Лудогорец удари шампиона на Финландия, дръпна пред Рома и си осигури Европа напролет

Лудогорец победи с 2:0 финландския шампион ХИК и записа втора победа в своята група от Лига Европа. По този начин отборът от Разград събра актив от седем точки, с които държи второто място - с три пункта повече от Рома на Жозе Моуриньо. Дани Групер откри резултата в 39-ата минута с удар от малък ъгъл. В средата на втората част бразилското крило Рик Джонатан, който асистира за първия гол, покачи на 2:0 за "орлите".

35 Лудогорец - ХИК Хелзинки

С получения резултат Лудогорец си гарантира европейски мачове напролет - минимум в плейофите след груповата фаза на Лигата на конференциите, тъй като разградчани станаха недостижими за ХИК, който изпадна от сметките, от гледна точка на българския първенец. Ако пък финишират първи или втори в групата, "зелените" ще продължат в елиминациите в Лига Европа. Следващият мач на тима е срещу Бетис на "Хювефарма Арена" след две седмици.

Наставникът на "орлите" Анте Шимунджа нареди своите в 4-3-3, като на вратата застана нидерландецът Серджио Падт. В единайсеторката на Лудогорец имаше само един българин - капитанът Антон Недялков, който беше част от защитното каре, в което бяха още Сисиньо, Оливие Вердон и израелският ляв бек Дани Групер. Пред тях в средната зона действаха Мануел Шоу, Якуб Пьотровски и бразилецът Каули. Напред головете търсиха Рик Джонатан, Матиас Тисера и Бърнард Текпетей, като капитанът на националния отбор Кирил Десподов остана сред резервите и така и не се появи в игра.

В деветата минута Каули изведе на скорост Бърнард Текпетей в наказателното поле на гостите, но вратарят на ХИК Конър Хазард изпревари ганайското крило на "орлите" и предотврати опасността. След пет минути Якуб Пьотровски имаше възможност да намери мрежата на финландците след ъглов удар, но топката беше отбита за нов корнер, който обаче не доведе до нищо.

В 21-ата минута Антон Недялков пробва мерника си от средна дистанция. Националът стреля много силно със своя десен крак, но за щастие на стража на ХИК топката профуча покрай вратата.

Последваха по-скучни минути на "Хювефарма Арена", за да дойде 39-ата минута. Рик Джонатан пусна много добър пас с пета към нахлуващия отляво Дани Групер, който шутира силно в близкия ъгъл. Последва лоша намеса на Конър Хазард и топката се спря във вратата на стража от Северна Ирландия - 1:0 за Лудогорец

В 44-ата минута ХИК се размина с изравняването. Груба грешка в защитата на българския тим позволи на Малик Абубакари да изскочи на отлична позиция пред Серджио Падт, но вратарят на "зелените" успя да блокира с крака удара на централния нападател. Любопитно е, че ганайският голаджия на финландския клуб излезе с различна фланелка спрямо тези на своите съотборници - на нея нямаше рекламен спонсор на гърдите.

В 52-ата минута Сисиньо имаше важна намеса, след като прострелно подаване в наказателното поле достигна до Сантери Хостика, който нанесе удар по диагонала, блокиран навреме от натурализирания бразилец.

В 64-ата минута българският шампион поведе с 2:0! Бърнард Текпетей се откъсна сам срещу вратаря на гостуващия състав, преодоля го, но се засуети и загуби доста от своя аванс в ситуацията. Последва обаче пас към нахлуващия фронтално срещу рамката на ХИК Рик Джонатан, който моментално прати топката зад голлинията.

В оставащите минути ново попадение не падна, макар такова на Каули да беше отменено заради засада. Юка Райтала от ХИК пък получи червен картон в края на сблъсъка. Така Лудогорец вече гледа към домакинството си на водача в групата Бетис

Лудогорец 1:0 ХИК

1:0 Дани Групер (39)
2:0 Рик Джонатан (64)

Стартовите състави:

Лудогорец: 1. Серджио Падт, 4. Сисиньо, 3. Антон Недялков, 24. Оливие Вердон, 14. Дани Групер, 23. Мануел Шоу, 6. Якуб Пьотровски, 95. Каули, 73. Рик Джонатан, 10, Матиас Тисера, 37. Бърнард Текпетей

ХИК: 1. Конър Хазард, 5. Арту Хосконен, 15. Миро Теньо, 22. Юка Райтала, 24. Дейвид Брауни, 56. Перпарим Хетемай, 21. Сантери Ваананен, 8. Лукас Лингман, 23. Пири Соири, 7. Сантери Хостика, 77. Малик Абубакари.

Снимки: Борислав Трошев