Исмаил Ссенанджи и Билсерин Сюлейман са победители в първия шосеен пробег “Нови пазар рън”

Първият шосеен пробег “Нови пазар рън“ се проведе в едноименния град на 12 октомври 2022-а година и събра едни от най-силните български бегачи. Трасето на състезанието бе със старт-финал центъра на Нови пазар и водеше до паметника на Цор Борис I – Покръстител в първата българска столица Плиска с дължина 13 км.

Стартовите списъци при мъжете и юношите бяха с няколко от класни български атлети, а бегачи от Уганда, Китай и Холандия направиха пробега с география от три континента.

Угандиецът състезаващ се за „Евър“ – Варна Исмаил Ссенанджи преодоля конкуренцията на Николай Първанов (Джордан – Благоевград) и финишира първи за 42:44 срещу 43:04 на съперника си.

Многократният шампион на България в бяганията на дълги разстояния Шабан Мустафа (Шампион – Сунгурларе) завърши трети за 43:46 – само три дни след като бе най-бързия българин на маратона на София (на 9 октомври). На метри след него бе българският шампион на 800 м Алекс Василев (Локомотив – Русе) – 43:55.

Домакинска радост имаше при жените и юношите, където Билсерин Сюлейман (Нови пазар) и Михаил Вълковски (Нови пазар) бяха с класа над съперниците си.

Сюлейман, която е многократна победителка в стартовете от веригата „Рън България“, регистрира 53:33 и финишира с повече от 2 км преднина пред втората Жанина Караиванова (Мамути) – 61:55 мин.

В борба за третото място Анелия Стаменова (Шумен) надбяга с една секунда пред Светослава Славова (Тангра – Варна)  64:14 срещу 64:15 мин.

Вълковски бяга с темпо малко над 3:30 мин/км и завърши за 45:55, с което имаше сериозна преднина пред Станислав Рашков (Атлетика 2012 – Велико Търново) – 47:17. Третото място бе за Георги Стефанов (Жулистан – Свети Георги) – 47:40.

При девойките спечели варненката Мая Русева (Черно море Атлетик), която спечели с 55:41 пред Мария Стоилова (Тракия – Пловдив) 57:57 и Виктория Тодорова (ЦСКА) – 59:41.

Стартът на пробега бе даден от Георги Георгиев – кмет на община Нови пазар. Малко след това Георгиев се включи в късата дистанция от 800 м и завърши в компанията на десетки деца от Нови пазар.

Георги Георгиев награди първите шест при мъжете, жените, юношите и девойките с парични награди на стойност над 3000 лв. Топ три във всички възрастови групи получиха още фланелки „Найки“ и ваучери на стойност 50 лв от Спорт Депо – един от основните партньори на веригата „Рън България“. Събитието бе подкрепено и от Нестле за „Живей Активно“, Хавал, Поларис, Митвас и минерална вода Банкя.

Ден преди пробега над 350 деца участваха в занимание по „Детска атлетика“ в центъра на града.

Снимки: Мехмед Азиз