Берое устоя на напрежението и отблъсна Левски в “Универсиада”, американец попари “сините” със сирената

Отборът на Берое се поздрави с драматично постигната първа победа през настоящия сезон в Балканската лига. В среща от груповата фаза старозагорци се наложиха с 88:85 (23:18, 20:21, 31:18, 14:28) над Левски в българското дерби на груповата фаза в регионалния турнир. “Зелените” стигнаха до успеха благодарение на дълбока тройка на американеца Корнелиъс Хъдсън, който порази мрежичката на “сините” с изтичането на времето.

Това бе първи мач за отбора на Берое в Балканската лига, като тимът заема четвъртата позиция във временното класиране с баланс от 1-0. За Левски пък загубата бе втора от началото на турнира, след като миналата седмица тимът допусна тежко поражение от израелския Апоел Беер Шева с 67:100.

След равностойно първо полувреме старозагорци натиснаха газта в третата четвърт и чрез изключително ефективната си стрелба успяха да се изстрелят напред с аванс от 17 точки преди старта на последната част. В нея “сините” показаха характер и съумяха да изравнят резултата в последните секунди от редовното време, преди смъртоносният кинжал на Корнелиъс Хъдсън да реши мача в полза на “зелените”.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Мачът в столицата започна с няколко поредни неуспешни нападения от страна на двата отбора, като серията бе прекъсната от кош и фаул на Алън Арнет, който изведе "сините" напред с първото водачество в мача при 3:0. Старозагорци обаче бързо върнаха паритета на таблото след отлични изяви на Дариъс Хол, като гостите изравниха резулатат при 6:6. Последваха точни стрелби от далечно разстояние на Николай Михайлов и Дарин Иванов от двете страни и при преполовяването на четвъртината нито един от двата тима не разполагаше с аванс.

В следващите фрагменти от срещата момчетата на Бойко Миленков дръпнаха с аванс от четири точки, но Арнет и компания не позволиха на съперника да се отскубва с разлика и "сините" отново се сдобиха с аванс при 14:12 към края на първата четвърт. Александър Тодорович и Корнелиъс Хъдсън се погрижиха да осигурят нова промяна във водачеството, като първата четвърт продължаваше да се развива равностойно, след като появилият се от резервната скамейка Джон Флорвиъс изравни за 18:18. В крайна сметка обаче Берое успя да се отскубне с петточкова преднина след края на първата част, благодарение на два поредни коша от Тодорович за 18:23.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Втората част стартира с доста по-високо темпо и значително подобрен мерник от страна на двата отбора. Берое успя да удържи набезите на съперника и да продължи да поддържа натрупания си от първата четвърт аванс, като тройка на Дарин Иванов направи резултата 23:28 в полза на "зелените". Отново Тодорович се отличи с хубав пробив, в резултат на който босненецът увеличи разликата до седем при 23:30, но след това тройка на Лъчезар Димитров и един успешен наказателен удар на Николай Михайлов съкратиха дефицита на Левски до четири при 26:30. Няколко поредни добри защити за момчетата на Димитър Ангелов помогнаха на домакините да стопят изоставането си до само една точка при 31:32, като в средата на втората четвърт организацията в играта на Берое се загуби, а Левски поведе за първи път от известно време насам след добавка на Джон Флорвиъс за 33:32.

Таймаутът повлия много добре на гостите от Стара Загора, които се съвзеха и отново се сдобиха с аванс от три точки. И двата тима пропуснаха добри възможности в следващите си атаки, като първо Джон Флорвиъс стреля еърбол от средно разстояние, а Корнелиъс Хъдсън пропусна забивка. Американците продължаваха да създават всичко най-интересно за състава на Берое, но направилият страхотно първо полувреме Лъчезар Димитров отговори от другата страна с тройка за 39:40. До този момент гардът имаше 13 точки на сметката си. Старозагорци обаче успяха да реализират втори пореден кош в последните секунди, след като Ерик Димитров наниза от далечно разстояние, за да оформи крайното 39:43 след първите 20 минути игра.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Баскетболистите на Левски отново съумяха да направят изоставането си само едно притежание, след като Флорвиъс и Димитров стопиха разликата до две точки при 44:46. Отборът на Берое обаче отговори с чудесна серия от девет безответни точки и по този начин дистанцията между двата тима скочи за първи път до двуцифрените измерения при 44:55 в полза на старозагорци. Третата тройка на Дарин Иванов в третия период пък позволи на "зелените" да дишат спокойно с аванс от 14 точки при 44:58 в средата на частта. Опитният Златин Георгиев се погрижи да сложи край на серията на гостите, като крилото стана автор на следващите пет точки за своя отбор, благодарение на които дистанцията отново спадна до едноцифрените размери при 49:58.

