Англия този път показа дух, но се размина с победата срещу Германия заради Магуайър и Поуп

Англия и Германия направиха зрелищно 3:3 на "Уембли" в последния си двубой от тазгодишното издание на Лигата на нациите. Двете големи сили играха само за честта си, след като “трите лъва” официално изпаднаха в долната дивизия след загубата от Италия, докато Бундестимът загуби шансове за първото място в група 3 на Лига "А" след поражението от Унгария. Домакините, които понесоха много основателни критики в последно време, играха по-добре през първата част, но две груби грешки на Хари Магуайър след почивката донесоха аванс от два гола на Бундестима. Първо капитанът на Манчестър Юнайтед направи дузпа, реализирана от Илкай Гюндоган в 52-рата минута. 1/4 час след това нова грешка на бранителя даде началото на контраатака на Германия, която завърши с брилянтен удар на Кай Хавертц. След това Англия отново играеше по-добре и стигна до пълен обрат след голове на Люк Шоу (71'), Мейсън Маунт (75') и Хари Кейн (83'-дузпа). Грешка на Ник Поуп обаче попречи на домакините да запазят преднината си и Кай Хавертц изравни три минути преди края с втория си гол. Така Англия завърши групата без победа и с актив от само три точки. Германия също не оправда очакванията и финишира със седем точки и една победа.

“Tрите лъва” нямат загуба на “Уембли” в последните си 16 мача, като в 13 от тях англичаните бяха победители.

Поражението от Унгария бе първо за Бундестима от 13 срещи под ръководството при Ханзи Флик. Последната загуба преди това бе именно от Англия на 1/8-финалите на Евро 2020.

Селекционерът на домакините Гарет Саутгейт направи две промени в сравнение с мача с Италия. Джон Стоунс започна вместо Кайл Уокър, докато Люк Шоу замени Букайо Сака в ролята на ляв уинг-бек. Трент Александър-Арнолд отпадна от групата, а Саутгейт продължи да гласува доверие на Хари Магуайър, който бе титуляр в обичайната схема с трима централни защитници.

Ханзи Флик пък  предприе четири корекции от състава, който започна срещу Унгария. Керер, Шлотербек, Мусиала и Хавертц стартираха за сметка на Рюдигер, който бе контузен, Гнабри, Мюлер и Вернер.

Гостите владееха повече топката през първото полувреме и опитваха да атакуват постепенно, но по този начин не затрудняваха отбраната на "трите лъва". Англичаните съвсем целенасочено разчитаха на стратегия, която се основава на контраатаки. Те създаваха малко по-сериозни опасности пред вратата на Тер Стеген. В 25-ата минута при една такава контраатака Шоу отправи много находчиво подаване зад отбраната на Германия. Стърлинг стигна до топката, финтира двама бранители и остана очи в очи с вратаря на Барселона, но не успя да го преодолее. Много скоро след това Хари Кейн опита много трудно изпълнение след центриране от корнер пред вратата на гостите, но топката премина на сантиметри от целта. В самия край на първото полувреме Стърлинг отново излезе на добра позиция след подаване на Кейн, но и този път не успя да нанесе добър удар и не затрудни Тер Стеген. Така за първи Англия не успя да се разпише през първото полувреме в шест поредни свои срещи.

В 50-ата минута капитанът на Манчестър Юнайтед Хари Магуайър даде нови основания на многобройните си критици за подигравки по негов адрес. Първо бранителят подари топката на Мусиала с грешно подаване пред наказателното поле, след което изрита през краката своя съперник. Първоначално главният съдия на отсъди нищо, но след намесата на ВАР той бе призован да изгледа повторение на монитора, след което нямаше как да не отсъди 11-метров наказателен удар. Илкай Гюндоган бе точен от бялата точка за 0:1.

В 67-ата минута отново Магуайър се прояви в негативен план, след като загуби топката пред наказателното поле на Германия, което постави началото на контраатака на гостите, завършила с много хубав удар на Кай Хавертц от около 20 метра.

Пет минути след това Англия вкара първия си гол от игра след финала на Евро 2020 (б.ред. единственото попадение в Лигата на нациите до момента бе гол от дузпа на Хари Кейн). Това стана след центриране на Рийс Джеймс към далечната греда, където Шоу стреля отблизо, провирайки топката между краката на Тер Стеген. Само още три минути по-късно - в 75-ата, Англия изравни резултата. Сака преодоля двама бранители, след което намери друга от резервите на Саутейт - Мейсън Маунт, който стреля много точно от около 17 метра.

"Трите лъва" продължиха да играят по-добре. В 81-вата минута Шлотербек закъсня и влезе в краката на Белингам в наказателното поле на Германия. Главният рефер отново не забеляза ситуацията и пак бе коригиран от ВАР, след което правилно отсъди дузпа. Хари Кейн бе безкомпромисен при изпълнението за 3:2.

Англия обаче не успя да задържи преднината си, тъй като в 87-ата минута Поуп се намеси лошо при един удар на Гнабри от 20-ина метра, който отиваше право в ръцете на вратаря. Поуп обаче не успя да улови топката, която Хавертц прати във вратата му от два метра.

В 90-ата минута Сака имаше огромна възможност да донесе победата на Англия, след като бе изведен от Кейн, но Тер Стеген се намеси блестящо и изби с една ръка.

Снимки: Imago