Везенков отново бе големият коз на Олимпиакос в свирепото дерби с ПАО

Отборът на Олимпиакос отново не позволи на Панатинайкос да наруши доминацията му в голямото гръцко дерби в последната една година. Макар и доста трудно, Александър Везенков и съотборниците му записаха деветата си поредна победа над “детелините”, след като тази вечер спечелиха сблъсъка с 68:66 (24:14, 11:24, 14:10, 19:18) в среща от осмия кръг на първенството на южната ни съседка.

По този начин възпитаниците на Йоргос Барцокас остават непобедени и продължават да заемат първото място в класирането с баланс от 8-0. Панатинайкос пък е на шеста позиция в таблицата с актив от 5-2.

Везенков бе с основна роля за победата на Олимпиакос, като българският национал поведе реализаторките с 22 точки, 7 борби, 2 асистенции и 4 откраднати топки за 38 минути на терена в “Двореца на мира и приятелството”. Звездата на гранда от Пирея стреля 4/10 от зоната за две точки, 2/4 от тройката и 8/9 от наказателната линия и отново заслужи традиционната символична награда за MVP на двубоя.

Олимпиакос бе по-активният отбор в първата четвърт и благодарение на силните изяви на Везенков и Мустафа Фал домакините дръпнаха с двуцифрен аванс при 24:14 след откриващите 10 минути игра. Баскетболистите на Панатинайкос реагираха със силна серия в началото на втората част, благодарение на която се стигна до пълен обрат в мача при 26:29. Устремът на “детелините” продължи, като воденият от Деян Радович състав увеличи разликата до седем точки в своя полза, преди Костас Слукас, Везенков и Фал да свалят дистанцията до три при 35:38.

В началото на второто полувреме обаче българинът се развихри и изведе тима си напред с четири поредни точки за 44:40. До края на третия период двата тима си размениха водачеството още веднъж, като кош на Слука оформи резултат 49:48 преди старта на финалния период. В него домакините поддържаха крехък аванс от четири-пет точки, но така и не успяха да затворят мача в своя полза преди финалните му фрагменти.

Важни два наказателни на Везенков направиха дистанцията четири при 67:63 с оставащи 13 секунди на таблото, но в ответната си атака ПАО стигна до страхотна тройка с табло на Дуейн Бейкън за 67:66. След това Алек Питърс бе фаулиран, като крилото вкара веднъж, но с последния изстрел в мача Бейкън не успя да намери целта с опит от далечна дистанция и по този начин Олимпиакос удържа преднината си - 68:66.

Мустафа Фал бе другият играч на победителите с двуцифрен точков актив, след като френският център наниза 17 точки и овладя 9 борби. Томас Уолкъп и Айзея Керън нанизаха по още 8 точки.

Дуейн Бейкън бе най-резултатен за ПАО с 20 точки и 5 борби. Нейт Уолтърс и Парис Лий реализираха по 13 точки, а капитанът Йоргос Папаянис прибави 11 точки и 7 борби.