди заключителната четвърт и въпреки че Локомотив се доближи до 14 в нея, Вихър нямаше проблем да спечели. Победителите имаха предимство най-вече в подкошието, а освен това съперникът им изпусна 17 наказателни удара в срещата.

Стоян Милчев завърши срещата с трипъл-дабъл от 30 точки, 12 борби и 11 асистенции, а силен мач направи и Стоян Петков, който се отчете с 24 точки и 23 борби, 11 от които в нападение. За съперника Аврам Андреев вкара 17 точки, с 15 е Николай Петков, 10 има Михаил Андреев, а Грегоар Крийг овладя 20 борби.

Дунав Русе записа убедителна победа на свой терен срещу намиращия се след него в класирането на регион Център тим на Чардафон със 101:66. Успехът бе четвърти пореден за водения от Руслан Русев тим. Единствено началните минути на срещата бяха равностойни, след което русенци започнаха да увеличават преднината си. Тя стана двуцифрена още след първата част – 27:15, а на почивката Дунав водеше с 50:27. Въпреки голямата разлика, те не намалиха темпото и преди последната четвърт вече бяха напред с 33, като контролираха темпото до края.

Седем от баскетболистите на Дунав завършиха с двуцифрен актив, като Теодор Трифонов бе най-резултатен с 18, а освен това записа 8 точки и 6 борби. С 13 е Николай Николов, Стоян Чешмеджиев има 12. За Чардафон 18 точки отбеляза Ростислав Тончев, с 10 е Димитър Радев, а Цветан Тодоров овладя 14 борби.