Хърватите сразиха Мароко и отново се окичиха с медали

Хърватия е бронзовият медалист на Световното първенство в Катар. “Ватрените” победиха Мароко с 2:1 в сблъсъка за третото място на Мондиал 2022. Успехът им дойде след голове на Йошко Гвардиол (7’) и Мислав Оршич (42’), а Ашраф Дари (9’) беше точен за противниковия тим. Така “шахматистите” за трети път се окичват с медали от турнира след бронзовите през 1998-а и сребърните през 2018-а. “Лъвовете на Атлас” не успяха да спечелят дебютни за Африка медали, но ще останат в историята като първите представители на континента, които завършват в топ 4 на Световно първенство.

Двата тима се срещнаха и в груповата фаза, където направиха нулево реми помежду си. "Ватрените" останаха втори в група F, а впоследствие се справиха с Япония и Бразилия, но на крачка от финала бяха победени от Аржентина. "Лъвовете на Атлас" завършиха първи в групата, след което в елиминациите отстраниха Испания и Португалия, но на полуфиналите бяха спрени от Франция.

15 Радостта на хърватите след спечеления бронзов медал

Златко Далич предприе цели пет промени в своя състав след загубата с 0:3 от Аржентина. Единственият, който запази мястото си в защита, беше Гвардиол. Така шанс за изява получиха Йосип Шутало и Йосип Станишич, а Иван Перишич беше изтеглен назад като ляв бек. Този път на върха на атаката беше Марко Ливая, като му помагаше не само Андрей Крамарич, но също така Ловро Маер и Оршич.

28 Хърватия - Мароко 2:1

От друга страна, Уалид Реграги извърши три промени в стартовите си 11 след поражението с 0:2 от Франция. В защита се появи Яхия Атият Алах, а в средата на терена Софиан Амрабат играеше заедно с Абделхамид Сабири и Билал Ел Ханус. Триото в атака беше съставено от Хаким Зиеш, Юсеф Ен-Несири и Софиан Буфал.

Още в третата минута Ясин Буну допусна грешка, когато при пас към него той изчисти топката, която обаче мина точно пред голлинията и излезе в корнер. Хърватите поведоха в резултата още в 7-ата минута. Тогава при центриране от пряк свободен удар Иван Перишич насочи с глава топката към Гвардиол, който също игра с глава и даде преднина на своя тим.

Тя обаче се задържа само две минути. В 9-ата мароканците изпълниха фал, като при центрирането Маер изчисти топката с глава по неубедителен начин и това даде възможност на Дари да изравни именно след удар с глава. Оршич веднага се опита да върне аванса на “ватрените”, но техничният му удар излезе в аут. Последваха удари на Станишич и Крамарич, но първият се оказа неточен, а другият беше спасен.

В 24-тата минута Модрич стреля от дистанция, но Буну отрази шута му. В 37-ата минута Ен-Несири стреля с глава при изпълнение на корнер, но не намери целта. Малко след това Зиеш пробва далечен изстрел, който мина покрай вратата. В 42-рата минута Оршич отправи чудесен удар, при който топката преодоля Буну, отклони се в далечната греда и влезе в мрежата за 2:1. Точно преди почивката Ливая стреля, но топката претърпя рикошет и завърши в ръцете на вратаря.

Втората част започна с шут на Оршич, който обаче беше блокиран от Джауад Ел Ямик и това доведе до корнер. В 55-ата минута хърватинът опита нов изстрел, който се оказа разочароващ. В 61-вата Крамарич напусна терена контузен, като беше заменен от Никола Влашич, който десет минути по-късно стреля от разстояние и така прати топката над вратата. От състава на Мароко пък двама играчи бяха заменени заради травми - Дари и Ел Ямик.

В 74-тата минута съдията не уважи претенциите на "ватрените" за дузпа заради нарушение на Амрабат срещу Гвардиол. Минута след това Ен-Несири беше намерен с пас в близост до вратата, но Доминик Ливакович отрази удара му. Секунди по-късно мароканците също поискаха дузпа заради изблъскване на резервата Бруно Петкович срещу Ашраф Хакими, но и тук Абдулрахман Ал-Джасим отказа да посочи бялата точка. В 87-ата минута Матео Ковачич имаше добра възможност да се разпише, но не сполучи със своя удар. В добавеното време африканците отново поискаха дузпа за игра с ръка на Петкович, но главният рефер реши, че няма основание за това. В последните секунди Ен-Несири стреля опасно с глава, но топката мина над вратата. Така победата отиде при Хърватия.