Селекционерът на националите на САЩ по футбол Грег Берхалтер подчерта, че отборът му не е в Катар, за да се фокусира върху въпроси извън терена, въпреки че не е съгласен с възгледите на президента на ФИФА Джани Инфантино.
Започналото днес Световно първенство по футбол беше предшествано в близо едночасов монолог на лидера на ФИФА, който предизвика много полемики и вероятно ще отключва още подобни дискусии. Тогава швейцарският президент на световния футбол защити домакина Катар, който търпи много критики в различни посоки, най-вече съмнително спазване на правата на човека и липсата на каквато и да е превенция на злополуките при трудови злополуки.
Есенцията беше, че Инфантино заяви в началото на речта си с: "Днес се чувствам катарец. Днес се чувствам арабин. Днес се чувствам африканец. Днес се чувствам гей. Днес се чувствам инвалид. Днес се чувствам работник-мигрант". В последствие световната правозащитна организация Амнести Интернешънъл разкритикува думите му.
Берхалтер подкрепи правото на Инфантино да говори така, но преди мача с Уелс утре заяви, че мислите му не се споделят от американския отбор.
"Той е президент на ФИФА и има право да говори както намери за добре. Ние сме тук за да играем футбол, тук сме да представляваме Съединените щати и не е задължително да представляваме възгледите на Инфантино. Имаме си наши виждания. Едно от тях е, че всеки човек има право на свое разбираме за който и да е проблем.
"Така стоят нещата. Той има право да изрази това и ние имаме право на нашето мнение", започна бившият полузащитник, който сега е треньор на тима на САЩ. А техният съперник Уелс е един от отборите, които се противопоставят на Световната федерация. Инфантино гарантира, че в Катар "всеки е добре дошъл", но Гарет Бейл реши да носи капитанска лента OneLove в подкрепа на разнообразието и свободата на избора. Както е известно, в Катар хомосексуалните отношения се определят като незаконни.
Странното беше, че Берхалтер в началото беше атакуван с въпроси именно за проблемите извън терена, както и дали САЩ ще подчертаят проблемите на страната-домакин.
"За нас, в нашата страна, имаме нещо като мантра "бъди промяната". Но нека не забравяме и нещо друго. В САЩ хората имат пълна свобода да решават какви са, всеки може да промени своето си ниво. Това Световно първенство може да помогне за повишаване на осведомеността за част от това и затова смятам, че сме прави в опитите си да привлечем вниманието към някои от проблемите тук. Това е нещо, което ние преследваме като отбор, като група играчи и като федерация. Надявам се, че ме разбирате".
Капитанът на американците Тайлър Адамс, който играе за английския елитен Лийдс, пък разказа за срещите си с част от хората, участвали в строежите на стадионите.
"Беше невероятна възможност да мога да говоря с някои от хората, които построиха стадионите, на които очевидно имаме невероятна възможност да играем", каза 23-годишният футболист. "Хареса ми, че всеки от тях имаше отношение към футбола и е част от играта. Много от тях са истински фенове, което ме зарадва искрено. Те чакат мачовете със страст, имат си любимци и фаворити".
Адамс обаче не отговори на въпроса дали е питал хората имат ли загинали колеги по време на работата си.
Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.
Снимки: Imago