Лоусън отвя конкуренцията и спечели спринта в Абу Даби

Лиам Лоусън спечели своята 4-та победа от началото на сезон 2022 във Формула 2, след като спечели спринтовата надпревара от последния кръг за сезона в Абу Даби. Новозеландецът, който вчера се включи в първата тренировка преди Гран При на Абу Даби във Формула 1 на мястото на Макс Верстапен, се справи най-добре с опазването на своите гуми, за да спечели своя четвърти спринт за годината.

На старта пилотът на Карлин бе втори и запази позицията си зад потеглилия от полпозишъна Ричърд Вершоор. Още преди края на първия тур обаче състезание бе спряно заради тежкия инцидент на Джехан Дарувала и Енцо Фитипалди в третия завой.

След забавяне от близо 40 минути надпревара бе подновена вече при залязващо слънце и падащи температури. Това направи първоначалното загряване на гумите доста сложно за пилотите от Формула 2, които не разполагат с чохли, каквито има във Формула 1.

Точно тук дойде и разковничето в битката за победата, тъй като Вершоор тръгна агресивно в първите турове след рестарта, докато Лоусън заложи на по-консервативна стратегия с по-плавно загряване на смесите на Пирели. В крайна сметка това се оказа правилният ход, тъй като новозеландецът успя да съхрани по-голям ресурс в своите сликове.

Неговата решителна атака в битката за победата дойде при преминаването на шестия завой в 10-та обиколка, когато той спря доста по-късно от пилота на Тридент. След това до края на дистанцията от 23 тура той успя да отвори аванс от цели 7.9 секунди, за да спечели.

Втори на подиума се качи Вершоор, а тройката допълни шампионът Фелипе Другович. Бразилецът си заслужи призовото класиране с още едно страхотно каране и пазене на гумите, което му позволи да изпревари Амори Кордил в петия завой на 21-я тур. В последствие белгиецът загуби позиция и от Денис Хаугер във финалната обиколка, за да финишира пети.

Точки от предпоследното състезание за годината във Формула 2 взеха още Логан Сарджънт, Джак Дуън и Рой Нисани. Освен 10-те точки за победата си Лоусън взима и бонус точката за най-бързата обиколка, която той записа в хода на дистанцията.

По този начин новозеландецът се изкачи на четвъртото място в генералното класиране, изпреварвайки Фитипалди, Дарувала и Дуън. Пилотът на Карлин има актив от 134 точки пред него със 138 е Сарджънт, а вече недостижим на втората позиция е Тео Пуршер, който има 164 пункта, след като днес финишира на десето място.

Сезонът във Формула 2 приключва утре с основното състезание, което ще бъде с продължителност от 33 обиколки и ще включва поне едно задължително спиране в бокса. Самата надпревара ще започне в 11:00 часа българско време, а в нея първата редица ще си поделят двамата пилоти на ДАМС Аюму Иваса и Нисани.

Снимки: Gettyimages