Еспаньол изпусна Жирона и остана в зоната на изпадащите

Отборите Еспаньол и Жирона завършиха наравно при резултат 2:2 в мач от 16-ия кръг на Ла Лига, игран на стадион “РСДЕ”. Гостите от Жирона първи стигнаха до попадение чрез Тони Суарес (32'), с което се оттеглиха с аванс на почивката. През втората част паднаха повече голове. Първо влезлият от резервната скамейка Хавиер Пуадо изравни (51'), а Хоселу направи пълния обрат за домакините (76'). И точно когато в щаба на Еспаньол потриваха доволно ръце, очаквайки първата си победа от 16 октомври 2022 г. насам, Янхел Ерера от Жирона реализира за крайното 2:2 (85')

Точката беше важна за Еспаньол в битката за оцеляване, но остави отбора в зоната на изпадащите на 18-о място с 14 точки - на една от спасителното 17-о място, където в момента е Кадис, и само с една повече от предпоследния. Жирона пък е 12-о място с 18 точки, но се оглежда нервно зад рамо, защото е със само с 4 пункта над "опасната зона."

Въпреки негативното си класиране към момента и двата отбора имаха повод да влязат със самочувствие в срещата тази вечер. В последния си мач момчетата на Диего Мартинес изтръгнаха точка от лидера в Ла Лига - Барселона, а възпитаниците на Мичел не познаваха вкуса на загубата вече в пет поредни срещи.

Хоселу, който беше героят за Еспаньол срещу каталунците в миналия кръг, отбелязвайки изравнителното попадение, беше начело на атаката на Еспаньол и днес.

При Жирона се забеляза отсъствието на Саму Сайц, който вкара едно от двете попадения в последния кръг срещу Райо Валекано. Другият голмайстор от онзи мач обаче Валентин Кастелянос бе включен в титулярния състав и започна мача.

Еспаньол опита да отбележи бърз гол и още във 2-ата минута домакините спечелиха ъглов удар, след който отправиха опасно центриране в наказателното поле, но стража на гостите - Пауло Гасанига, се извиси над всички и улови.

След това мачът загрубя и започнаха да преобладават единоборствата. Така още до средата на първото полувреме съдията Карлос Дел Серо Гранде показа жълти картони на трима играчи от двата отбора - Еду Експозито (4') и Бриан Оливан (21') от Еспаньол и Валентин Кастелянос (9') от Жирона.

Жирона също имаше своето положение в 7-ата минута. Алваро Фернандес спаси по сензационен начин, отразявайки удара с глава на Валентин Кастелянос от наказателното поле.

Отново гостите създадоха интересно положение в 27-ата минута. Родриго Рикелме се освободи пространство и шутира от ръба на пеналтерията. Опитът му полетя по посока на лявата страна на вратата, но Алваро Фернандес извади сензационен рефлекс и отби топката в гредата!

Активната игра на Жирона се отблагодари в 32-ата минута. Тони Суарес опита късмета си от границата на наказателното поле и ударът му мина покрай застиналия Алваро Фернандес, за да открие резултата.

След попадението Еспаньол пое контрола над топката, но гостите се окопитиха в собствената си половина и не добуснаха пробив в отбраната. Единствено в 37-ата минута Хоселу можеше да изравни, засичайки топката от границата на наказателното поле, но Гасанига спаси.

В добавеното време на полувремето пък Жирона можеше да удвои преднината си. Кастелянос отново бе в центъра на събитията и засече топката с глава около точката за изпълнение на дузпа, но ударът му отиде над напречната греда.

Така гостите се оттеглиха на почивката с гол преднина.

Жирона започна второто полувреме на много високо темпо, контролирайки топката с бързи двойни подавания, което направи топката за един определен период от време невъзможна за отнемане. Гостите дори имаха възможност да удвоят преднината си, когато Мигел Гутиерес стреля опасно, но бранител в синьо и бяло спря топката.

И точно, когато нещата изглеждаха безнадеждни за Еспаньол, домакините успяха да се върнат срещата и да изравнят чрез Хавиер Пуадо, който влезе в 50-ата минута на мястото на Еду Експозито и само шейсет секунди по-късно вкара гол с глава, пращайки топката в левия ъгъл на вратата.

От Жирона реагираха като ужилени и само три минути след гола можеха да поведат отново. В 54-ата минута Гутиерес центрира коварно, но нямаше кой да засече в наказателното поле.

Попадението подейства положително и на Еспаньол и играчите в синьо и бяло погледнаха към пълния комплект точки. Голмайсторът Пуадо можеше да се разпише още веднъж в 59-ата минута, а Бриан Оливан изпрати опасно топката в половината на съперника, но двама футболисти на домакините се разминаха с коженото кълбо.

Логиката възтържествува в 76-ата минута, когато Хоселу във втори пореден мач се превърна в герой за Еспаньол и реализира изключително важно попадение. Той скочи високо след центриране на Оливан и засече топката с глава, за да я забие в дясната половина на Гасанига.

Радостта на домакините обаче трая твърде кратко и само 10 минути след като поведоха в резултата, Жирона изравни. Този път точен за гостите беше Янхел Ерера, който посрещна перфектно центриране от Ян Коуто на ръба на наказателното поле и го овладя с добро първо докосване. Той отправи точен изстрел, вкарвайки топката в лявата половина на вратата и направи резултата 2:2.

В остатъка от срещата не се случи нищо ново, защото футболистите на двата отбора вече бяха прекалено уморени за каквото и да е. Резултатът остана непроменен и Еспаньол и Жирона поделиха тозчките в един от най-интригуващите мачове до момента в 16-ия кръг на Ла Лига.