Луис Енрике искаше да даде на феновете на Испания шоу, но отборът му си тръгва от Катар с обвинения, че играе скучно. Въпреки голямото си превъзходство по отношение владеенето на топката срещу Мароко, “фуриите” бяха отстранени на осминафиналите на Световното първенство от африканците след дузпи.
Испанската преса определи отпадането като “фиаско”. “Без борба, без идеи, без голове” написа изданието ABC. Усещането в Испания е за провал, а само преди година този отбор бе засипван от похвали, когато стигна до полуфиналите на Евро 2020, където отиде без големи очаквания.
Вече изминаха 10 години от последния голям трофей на испанците. След като станаха световни шампиони през 2010 г. и след това спечелиха Европейското първенство, последваха отпадания в груповата фаза на Мондиал 2014 и на осминафиналите в Русия и на Евро 2016 г. На фона на представянето в Катар идва въпросът дали това е краят на експеримента на Луис Енрике?
Статистиката е невероятна. Срещу Мароко Испания владееше топката в 77 процента от мача. отборът направи 1019 подавания, 926 точни, срещу 304 паса на съперника. “Фуриите” обаче завършиха срещата с шест удара и само един от тях в рамките на вратата. Подходът им с търпеливо разиграване бе отразен по блестящ начин от отлично организирания тим на Мароко.
Един точен удар е най-малкото, до което са стигали на световно първенство от 1966 г., от когато се поддържа статистика за тези показатели. Те станаха първият отбор, който губи четири пъти след изпълнение на дузпи на световно първенство и вторият, който не реализира нито една дузпа. Това само направи отпадането още по-жалко след изявлението на Луис Енрике, че играчите му са тренирали 1000 дузпи.
Договорът на 52-годишния треньор изтича през лятото, след като пое тима през 2018 г. “Ако зависи от мен, бих останал за цял живот, но не е такъв случаят. Следващата седмица ще говорим за бъдещето ми”, заяви Енрике веднага след мача. Испания предизвика възхищението на футболния свят под ръководството на Луис Арагонес и Висенте дел Боске в ерата си на доминация между 2008 и 2012 г. Луис Енрике заложи на същия стил, но отборът изглежда различно.
“Отборът на Испания просто не беше достатъчно добър. Мароко имаше по-добър план за мача, коментира Гилем Балаг. - Отбори като Франция, Англия и Бразилия предлагат много повече. Ние нямахме удар от далечно разстояние, нямаше центрирания, не сме физически отбор, не сме много бързи. Не използваме дълги подавания, защото няма кой да задържа топката, не сме много добри при статични положения. Трябва да имаш повече.”
Революцията в испанските академии беше основна причина за “златния” период, след като създаде играчи като Чави и Андреас Иниеста. Тази тенденция продължи и сега има техни заместници в лицето на Педри и Гави. Испания обаче създава толкова много играчи на тази позиции за сметка на други. Отборът няма изявен централен нападател и има недостиг на централни защитници.
Ироничен е фактът, че Луис Енрике бе един от първите, които забеляза проблема, когато беше в Барселона през 2014 г. Тогава той усети, че играта се променя и стилът на каталунците и Испания вече не е актуален и има нужда от повече директен футбол. Наставникът имаше успехи в Барселона и изглеждаше, че е на правилния път с националния отбор.
Нещата изглеждаха добре до гола на Алваро Мората срещу Германия. След това сякаш изпаднаха в транс, от който Луис Енрике не успя да ги събуди. Нямаше го интензитета, нямаше ги ударите. Напълно нов отбор не успя да играе по нов начин, а се върна към старите проблеми. Една от причините беше изборът на играчи от страна на треньора. Срещу Мароко той пусна прекалено много халфове. В отбора бяха седем футболисти, които обикновено играят в центъра на терена.
Сега в Испания трябва решат дали да продължат с Луис Енрике и неговите идеи или да възложат на друг специалист задачата да върне “фуриите” сред топ отборите.
Снимки: Gettyimages