Рилски спортист е на крачка от групите на ФИБА Къп след геройско представяне в Самоков

Отборът на Рилски спортист се класира за финала на квалификационния турнир за влизане в груповата фаза на ФИБА Къп, който се провежда в зала "Арена Самоков". Българският тим надигра новосформирания литовски тим Уулвс с крайното 91:76 (21:18, 18:19, 27:13, 25:26) и по този начин си заслужи директен двубой за влизане в основната част от втория по сила турнир на Международната централа.

В петък от 20:00 часа възпитаниците на Людмил Хаджисотиров ще се изправят срещу израелския Апоел Хайфа в пряк сблъсък за място в групите на надпреварата.

Литовският съперник на Рилецо разполагаше с редица познати имена в своя състав, начело със старши треньора Римас Куртинайтис и националите Адас Юскевичиус, Регимантас Миниотас, Ейгирдас Жукаускас и Маркос Делия, който години наред се състезава за представителния тим на Аржентина. Въпреки всичко това Рилецо не даде шанс на своя съперник, като във втората четвърт успя да си извоюва двуцифрена преднина, а след отлично представяне в третия период разликата се покачи до 20-те точки. Литовците се опитаха да се върнат в мача чрез отличната си стрелба от тройката във финалния период, но момчетата на Хаджисотиров не позволиха отпускане и затвориха мача в своя полза.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Рилски спортист започна мача по чудесен начин и след серия от 9:3 в своя полза успя да дръпне с ранна разлика в резултата след първите две минути игра. Новите попълнения Брендън Рандълф, Чавдар Костов и Димаджио Уигинс бяха отговорни за всички точки на българския тим до момента, като за отбелязване бе и доброто придвижване в защита, което баскетболистите на Людмил Хаджисотиров демонстрираха в откриващите фрагменти от срещата. Литовците също показваха добър мерник от далечно разстояние и реализираха две тройки чрез Адас Юскевичиус и Уго Инверници, но Мирослав Васов успя да стопира опита за обрат на съперника и да предизвика първото прекъсване в мача при 11:6 в полза на Рилецо.

Таймаутът от страна на Римас Куртинайтис вдъхна увереност на неговите състезатели, които успяха да намалят пасива си до една точка, след като американският гард Ахмад Кейвър на два пъти намери начин да размине защитната линия на домакините - 13:12 в полза на Рилски. Прекалената агресия в защита на играчите на Уулвс обаче им костваше доста голям брой фаулове, като самоковци успяха да влязат в "бонус"-а още при преполовяването на първата четвърт и да вдигнат преднината си до три точки след два успешни наказателни удара на Деян Карамфилов за 15:12.

Аржентинският национал в редиците на литовците Маркос Делия обаче се включи много силно от резервната скамейка, като благодарение на негови четири поредни точки дистанцията отново радна до една при 17:16. До края на първата част литовският състав намери начин да си осигури първа преднина в двубоя, но чрез тройка на Александър Янев българският представител имаше преднината след откриващите 10 минути игра - 21:18.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

На литовците все повече започваха да им се получават нападенията на пик-н-рол, като плеймейкърът Ахмад Кейвър не спираше да раздава асистенции за своя тим. Рилски спортист пък отговори с кош и фаул от средно разстояние на Крис Минков, благодарение на когото резултатът бе изравнен при 24:24 след първите три минути игра в четвъртината. Последва невероятна забивка на новото оръжие на Рилецо в подкошието Еван Бати, който заби през човек, а след това помогна със заслон и за нови две точки на Деян Карамфилов за 28:24 в полза на Рилски.

Американският център продължи наказателната си акция, като освен борбеност и атлетизъм демонстрира и отличен мерник от тройката, вкарвайки за 31:24 за домакините. Първата двуцифрена разлика в мача се появи на таблото малко след това, като отговорен за нея беше Деян Карамфилов, който се възползва от неразбирателство в отбраната на гостите и наниза зад дъгата за 34:24. Дистанцията обаче бе стопена наполовина за максимално кратко време, след като първо Адас Юскевичиус вкара два пъти от линията, а секунди по-късно отново той бе точен с тройка за 34:29.

