Райо Валекано подчини Реал Мадрид

Райо Валекано нанесе първа загуба на Реал Мадрид в Ла Лига от началото на сезона. Тимът на Андони Ираола игра изключително сърцато и спечели с 3:2 градското дерби. Още в петата минута Санти Комесаня откри резултата. "Белите" стигнаха до обрат в рамките на четири минути. Лука Модрич изравни в 37-ата минута от дузпа, а Едер Милитао даде преднина на гостите. Алваро Гарсия изравни за 2:2 в 44-ата минута. Оскар Трехо отбеляза победния гол в 68-ата минута от дузпа, която трябваше да изпълни два пъти, като при първия си опит Куртоа спаси.

Този резултат остави Барселона на върха, а Реал вече изостава с две точки. Райо пък се изравни с Атлетик Билбао на седмото място.

Мадридското дерби започна със страхотна битка за всяка педя терен още от първата минута. Тимът на Анчелоти искаше от началото да поеме контрола, а в третата минута получи фал пред наказателното поле. Родриго прати топката над вратата. Райо имаше план и бързо започна да притеснява съперника. В петата минута прекрасна бърза атака на домакините доведе до първия гол в мача. Алваро Гарсия изведе Фран Гарсия отляво, а бившият играч на Реал напредна и намери Комесаня, който с хубав удар преодоля Куртоа

Тимът на Ираола имаше по-ясна идея и малко след гола стигна до нова ситуация, но Оскар Валентин стреля над вратата. Райо създаваше проблеми на "белите" с висока преса в точните моменти. Тя можеше да доведе до нов гол в 14-ата минута. Грешка на Милитао изведе Алваро Гарсия на великолепна позиция, но блестяща намеса на Куртоа спря удара му.

В този период домакините играеха уверено и имаха сериозно предимство, което много рядко се случва в мачовете на шампиона на Испания. Реал изглеждаше доста объркан и на моменти трудно изнасяше топката. Постепенно гостите започнаха да играят повече с топката, но не намираха никакви пролуки в добре организираната защита на съперника. След половин час игра Куртоа отново трябваше да се намесва след удар на Иси Паласон.

Отборът на Анчелоти имаше късмет да изравни преди почивката, въпреки че бе сериозно надиграван до този момент. Марко Асенсио, който бе титуляр в мач от първенството за първи път този сезон, навлезе в наказателното поле и след съприкосновение с Фран Гарсия падна. Съдията първо посочи, че няма нарушение, но след това изгледа ситуацията на монитор и отсъди дузпа, която Модрич реализира. Изравнителното попадение промени атмосферата на "Вайекас", както и на терена. Реал започна да разиграва по-уверено и много бързо стигна до втори гол. След ъглов удар Милитао засече топката с глава и гостите поведоха.

Райо Валекано бързо се оттърси от този шок и тръгна напред. Минута преди почивката няколко опита за удар на домакините бяха блокирани. Топката стигна до Алваро Гарсия, който нанесе мощен удар в близкия ъгъл на Куртоа и белгиецът не успя да се справи. При последната ситуация за първото полувреме блестящо подаване на Милитао изведе Винисиус сам срещу вратаря. Той опита да насочи топката от въздуха, но не успя да намери вратата.

След почивката двата отбора продължиха шоуто. В 47-ата минута блестяща атака на Реал, която започна в близост до наказателното поле на гостите и мина през голяма част от играчите, завърши с неточен удар на Родриго от добра позиция. Отговорът на Райо бе опасна ситуация пред Куртоа, при която Алаба блокира Комесаня. Домакините продължиха да създават напрежение пред Куртоа. След час игра наставникът на Райо Андони Ираола бе изгонен от съдията за бурно оспорване на негово решение.

Малко след изгонването на треньора Алваро Гарсия получи великолепно подаване отляво и щеше да премине покрай Дани Карвахал, но защитникът спря топката с ръка. След разглеждане на ситуацията съдията отсъди дузпа. Куртоа отрази удара на Оскар Трехо от бялата точка, но бе стъпил с двата си крака пред голлинията и изпълнението бе повторено. Този път аржентинецът бе точен и даде преднина на Райо.

Тимът на Анчелоти се хвърли напред в търсене на изравняване, но защитата на домакините се спряваше отлично и почти не допускаше опасни ситуации пред Димитриевски. В същото време контраатаките на Райо бяха много опасни и домакините на няколко пъти пропуснаха да стигнат до удар от много добри ситуации.

Минута преди края на редовното време Родриго направи огромен пропуск след центриране на Асенсио. В добавеното време Реал натисна, а при една ситуация вратарят на Райо увисна, но ударът на Камавинга бе блокиран. При последвалия ъглов удар Куртоа пристигна да помага в нападение, но и от това нямаше ефект.

РАЙО ВАЛЕКАНО - РЕАЛ МАДРИД 3:2
1:0 - Комесаня (5)
1:1 - Модрич (37-д)
1:2 - Милитао (41)
2:2 - Алваро Гарсия (44)
3:2 - Трехо (68-д)

Снимки: Imago