Рома спечели в Хелзинки и се изравни с Лудогорец преди ключовия сблъсък

Рома постигна трудна, но сладка победа с 2:1 в гостуването си на ХИК Хелзинки от 5-ия кръг в група "С" на Лига Европа. "Вълците" успяха да си тръгнат с трите точки от Финландия и се изравниха по точки с българския шампион Лудогорец преди ключовия сблъсък между двата тима в Рим в последния кръг. Тами Ейбрахам откри за италианците в 41-вата минута, но Перпарим Хетемай изравни в 54-ата. Победният гол за гостите падна в 62-рата минута и всъщност бе автогол на Мохамед Камара.

В началото ХИК започна обещаващо и в 5-ата минута Хасконен пропусна добра възможност с глава след центриране от корнер, като ударът му отблизо бе спасен от Руи Патрисио.

Постепенно обаче Рома взе инициативата и зареди атаки към вратата на съперника. "Вълците" имаха страхотен шанс в 20-ата минута, когато след центриране от корнер Брайън Кристанте с глава нацели напречната греда, а при последвалото разбъркване пред вратата Матиас Виня и Джанлука Манчини отблизо по чудо не успяха да добутат кълбото зад голлинията.

В 26-ата минута Тами Ейбрахам се освободи и отправи опасен шут, спасен от вратаря на ХИК. Две минути по-късно Рома успя да отбележи, като Кристанте този път порази вратата след ново центриране от корнер. След намесата на ВАР обаче попадението бе отменено заради засада на Кристиан Волпато, който блокира движението на съперниковия вратар.

"Вълците" претендираха за дузпа в 38-ата минута, когато Ейбрахам бе съборен в пеналта, но такава не бе дадена, тъй като нападателят бе в засада.

В 41-вата минута италианците най-накрая материализираха тоталното си превъзходство. При едно центриране от фаул Ейбрахам стреля с глава и вкара за 0:1.

Втората част започна с шанс за Рома. В 50-ата минута Ейбрахам отправи далечен шут, който премина малко над вратата.

Почти от нищото обаче ХИК успя да възстанови равенството с втората си по-добра възможност в мача. Лукас Лингман изведе Перпарим Хетемай в наказателното полеи ветеранът моментално стреля във вратата за 1:1.

Радостта на домакините обаче бе кратка и в 62-рата минута Рома си върна преднината. Стефан Ел Шаарауи центрира остро и Мохамед Камара засече топката в собствената си врата.

ХИК обаче не се отказа и направи всичко възможно да стигне поне до реми. В 73-ата минута Бужелаб се освободи и отправи силен удар, но и Руи Патрисио се отчете с блестящо спасяване.

След това в 80-ата минута домакините отбелязаха супер гол, който обаче не бе зачетен. След центриране от корнер топката бе изчистена и попадна в Дейвид Браун, който с мощна тупалка я заби в сглобката на вратата. Положението обаче бе разгледано с ВАР и се видя, че има нарушение при борбата за висока топка в наказателното поле, като играч на финландците удари с ръка в лицето Кристанте и попадението бе отменено.

В крайна сметка Рома си тръгна с победата и събра актив от 7 точки, колкото има и Лудогорец, но "вълците" са на 3-тото място заради по-лоши показатели в преките двубои. Двата тима ще се изправят в решаващ сблъсък в Рим след седмица, като за "орлите" ще е достатъчно и равенство на "Олимпико", докато римляните ще трябва да търсят задължителен успех. ХИК остава на последното място с 1 спечелена точка и без шансове за продължаване напред.