След прекъсването литовците изглеждаха като съвсем различен отбор и в дефанзивен, и в офанзивен план, като разликата между двата тима продължаваше да пада - 34:33. Нападението на Рилски спортист ставаше все по-инертно, като най-големият фактор за това бе подобрената защита, която "вълците" предложиха във втората половина от втората четвърт. Маркос Делия пък бе отговорен за поредните две точки под коша на Рилецо, след които паритетът се завърна на таблото при 37:37 с оставащи точно 60 секунди до края на първото полувреме. Все пак Рилецо се завърна напред в резултата чрез добавка на центъра Димаджио Уигинс, който фиксира резултат 39:37 в полза на домакините на голямата почивка.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Този път началото на периода се размина без последователна серия от точки, като стартът на второто полувреме бе равностоен. Новият капитан на Рилецо Чавдар Костов помогна на отбора си да задържи двуточкова преднина при 43:41, само че пробивите на литовците в оцветената зона от паркета на Рилски спорист се превръщаха във все по-опасни и резултатни - 43:43. Положителен за българския тиб бе фактът, че една от звездите на Уулвс Адас Юскевичюс извърши третото си лично нарушение рано в третата четвърт, което го изпрати на резервната скамейка за известно време. Атлетичният Димаджио Уигинс пък продължаваше да създава проблеми на опонента под коша, като благодарение на него авансът на домакините отново достигна четири точки при 47:43 към средата на третия период.

Това накара Римас Куртинайтис да върне обратно застрашеният с фаулове Адас Юскевичиус на терена, но около минута след неговото повторно влизане в игра той извърши четвъртото си лично нарушение и за пореден път бе пратен на пейката. Уигинс пък вкара за 48:43 от наказателната линия, а Рилски спортист отново влезе в "бонус"-а. "Вълците" пък вече бяха в нокдаун, а гардът Брендън Рандълф нанесе още един удар по самочувствието им, след като реализира от близко разстояние, за да могат домакините да докоснат двуцифрената преднина при 52:43.

Защитата на самоковци работеше като добре смазана машина през третата част, а стълбът под коша Димаджио Уигинс продължаваше да носи важни точки в актива на играчите в синьо. И не само това, тъй като една атака по-късно Брендън Рандълф предизвика нови изблици на радост у публиката, след като отбеляза тройка за 57:43 - най-голямата преднина в мача за Рилецо до този момент. Момчетата на Римас Куртинайтис вече нямаха никакъв отговор срещу железната защита на българския представител, а в нападение Рандълф и капитанът Чавдар Костов поеха отговорността и качиха разликата за първи път над 20-те точки - 64:43 в полза на Рилецо. В самия край на третата част "вълците" успяха да стопят малка част от своето изоставане и да направят резултата 66:50 преди старта на финалната четвъртина.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Литовците се нуждаеха от бързи и акуратни нападения във финалния период, тъй като натрупаната разлика в резултата трябваше да се стопява по възможно най-бързия начин. Тези избързани решения обаче не носеха успех на "вълците", като баскетболистите на Людмил Хаджисотиров удържаха успешно преднината и водеха с 18 точки при 70:52. Амбицираните литовци все пак правеха всичко възможно, за да съкращават дистанцията, като кошове на Кристапс Земайтис и Миндаугас Лукаускис върнаха дистанцията до 13 точки при 70:57.

Гостите от Литва не спираха да бележат тройка след тройка във финалната четвъртина, като в един момент разликата падна до осем точки при 74:66 в полза на Рилски спорист в средата на частта. След петата поредна тройка за "вълците" обаче, този път дело на Ейгирдас Жукаускас, треньорът на Рилецо Людмил Хаджисотиров взе таймаут, за да развали ритъма на опонента и да вдъхне кураж на своите състезатели да удържат преднината, която вече бе само пет точки при 74:69.

Време беше и домакините да отвърнат с един от специалитетите на своя съперник, като Чавдар Костов отбеляза от далечна дистанция за 77:69. Отборът на Уулвс не можеше да пропусне в тези минути и наниза още една тройка на сметката си, която обаче бе бързо върната от Крис Минков, отбелязал от нулевия ъгъл за 80:72 с оставащи 2:09 минути на часовника. Вихрушката от тройки на съперника все пак бе спряна, а Рилски спортист и всички фенове по трибуните ликуваха след успех с 91:76 за българския тим!

Димаджио Уигинс блесна в официалния си дебют за Рилецо със своите 19 точки и 16 борби при 8/13 стрелба от игра. Брендън Рандълф наниза още 16 точки, капитанът Чавдар Костов прибави 15 точки, Еван Бати бе много полезен от резервната скамейка с 13 точки и 5 борби, а Крис Минков финишира с 10 точки.

Регимантас Миниотас реализира 16 точки за отбора на Уулвс, докато Криступас Земайтис вкара още 13.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

УУЛВС: Адас Юскевичиус 8, Ахмад Кейвър 7, Уго Инверници 9, Регимантас Миниотас 16, Ейгирдас Жукаускас 9 (Криступас Зейматис 13, Миндаугас Лукаускас 6, Маркос Делия 6, Херкус Кумпис 2, Виталиус Кожис, Арнас Беручка)

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Брендън Рандълф 16, Мирослав Васов 2, Чавдар Костов 15, Александър Янев 7, Димаджио Уигинс 19 (Еван Бати 13, Крис Минков 10, Деян Карамфилов 9, Денислав Вутев)