Женско първенство по футбол: Пълдин (Пловдив) - Локомотив (Стара Загора) 0:4

Виртуозът Везенков разпиля най-добрата защита в Евролигата

Александър Везенков и съотборниците му от Олимпиакос записаха разгромна победа над лидера във временното класиране на Евролигата - Фенербахче. Българският национал и съотборниците му дори не се затрудниха срещу "фенерите", като тази вечер спечелиха домакинството си с крайното 94:67 (31:11, 27:20, 16:20, 20:16) в двубой от 13-ия кръг на най-силния клубен европейски турнир. Срещата се проведе пред 10,500 зрители в "Двореца на мира и приятелството" в Пирея.

В най-полезен за успеха на "червено-белите" се превърна обичайният заподозрян - българската звезда на тима Александър Везенков. Крилото продължава да се утвърждава като най-добрият баскетболист в европейския баскетбол, след като днес развинти най-добрата защита в турнира със своите 21 точки, 4 борби, 2 асистенции и 2 откраднати топки за само 24 минути на терена. При стрелбата си Везенков бе 6/7 от зоната за две точки и 3/5 от тройката, като той получи заслужена почивка в последните осем минути от последната четвърт. Водещият ни баскетболист завърши срещата с коефициент на полезно действие от 27.

По този начин Олимпиакос постигна деветата си победа за сезона, като отборът на Йоргос Барцокас заема второто място в таблицата с баланс от 9-4. Фенербахче пък инкасира третото си поражение през настоящия сезон, но все пак възпитаниците на Димитрис Итудис остават на върха на класирането с 10-3. В четвъртък Везенков и компания гостуват на АСВЕЛ, а в петък "фенерите" приемат Баскония в Истанбул.

Фенербахче пристигна в Пирея без някои от най-добрите си защитници като Джонатан Мотли и Дайшон Пиер и това се отрази на тима още в началото на срещата. Домакините записаха старт от 10:0 в мача, като Везенков бе пряко отговорен за всичките 10 точки на тима си в началото на двубоя. Летящото представяне на българина и съотборниците му продължи до края на откриващия период, който приключи при 31:11 в полза на Олимпиакос. Нападението на турците също бе твърде разпиляно и в един момент от втория период преднината на гърците достигна цели 29 точки при 50:21.

В третата четвърт привържениците по трибуните станаха свидетели на съвсем различен баскетбол от този през първото полувреме - с много накъсвания на играта и доста неправилни решения в офанзивен план, най-вече от страна на баскетболистите на Олимпиакос, които сякаш вече бяха понамалили оборотите. Аргумент за това бе, че още в средата на периода двата тима бяха извършили по пет отборни нарушения. Ниската резултатност в четвъртината помогна на отбора на Олимпиакос, който продължаваше да разполага с убедителна преднина и да се доближава все повече до победата - 74:51. При оставащи 8:06 от финалния период Везенков седна на резервната скамейка, за да съхрани сили за гостуването на АСВЕЛ след два дни, а неговите съотборници довършиха съперника на терена за крайното 94:67

Страхотна атмосфера по трибуните на Олимпиакос - Фенербахче

Веднага след Везенков при топреализаторите за домакините се наредиха Янулис Ларенцакис и Алек Питърс с по 12 точки. Мустафа Фал пък добави още 11 точки за победителите.

Карсън Едуардс се разписа с 13 точки за отбора на Фенербахче, докато Ник Калатес приключи с 10 точки, но със само 2 асистенции и цели 5 грешки в нападение.