България U20 взе реванш от Белгия и грабна бронза на Евроволей 2022

Националният отбор по волейбол на България за младежи до 20 години спечели бронзовите медали на Европейското първенство в Италия.

25 Евроволей U20: Мач за бронзовите медали: България - Белгия 3:1 🏐

Момчетата на селекционера Мартин Стоев взеха реванш и надиграха връстниците си от Белгия с 3:1 (25:17, 25:19, 19:25, 25:17) в малкия финал на турнира, игран тази вечер в зала "Палацето дело Спорт Корадо Рома" в Монтесилвано.

Така младите "лъвове" завършиха шампионата с отличие, като направиха крачка напред в сравнение с европейското първенство през 2020-а, когато останаха на 4-о място.

По-късно тази вечер от 21,00 часа е големият финал за титлата между домакините от Италия и Полша.

Мартин Стоев: Благодаря на момчетата! Ангажиментът ми приключи

Срещата ще бъде давана пряко по телевизия B1B.box.

Началото на първия гейм беше отлично за българските момчета, които бързо поведоха с 4:0 след серия от сервиси на разпределителя Стоил Палев и много добра игра на блокада. Въпреки прекъсването за треньора на Белгия Крис Ейкманс, България запази преднината си до 8:3 след бърза атака през центъра на Лазар Бучков. Преднината на младите "лъвове" дори нарасна до 11:5 след успешна блокада на Ивайло Дамянов. Белгийците върнаха три точки за 11:8 след грешка на българите и две блокади на Ленерт Белерт и Яспер Верхаме, което накара Мартин Стоев да поиска тайм-аут. Разликата отново нарасна до 15:10 след контра блок-аут на Александър Николов и грешка на Базил Дермо. Предимството на България стана 19:13 след две отлични атаки на Георги Татаров, а след това 22:14 след грешка на Белерт и силен ас на Венислав Антов. В крайна сметка България спокойно спечели гейма с 25:17 след нова атака на Алекс Николов.

Втората част тръгна много равностойно, но постепенно България успя да дръпне с 12:9 при сервис на Лазар Бучков. Постепенно разликата нарасна до 16:12 след отлична блокада на Ивайло Дамянов и силна контра на Алекс Николов, а след това до 19:13 след атака-пайп на Георги Татаров и блок на Алекс Николов. Българските младежи успяха да запазят предимството си и затвориха гейма в своя полза при 25:19 след атака в аут на белгийците.

Третата част стартира малко по-добре за Белгия, която поведе с 4:1 след няколко грешки на българските момчета. Постепенно младите "лъвове" успяха да изравнят при 8:8 след отлична атака на Венислав Антов и грешка на Яспер Верхаме. Равенството се запази до 10:10, след което белгийските младежи дръпнаха отново с 12:10 след две отлични изяви на капитана Фере Регерс. Това накара Мартин Стоев да поиска тайм-аут. България съумя отново да стигне до равенство при 15:15 след ас тип "чекмедже" на Георги Татаров и страхотна контра на втория разпределител Симеон Николов, който влезе като резерва. Белгийците за пореден път поведоха с 18:15 след силни изяви на Регерс и Верхаме. Въпреки усилията на българите и второто прекъсване за Мартин Стоев, разликата стана 22:17 след контра блок-аут на Йипе Шрьовен. Белгия без проблеми спечели гейма с 25:19 и намали изоставането си на 1:2.

В началото на четвъртия гейм България бързо поведе с 3:0 след две силни атаки на Алекс Николов, но Белгия веднага изравни при 3:3 след няколко грешки на българите при сервис на Яспер Верхаме. Играта продължи точка за точка до 7:7, след което младите "лъвове" дръпнаха с 10:7 след атака от втора линия на Алекс Николов и грешки на Фере Регерс и Сиетсе Де Бруйн. Въпреки тайм-аута за треньора на Белгия Крис Ейкманс, разликата се запази и дори нарасна до 13:9 след контра през центъра на Борис Начев, който влезе в игра малко по-рано през гейма. Белгия върна две точки за 13:11 след грешки на българските момчета. За пореден път играта продължи точка за точка до 17:14, след което последва контра на Алекс Николов и 18:14. Преднината на България стана 20:15 след нова блокада на Алекс Николов, след което спокойно спечели гейма с 25:17 след силна атака на Венислав Антов, а с това мача с 3:1 и бронзовите медали.

Най-полезен за България бе капитанът Александър Николов с 20 точки (3 блока, 44% успеваемост в атака и 57% позитивно посрещане) за победата. Венислав Антов (1 блок, 1 ас и 34% успеваемост в атака) и Георги Татаров (2 блока, 1 ас, 43% успеваемост в атака и 43% позитивно посрещане) добавиха 14 и 13 точки за успеха.

За тима на Белгия Фере Регерс бе над всички с 23 точки (1 блок, 39% успеваемост в атака и 45% позитивно посрещане), но и неговите усилия не бяха достатъчни за победа.

БЪЛГАРИЯ - БЕЛГИЯ 3:1 (25:17, 25:19, 19:25, 25:17)

БЪЛГАРИЯ: Стоил Палев 2, Венислав Антов 14, Георги Татаров 13, Александър Николов 20, Лазар Бучков 3, Ивайло Дамянов 5 - Георги Митов-либеро (Симеон Николов 1, Владимир Гърков, Борис Начев 1, Ерик Стоев, Калоян Ботев-либеро)

Старши треньор: МАРТИН СТОЕВ

БЕЛГИЯ: Тийл Ван Луверен 5, Базил Дермо 5, Фере Регерс 23, Ленер Белерт 1, Яспер Верхаме 6, Симон Лука Влахович 1 - Кобе Вервимп-либеро (Йипе Шрьовен 11, Сиетсе Де Бруйн 3, Робе Понзеле, Матис Вервимп)

Старши треньор: КРИС ЕЙКМАНС.

Снимки: CEV.EU