Чудесната ефективност в стрелбата на "зелените" имаше основна роля за факта, че тимът поддържаше комфортната си преднина в третата четвърт. Тройка на Дарин Иванов и кош от средно разстояние на Дарин Иванов възстановиха 12-точковия аванс на "зелените" при 51:63. Ключов принос за високия процент на старозагорци имаше крилото Ерик Димитров, който на два пъти не пожали мрежичката на съперника и реализира две поредни тройки, за да задържи актива на тима си. Още един точен изстрел отдалеч - този път на Корнелиъс Хъдсън, направиха резултата 57:74 преди началото на последната четвърт.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Тимът на Левски се поздрави с добро начало на финалния период и чрез серия от 7:0 домакините успяха да запазят живи надеждите си да сътворят обрат. Добрата серия на столичани обаче беше стопирана от успешна добавка на Дариъс Хол, който направи резултата 64:76 с оставащи малко над шест минути до финалната сирена. Дори и това обаче не успя да спре напълно яростния щурм на състава на Левски, като младокът Марио Боянов се отличи с две поредни тройки, за да съкрати дефицита на своя отбор до шест точки при 70:76 в средата на последната четвърт. Разликата се запази непроменена в рамките на няколко минути, като домакините пропуснаха доста шансове да направят интригата още по-голяма. На влизане във финалните две минути резултатът бе 72:78 в полза на момчетата на Бойко Миленков.

Гардът на Левски Алън Арнет стана автор на следващите две точки в мача, а след това Александър Тодорович не успя да реализира нито веднъж от наказателната линия. Веднага след това обаче Арнет допусна лековата грешка в нападение, която завърши със забивка на Корнелиъс Хъдсън за 74:80 с оставащи 1:18 на таблото. Все пак волята на "сините" им позволи да свалят изоставането си до само три точки при 79:82, благодарение на още една тройка от Марио Боянов. Тодорович пък отново пропусна и след това направи нарушение, като Алън Арнет не сгреши и направи резултата 81:82 с оставащи 26 секунди на часовника.

Дариъс Хол обаче отговори на предизвикателството и също остана безгрешен от линията, за да изведе Берое напред при 81:84 с 12 секунди на таблото. При последвалия аут обаче Арнет отново успя да се измъкне от защитата и да завърши, за да прехвърли топката в полето на съперника - 83:84 с оставащи 9 секунди. Този път обаче Корнелиъс Хъдсън пропусна един от двата си изстрела, като Тодорович извърши нарушение и изпрати Джон Флорвиъс от другата страна при 83:85. Американецът се отличи с два поредни точно изпълнени ффаула, преди Корнелиъс Хъдсън да наниже тройка със сирената за крайното 85:88.

Дариъс Хол бе най-резултатен за Берое с 20 точки и 7 борби. Дарин Иванов прибави още 17 точки, героят Корнелиъс Хъдсън също се отличи със 17 точки, към които добави 5 борби и 5 асистенции, Ерик Димитров наниза 14 точки, а Александър Тодорович се разписа с 13.

Алън Арнет завърши с 20 точки, 9 борби и 6 асистенции за Левски. Лъчезар Димитров се отличи с 16 точки, Джон Флорвиъс допълни с 14 точки и 6 борби, а Златин Георгиев отбеляза още 13 точки.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

ЛЕВСКИ: Лъчезар Димитров 16, Марио Боянов 9, Алън Арнет 20, Николай Михайлов 2, Райън Райт 2 (Джон Флорвиъс 14, Златин Георгиев 13, Красимир Петров 9, Мартин Петров, Максим Бочев)

БЕРОЕ: Корнелиъс Хъдсън 17, Дарин Иванов 17, Дариъс Хол 20, Мартин Стефанов 3, Тарекей Едоджи 4 (Ерик Димитров 14, Александър Тодорович 13, Михаил Комбаков)